Dolny Śląsk po królewsku

wczoraj, 17 godz temu 0

Najpiękniejsze zamki i pałace, różnorodne ujęcia, fotogeniczne kadry – Dolny Śląsk to bogactwo niezapomnianych plenerów. W ramach akcji #WspierajDolnyŚląsk w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się premiera albumu-przewodnika ukazującego walory województwa oraz nowego spotu prezentującego nasz region.

– Dolny Śląsk jest regionem pełnym piękna i historii. Nasze zamki i pałace, świadectwa bogatej przeszłości, stoją dumnie od stuleci, a kultura regionu – pełna ważnych wydarzeń historycznych i tradycji – ciągle się rozwija. Zapraszam każdego do odkrywania tego niezwykłego miejsca na nowo. W ten sposób pielęgnujemy pamięć o naszej historii, a jednocześnie wesprzemy miejsca, które ucierpiały podczas powodzi – mówi Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.

Premiera przewodnika „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców”

Album-przewodnik: „Dolny Śląsk po królewsku – 50 najpiękniejszych zamków i pałaców” autorstwa Mikołaja Gospodarka jest zaproszeniem do odkrywania uroków regionu. W obliczu wyzwań, jakie niesie ze sobą odbudowa turystyki po niedawnej klęsce powodzi, wpisuje się w akcje promujące region i stanowi kolejny element kampanii „Wspieraj Dolny Śląsk”, mającej na celu zachęcenie do odwiedzania województwa.

- Co czwarty polski zabytek znajduje się na Dolnym Śląsku. Te miejsca każdego roku przyciągają rzesze turystów, a pamiętajmy, że turystyka jest jedną z gałęzi gospodarki szczególnie ważnych dla naszego regionu. W naszej obecnej, trudnej sytuacji popowodziowej ważne jest abyśmy dodatkowo zachęcali turystów do odwiedzania naszych atrakcji – dodaje Jarosław Rabczenko, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

W przewodniku magia Dolnego Śląska została ukazana w 50 wyjątkowych lokalizacjach, uwiecznionych na malowniczych zdjęciach. To podróż po zamkach i pałacach regionu, a także w głąb jego historii i architektury. Wśród wyróżnionych lokalizacji znalazł się imponujący Zamek Bolków, którego surowe mury pamiętają czasy średniowiecza, wciąż przyciągając turystów. To tu odbywają się klimatyczne imprezy i turnieje rycerskie, oddające ducha minionych epok. Zamek Grodziec, kolejna perła uwzględniona w przewodniku, malowniczo położony na wygasłym wulkanie, to miejsce, które swoim majestatem zachwyca każdego odwiedzającego. Zamek oferuje bogaty program wydarzeń, od historycznych rekonstrukcji po festiwale. W przewodniku nie zabrakło także opisów pałaców, takich jak Gruszów, który z pietyzmem odrestaurowano, aby dziś mógł służyć jako hotel oraz miejsce inspirujących spotkań i warsztatów artystycznych.

– Oddaję w Państwa ręce książkę, której napisanie sprawiło mi wiele radości. Cieszę się, że mogłem odwiedzić te wszystkie miejsca i na własne oczy podziwiać ich piękno. Dzielę się tym, co uznałem za najciekawsze i najważniejsze. Lista 50 obiektów nie oznacza wcale, że są to wszystkie zamki i pałace na terenie województwa dolnośląskiego. Jest to autorska selekcja, której celem było przekrojowe pokazanie ogromnego skarbu jaki posiada Dolny Śląsk. Głęboko wierzę w to, że dzięki promocji tych obiektów wielu turystów wyruszy na odkrywanie innych miejsc w regionie. To co oddajemy w Państwa ręce, to „zaczyn”. Oby ta książka stała się przyczynkiem do zwiększenia ruchu turystycznego na Dolnym Śląsku. – mówi Mikołaj Gospodarek, autor przewodnika.

Publikacja w formie książkowej dostępna będzie w punktach informacji Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej, w trakcie wydarzeń wspieranych przez Samorząd Województwa Dolnośląskiego oraz w dolnośląskich zamkach i pałacach. Jeszcze w listopadzie pojawi się także w formacie cyfrowym jako dostępny PDF oraz jako audiobook.

Dolny Śląsk: inny w każdym ujęciu – premiera spotu ukazującego filmowe możliwości regionu

Równocześnie z premierą przewodnika odbyła się także premiera specjalnie przygotowanego spotu promującego Dolny Śląsk, stworzonego na zlecenie Dolnośląskiego Centrum Filmowego. Ukazuje on różnorodne i niezwykle malownicze plenery regionu, zachęca do odkrywania Dolnego Śląska nie tylko oczami turysty, ale także twórców filmowych, dla których unikalna architektura, zabytki i krajobrazy stanowią wymarzone tło dla projektów filmowych i telewizyjnych.

- Dolny Śląsk to prawdziwy magnes dla filmowców – oferuje jedne z najpiękniejszych i różnorodnych miejsc na mapie Polski. Spot, który przygotowaliśmy, to wyraz naszej dumy z regionu: wyjątkowa architektura idzie tu w parze z naturalnym bogactwem krajobrazów. Nasz region jest w stanie „zagrać” nadmorskie krainy, europejskie stolice i klimatyczne prowincje. Spot, który przygotowaliśmy, ukazuje tę różnorodność i ma za zadanie inspirować filmowców do odważnych wizji i realizacji w naszym regionie – mówi Magdalena Klich-Kozłowska, dyrektorka Dolnośląskiego Centrum Filmowego, które jest odpowiedzialne za promocję filmowego potencjału regionu.

Hasło kampanii – „Dolny Śląsk: inny w każdym ujęciu” – podkreśla niezwykły potencjał regionu, który oferuje zróżnicowane plenery, od historycznych zamków i pałaców po niepowtarzalne krajobrazy, mogące przenieść widza w dowolny zakątek świata i czas. Dolny Śląsk to sceneria, która jest w stanie „zagrać” każdą epokę i klimat, od przeszłości, przez teraźniejszość, po futurystyczne wizje przyszłości.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)