Bezpłatne szkolenie strzeleckie dla ósmoklasistów z gminy Dzierżoniów
We czwartek 3 kwietnia biblioteka w Mościsku posłuży za wirtualną strzelnicę. Już od godziny 8:00 Akademia Sportowa Barys przeszkoli najstarszych uczniów czterech podstawówek funkcjonujących na terenie gminy.
Darmowe szkolenie z zakresu Edukacji dla Bezpieczeństwa (EDB) to realizacja nowych wymagań podstawy programowej (szczególnie w odniesieniu do rozdziału III punktu 9 oraz całego rozdziału IV).
Pierwszy kontakt z bronią odbędzie się przy użyciu technologii laserowej, wirtualnej oraz broni pneumatycznej. To bezstresowe wprowadzenie do strzelectwa, bo 90-minutowe zajęcia w bibliotece pozwolą dzieciom zapoznać się ze strzelectwem bez stresującego huku, podrzutu czy odrzutu, typowych dla broni palnej.
Szkolenie ukierunkowane na skuteczne działanie i radzenie sobie w sytuacji zagrożenia ma charakter interdyscyplinarny. Obejmuje:
- Zasady bezpieczeństwa.
- Rodzaje przyrządów celowniczych. Rozumienie zasad zgrania przyrządów celowniczych.
- Język spustowy oraz zasada pracy na języku spustowym - broń pneumatyczna sportowa Anshutz.
- Strzelectwo antydronowe, strzelanie do rzutek - strzelba, wirtualna strzelnica.
- Strzelanie z pistoletu precyzyjnego laserowe.
- Strzelanie z karabinu precyzyjnego laserowe.
- Strzelanie z replik karabinu bojowego laserowe.
- Strzelanie z replik pistoletu bojowego laserowe.
- Punktacja wyników strzelań
- Spotkanie w Mościsku przygotowaliśmy z myślą o bezpieczeństwie i komforcie uczniów. Dzięki ścisłemu przestrzeganiu wytycznych Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego każde dziecko będzie mogło poznać podstawy strzelectwa w atmosferze pełnej zrozumienia i szacunku - podkreśla Unkas Gałek, Prezes Akademii Sportowej Barys.
Mieszkańcy Gminy Dzierżoniów pamiętają piękny gest, kiedy 31 października ubiegłego roku Stowarzyszenie Barys (rozwijające młode talenty w strzelectwie sportowym, judo czy akrobatyce) przekazało Sołectwu Mościsko cały dochód z zawodów charytatywnych. Organizacja za motto obrała sobie "Dla Polski na kolejne tysiąclecie" i promuje sport jako element strategii bezpieczeństwa narodowego.
Według wytycznych MEN, Edukacja dla Bezpieczeństwa przekracza ramy teorii. Kształtuje wśród młodzieży poczucie patriotyzmu i odpowiedzialność za nasze dziedzictwo narodowe.
Od 1 września 2022 r. obowiązują zmiany w podstawie programowej, obejmujące trzy ważne aspekty:
- Reagowanie na działania wojenne - nauka radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi oraz podstawy ratownictwa.
- Cyberbezpieczeństwo w wymiarze wojskowym - przygotowanie uczniów do ochrony w cyberprzestrzeni.
- Szkolenie strzeleckie - umiejętność składania i rozkładania i oraz strzelania z różnych typów broni.
Fot. UGD
Dodaj komentarz
Komentarze (0)