Dzieci z piławskiej podstawówki poznawały przemysłowe tradycje regionu
Barbórka za pasem. W „Starej Kopalni” dzieci z piławskiej podstawówki poznawały przemysłowe tradycje regionu.
Na rozległym obszarze wałbrzyskiego Centrum Nauki i Sztuki (blisko 4,5 hektara), wśród zabytkowych obiektów dawnej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” („Thorez”) prawie namacalnie doświadczały, jak wymagająca i niebezpieczna jest praca górnika. Z uwagą chłonęły opowieść dawnego pracownika zakładu wydobywczego.
Dowiedziały się m.in., jak górnicy rozpoczynali każdy dzień, jakie zabierali ze sobą przedmioty, w jaki sposób sygnalizowali obecność w kopalni czy jakim dźwiękiem poprzedzano zjazd windy pod ziemię.
- „Stara Kopalnia” to największa atrakcja turystyki poprzemysłowej w Polsce - podkreślają wychowawcy ze Szkoły Podstawowej im. K. K. Baczyńskiego w Piławie Górnej.
Autentycznie wyposażenie obiektów poprzemysłowych i udostępniony park maszynowy zrobiły na zwiedzających duże wrażenie. Piławianie z zachwytem przyglądali się monstrualnym maszynom.
W drodze do domy zwiedzili, wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Kościół Pokoju w Świdnicy, największą drewnianą barokową świątynię w Europie.
Wycieczka zakończona wieczorem 17 listopada to część programu edukacyjnego „Poznaj Polskę”.
UM Piława Górna
Komentarze (0)