Czytelnik Doba.pl: "ZGPD-7 w mojej opinii nie dba o ekologię w należyty sposób, utrudnia składowanie śmieci, a wręcz zachęca do tego aby nie segregować odpadów"
Redakcja Doba.pl otrzymała list w sprawie wywozu odpadów segregowanych w gminie Dzierżoniów. Czytelnik jest zbulwersowany, że cena wzrosła a częstotliwość odbioru odpadów zmalała. Dodatkowo informuje, że worki z odpadami segregowanymi przy silnych wiatrach są porozrzucane po miejscowościach gminy. O wyjaśnienie poprosiliśmy Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego "ZGPD-7" i Urząd Gminy Dzierżoniów.
List Czytelnika Doba.pl
Chciałbym poruszyć temat wywozu śmieci i odpadów segregowanych w Gminie Dzierżoniów (i nie tylko) zarządzany przez ZGPD-7. Nie wiem czy dostali już Państwo sygnały od innych mieszkańców ale opiszę pewne spostrzeżenia z własnej strony.
Pod koniec ubiegłego roku ZGPD-7 podało informację o zmianie stawek opłat za odpady w 2025r., cytuję:
"W związku ze znaczącym wzrostem kosztów obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Związku Gmin, od 1.01.2025 r. zmianie ulegają stawki opłaty za gospodarowanie odpadami."
W przypadku zadeklarowania segregacji odpadów cena wzrasta z 41,00zł/os/msc w 2024 do 48,00zł/os/msc w roku 2025. W skali roku przy dwuosobowym gospodarstwie domowym koszt wywozu odpadów to 1128,00zł.
I może nie byłoby nic w tym dziwnego, że cena wzrosła, bo koszty towarów i usług rosną współmiernie. Ciekawszą rzeczą jest to, że wprost nie przekazano też uzasadnienia nowego harmonogramu wywozu śmieci, który zakłada że w skali roku będzie O 7 WYWÓZEK MNIEJ tzw. "żółtych worków" (czyli metali i tworzyw sztucznych - plastiki).
Odpady segregowane będą wywożone RAZ W MIESIĄCU przez cały rok. W minionych latach "plastiki" w miesiącach letnich (od kwietnia do października) odbierane były co dwa tygodnie. Dlaczego w tych miesiącach zbiórek było więcej? Zbieranie plastików (w większości opakowań po żywności) powoduje w wyższej temperaturze gromadzenie się nieprzyjemnych zapachów, zachęca zwierzynę do podchodzenia pod budynki mieszkalne i przeszukiwanie pojemników z odpadami (bo przecież nikt takiej ilości nie składuje w domu). Po za tym w ciągu miesiąca gospodarstwo domowe jest w stanie wyprodukować naprawdę sporą ilość takich śmieci (niestety plastiki otaczają nas wszędzie).
I teraz kwestia składowania...
ZGPD-7 nie zapewnia pojemników na odpady segregowane (zgodnie z umową otrzymuje się pojemnik tylko na odpady zmieszane). Zamiast tego dostajemy worki, w które należy zbierać śmieci i w workach te śmieci należy wystawiać przed posesję do odbioru (nawet tektura i papier ma być w workach - proponuję spróbować takiego "upchania" tektury do worka :) ). ZGPD-7 nie ma obowiązku odebrać śmieci nie ze swoich pojemników (tych z naklejką).
Więc na swoim przykładzie (jak i pozostałych mieszkańców) - zaopatrzony jestem w pojemnik koło domu, a w dniu odbioru wyciągam worki i układam je przed posesją w nocy przed wywozem porannym (max 7 rano). I proszę sobie wyobrazić teraz sytuację jak wygląda wieś gdy w taką noc wieje mocniejszy wiatr...
Podsumowując ZGPD-7 w mojej opinii nie dba o ekologię w należyty sposób, utrudnia składowanie śmieci, a wręcz zachęca do tego aby NIE SEGREGOWAĆ ODPADÓW, zapewniając mieszkańcom na ten nowy 2025 rok smród przy posesjach i walkę z dziką zwierzyną dobierającą się do odpadów.
Zapomniałem jeszcze dodać wywózki odpadów wielkogabarytowych których wywóz został zmniejszony z 6 w ciągu roku do 3 razy (co zostało zamieszczone w harmonogramach dostarczonych pocztą, na stronie internetowej tego nie pokazali - załączam zdjęcie) - ale kto by się tym przejmował :)
Oświadczenie Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7
Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7 wykonuje zadania gmin członkowskich: Miejskiej Dzierżoniów, Bielawa, Dzierżoniów, Pieszyce, Piława Górna i Niemcza, w zakresie gospodarki odpadami komunalnymi.
Na koszt gminnego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi składają się koszty: odbioru i zagospodarowania odpadów zmieszanych, segregowanych, odpadów wielkogabarytowych z nieruchomości, wyposażenia nieruchomości w pojemniki na odpady zmieszane i worki na odpady segregowane, organizacji i prowadzenia punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych oraz koszty administracyjne. Wzrost opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi jest spowodowany wzrostem cen usług zbierania, transportu i zagospodarowania odpadów. Wpływ na wzrost opłat za odpady ma również malejąca ilość mieszkańców zgłoszonych do systemu odbioru odpadów oraz niedostateczny poziom segregacji odpadów, szczególnie w zabudowie wielorodzinnej.
W związku ze znacznym wzrostem kosztu obsługi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi na terenie Związku Gmin, po przeprowadzonej analizie wprowadzono zmiany w odbiorze wybranych frakcji odpadów. Zmniejszenie częstotliwości odbioru tworzyw sztucznych i metali jest spowodowane małą ilością odpadów odbieranych w ramach dodatkowego terminu, w porównaniu do pierwszego terminu zbiórki.
Opakowania z plastiku, metali i wielomateriałowe kartoniki trafiające do żółtych worków powinny być opróżnione z pozostałości produktów, co ogranicza uciążliwości zapachowe związane z ich gromadzeniem do terminu odbioru. Przypominamy o potrzebie zgniatania segregowanych opakowań, co pozwala ograniczyć ilość zajmowanego przez nie miejsca.
Jak w wielu innych gminach, na terenie Związku Gmin ZGPD7 gromadzenie odpadów segregowanych na terenach o zabudowie jednorodzinnej odbywa się w workach. W wyznaczonych terminach odbieramy każdą ilość posegregowanych odpadów. Podmiot odbierający odpady, pozostawia worki na kolejny okres zbiórki, w takiej ilości, jaka została wystawiona do odbioru. Zwiększone ilości posegregowanych opakowań, w tym duże opakowania kartonowe (np. po urządzeniach AGD, meblach) można także dostarczać do punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych – PSZOK.
W PSZOK-ach przyjmujemy także: odpady wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, odpady tekstyliów i odzieży, opony z pojazdów osobowych, bioodpady, odpady niebezpieczne i chemikalia z gospodarstw domowych, gruz, baterie i akumulatory, przeterminowane leki oraz igły i strzykawki z iniekcji wykonywanych w gospodarstwie domowym.
Przypominamy, że segregowanie odpadów jest obowiązkowe. Pozwala ono poddać odpady recyklingowi oraz osiągnąć rosnące poziomy recyklingu, które są zobowiązane osiągnąć gminy. Poziom recyklingu wynosi 45 % na rok 2024 i 55 % na rok 2025, w stosunku do wytworzonych odpadów komunalnych.
Harmonogramy odbioru odpadów w 2025 r. zostały przesłane do właścicieli i zarządców nieruchomości. Harmonogramy są również dostępne na stronie internetowej Związku. Powiadomienia o terminach zbiórki odpadów można otrzymywać po zainstalowaniu bezpłatnej aplikacji dostępnej na stronie www.zgpd7.pl .
Paweł Puszka
Prezes Zarządu Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7
Oświadczenie Urzędu Gminy Dzierżoniów
W imieniu sześciu gmin powiatu dzierżoniowskiego, w tym Gminy Dzierżoniów wywozem oraz zagospodarowaniem odpadem od mieszkańców zarządza Związek Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7. Ten podmiot odpowiada za przeprowadzenie oraz określenie zasad postępowania przetargowego na wskazane powyżej działanie. Jego rolą też jest m. in. przekazanie informacji mieszkańcom o wysokości opłat za tą usługę w danym roku. Przypadku odbioru odpadów zmieszanych dalej są one odbierane co tydzień. W przypadku odpadów od mieszkańców takich jak m. in. szkło, papier czy plastiki dla są przekazywane worki w poszczególnych kolorach z opisem jakiej frakcji odpadów dotyczy. Pragniemy wskazać, że na terenie sołectw Gminy Dzierżoniów są również dostępne gniazda do selektywnej zbiórki odpadów. Do szczególnych kontenerów w odpowiedniej kolorystyce i opisie można wrzucać m. in. większą tekturę, papier, szkło lub zużyte plastikowe pojemniki po żywności i odpady bio. Często mieszkańcy z takiego rozwiązania korzystają.
Do Urzędu Gminy Dzierżoniów nie były dotychczas zgłaszane problemy w zakresie odbioru odpadów, które w workach są składowane dzień wcześniej przed datą zbiórki. W tym miejscu pragniemy wskazać, że dla odpadów ponad standardowych są też wydzielone Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (PSZOK) do których można wywozić m. in. gruz budowlany lub zużyte meble, które mieszkaniec nie ma możliwości przechować do daty zbiórki „gabarytów”.
Obecność w strukturze Związku Gmin Powiatu Dzierżoniowskiego ZGPD-7 prowadzi do ujednolicenia sposobu prowadzenia odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych dla wszystkich jej członków. Zdajemy sobie sprawę z faktu zwiększenia stawek za te usługi, które powodują uszczuplenie domowych budżetów. Wobec zaistniałej sytuacji Zarząd jak i Zgromadzenie Związku będą podejmować kroki w celu zmniejszenia opłat za wywóź oraz zagospodarowaniem odpadów komunalnych w kolejnych latach.
Przeczytaj komentarze (38)
Komentarze (38)