Dzierżoniowski szpital: więcej respiratorów, ale brakuje osocza
W Szpitalu Powiatowym w Dzierżoniowie funkcjonują 54 łóżka dla chorych na Covid-19, w większości wszystkie zajęte przez pacjentów będących w stanie średnim lub ciężkim. By zapewnić im leczenie, placówka zainwestowała w respiratory i urządzenia do wysokoprzepływowej terapii tlenowej.
- Kupiliśmy osiem urządzeń do wysokoprzepływowej tlenoterapii donosowej, pośrednich pomiędzy zwykłą tlenoterapią a respiratorem, bardziej efektywnych niż tlenoterapia bierna - przepływ 60 litrów tlenu na minutę, podczas gdy zwykła maska – 20-25 litrów na minutę. Powinny do nas dotrzeć w przyszłym tygodniu - mówi Maciej Smolarz, prezes Szpitala Powiatowego w Dzierżoniowie. - Dodatkowo szpital wkrótce będzie dysponował łącznie pięcioma respiratorami - w ostatnim czasie dwa respiratory mobilne przekazał Urząd Wojewódzki, na stanie są kolejne dwa – jeden zakupiony ze środków spółki Wodociągi i Kanalizacja, drugi z funduszy własnych szpitala (jeszcze nie uruchomione, doprowadzane jest do nich sprężone powietrze). Koszt jednego urządzenia do wysokoprzepływowej tlenoterapii - 18 tysięcy netto, koszt dwóch respiratorów - 138 tysięcy brutto.
Pacjenci chorujący na Covid-19 w dzierżoniowskim szpitalu są w różnym stanie, od średniego do ciężkiego.
- Chorzy w bardzo ciężkim stanie, wymagający intubacji, są natychmiast transportowani do szpitali zakaźnych albo z oddziałami intensywnej terapii, choć od dawna bardzo trudno jest znaleźć tam wolne miejsce - przyznaje Maciej Smolarz.
Jedną z skutecznych metod leczenia jest podawanie osocza chorym. Okazuje się, że brakuje go w stacjach krwiodawstwa.
- O podaniu osocza decydują uwarunkowania kliniczne, czas od wystąpienia objawów, zgodność z określoną grupą krwi. Nasi lekarze dzwonią bezpośrednio do stacji krwiodawstwa, podają grupę krwi i zamawiają osocze, jednak problem polega na tym, że jest ono bardzo trudno osiągalne, dotychczas udało się załatwić dla jednego pacjenta, tymczasem zapotrzebowanie jest o wiele większe. Z kolei lek przeciwwirusowy Remdesivir dostają jedynie szpitale zakaźne z puli ministerialnej - zaznacza prezes szpitala.
W dzierżoniowskim Szpitalu Powiatowym od 26 października 2020 roku odnotowano 27 zgonów osób z powodu COVID-19 (wszyscy pacjenci z chorobami współistniejącymi).
- pacjenci do 50. roku życia - 3
- pacjenci do 70. roku życia - 11
- pacjenci powyżej 70. roku życia - 13
W ostatnich dniach zmarły dwie osoby - pacjenci w wieku 69 lat (15 listopada) i 83 lata (16 listopada).
Dolnośląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny we Wrocławiu poinformował że w województwie dolnośląskim w okresie od 26 października do 9 listopada zanotowano ogółem 133 zgony z powodu COVID-19, w tym według grup wiekowych:
40 - 49 lat - 4
50 - 59 lat - 11
60 - 69 lat - 31
70 - 79 lat - 34
80 - 89 lat - 42
90 - 96 lat - 11
Komentarze (14)