II Konkurs "Wolni i Bezpieczni" w ZSiPKZ w Bielawie [ZOBACZ WIDEO]
W czwartek 7 marca w auli Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie odbyła się druga edycja konkursu „Wolni i bezpieczni”, realizowanego w ramach powiatowego grantu oświatowego przy współpracy z Komendą Powiatową Policji w Dzierżoniowie.
Konkurs dotyczył tematu bezpieczeństwa w ruchu lądowym, który jest jednym z najważniejszych aspektów codziennego życia, mającym bezpośredni wpływ na nasze życie, życie naszych bliskich i wszystkich, którzy uczestniczą w ruchu drogowym. A wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego, niezależnie od tego, czy prowadzimy samochód, poruszamy się rowerem, czy też idziemy pieszo. Ważne jest, abyśmy byli świadomi odpowiedzialności, jaką ponosimy za swoje czyny na drodze. Każda decyzja, każdy gest ma znaczenie i wpływa na bezpieczeństwo nasze i innych. Dlatego głównym celem konkursu było kształtowanie poczucia współodpowiedzialności wśród młodych ludzi. To ich poczucie odpowiedzialności za bezpieczeństwo własne i innych użytkowników przyniesie skutek w postaci zmniejszenia ilości wypadków oraz większą świadomość społeczną.
Konkurs „Wolni i bezpieczni” skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych i składał się z dwóch części: indywidualnego testu wiedzy oraz zawodów drużynowych, rozdzielonych prelekcją na temat pierwszej pomocy poprowadzoną przez aspiranta sztabowego Grzegorza Długaszewskiego.
Podczas trwania konkursu na korytarzu szkolnym przy stoiskach Komendy Powiatowej Policji i wojska z 31 Batalionu Radiotechnicznego tłumy uczniów zadawały pytania, wykonywały zadania, a przede wszystkim dowiadywały się informacji na temat pracy w służbach mundurowych.
7 drużyn reprezentujących: Zespół Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie, Zespół Szkół nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie, Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Bielawie, I Liceum Ogólnokształcące im. Jędrzeja Śniadeckiego w Dzierżoniowie, II Liceum Ogólnokształcące im. Jana Pawła II w Dzierżoniowie, Zespół Szkół nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie oraz Zespół Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego w Bielawie w pierwszej konkurencji zawodów zmagało się z arcytrudnymi pytaniami oraz z analizą skrzyżowań, zadanymi przez specjalistów w zakresie ruchu drogowego naczelnika Ruchu Drogowego: sierżanta sztabowego Oskara Goldmanna oraz komisarza Krzysztofa Dorużyńskiego. Kolejna konkurencja wymagała inwencji artystycznej, ponieważ zadanie dotyczyło stworzenia scenki z komiksu ilustrującej artykuł związany z zakazami dotyczącymi pieszych. Nadzór nad tą konkurencją sprawowała dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatu Dzierżoniowskiego Grażyna Wójcik. Najwięcej emocji przyniósł ostatni etap zawodów poprowadzony przez kierownika Referatu Spraw Społecznych i Działalności Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Bielawie Beatę Jagiełę-Pastuszkę. Uczestnicy w alkogoglach o mocy ponad 2 promili próbowali przenieść przedmioty w wyznaczone miejsce oraz zaznaczyć krzyżykiem punkt na papierze, a ponieważ soczewki zniekształcają widoczność w sposób, który odtwarza trudności związane z zachwianiem równowagi, dezorientacją i ograniczonym polem widzenia, było to wyjątkowo trudne. To ćwiczenie w bezpieczny sposób miało uświadomić, jak alkohol wpływa na nasze ciało i umysł, a w szczególności na zmysł wzroku i równowagi.
Podsumowanie wyników wyłoniło zwycięzców:
I MIEJSCE: drużyna Zespołu Szkół nr 3 im. Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej w Dzierżoniowie
II MIEJSCE: drużyna Zespołu Szkół nr 1 im. prof. Wilhelma Rotkiewicza w Dzierżoniowie
III MIEJSCE: drużyna Zespołu Szkół nr 2 im. prof. Tadeusza Kotarbińskiego w Dzierżoniowie,
a w kategorii indywidualnej za najlepiej napisany test:
Adrian Stopyra z Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Bielawie.
Podczas uroczystego podsumowania konkursu dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego Ireneusz Rutowicz złożył podziękowanie sponsorom.
Sponsorem nagród było Starostwo Powiatu Dzierżoniowskiego oraz Stowarzyszenie „Bezpieczna Gmina, Bezpieczny Powiat”, którym to instytucjom dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Kształcenia Zawodowego Ireneusz Rutowicz złożył podziękowanie na ręce przewodniczącego Rady Powiatu Dzierżoniowskiego Jacka Grzebielucha oraz sekretarz Izabeli Szygudzińskiej, a także prezesa stowarzyszenia Tomasza Mitraszewskiego.
Opiekunowie, którzy przygotowali uczniów do konkursu: Bernadetta Szczypka, Izabela Bugaj, Małgorzata Kujtkowska, Iwona Weigelt, Elżbieta Dul, Mirosław Pęczuła oraz Marcin Kempczyński również otrzymali gratulacje wraz ze skromnym upominkiem.
Podziękowanie otrzymali także przedstawiciele 31. Batalionu Radiotechnicznego we Wrocławiu za przygotowanie stoiska oraz wsparcie w promowaniu różnorodnych form służby.
Na zakończenie uroczystości dyrektor Ireneusz Rutowicz podziękował współorganizatorom konkursu „Wolni i i bezpieczni”, czyli policji powiatu dzierżoniowskiego. Podkreślił, że na szczególne uznanie zasługują komendant Komendy Powiatowej Policji w Dzierżoniowie inspektor Monika Kudła-Myślicka, komendant Komisariatu Policji w Bielawie młodszy inspektor Tomasz Włodyga, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego komisarz Krzysztof Dorużyński, starsza posterunkowa Wiktoria Hałaczkiewicz, sierżant sztabowy Oskar Goldmann, aspirant sztabowy Grzegorz Długaszewski, starszy aspirant Sławomir Bernacik, aspirant Damian Kopaczyński oraz młodszy aspirant Tomasz Bezdzietny, których zaangażowanie w organizację przedsięwzięcia było nieocenione.
Opracowały: Elżbieta Dul i Małgorzata Greiner
Dodaj komentarz
Komentarze (0)