Jak wspierać osoby o szczególnych potrzebach? Spotkanie w bibliotece w Piławie Górnej
Czym jest dostępność i jak ułatwić życie osobom o szczególnych potrzebach, które są klientami urzędów i innych publicznych jednostek – na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy spotkania, które odbyło się 17 grudnia w bibliotece w Piławie Górnej.
Konferencję poprowadził Tadeusz Skrzypek – prezes fundacji „Dolnośląski Uniwersytet Niepełnosprawności” oraz koordynator projektu „Rok 2024 rokiem dostępności”. Wzięli w niej udział m.in. przedstawiciele piławskiego Urzędu Miasta, Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Miejskiego Ośrodka Kultury i Biblioteki.
Uczestnicy poznali plany i inicjatywy związane z „Rokiem dostępności” oraz dowiedzieli się, z jakimi bolączkami mierzą się na co dzień osoby o szczególnych potrzebach. Do grupy tej zaliczamy między innymi: osoby z niepełnosprawnościami, seniorów, osoby na wózkach, kobiety w ciąży i z małymi dziećmi. Łączy je wspólna cecha: bardzo często nie są w stanie samodzielnie załatwić swoich spraw.
By temu zaradzić, powstała „dostępność”. Jest to ciąg wielu czynności i wspomaganie różnymi urządzeniami, technologiami, oprogramowaniem oraz przepisami prawa, by osoby o szczególnych potrzebach (OSP) mogły samodzielnie, niezależnie załatwić swoje sprawy.
Cykl konferencji o dostępności odbywających się w naszym regionie został dofinansowany z budżetu Samorządu Województwa Dolnośląskiego.
UM Piława Górna
Komentarze (0)