Dzierżoniów: ratujemy najważniejszy zabytek
300 tys. zł przekazało miasto na kolejne prace konserwatorskie, jakie będą przeprowadzone w najstarszej budowli w Dzierżoniowie. Jest nią oczywiście kościół świętego Jerzego. Umowę o przyznaniu pieniędzy podpisali we wtorek burmistrz i proboszcz parafii.
Kościół pw. św. Jerzego jest najstarszym sakralnym zabytkiem Dzierżoniowa. Od kilku lat wewnątrz i na zewnątrz prowadzące są w nim konieczne i zarazem bardzo kosztowne prace konserwatorskie. Ich efekty oglądać możemy na co dzień.
Wykonywane prace finansowane są różnych źródeł – kościoła, miasta, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz DBU (Niemiecka Fundacja Federalna „Środowisko”).
Kościół pw. św. Jerzego - jedna z pierwszych wzmianek (z roku 1258) dotyczących Dzierżoniowa odnosi się właśnie do tej majestatycznej budowli. Na początku posiadała ona typ halowy, a po przebudowie uzyskała formę bazyliki. W XV wieku wzniesiono masywną, czworoboczną u podstawy wieżę. Godny polecenia jest wspaniały ołtarz przedstawiający dzieje Jezusa oraz bogato malowane, unikatowe empory, ołtarz Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a przed kościołem – dwie barokowe figury: św. Jerzego i Jana Nepomucena (ok. 1720 r.). Na kościelnej wieży znajduje się kamienna figurka tajemniczej postaci. Być może jest to postać legendarnego fundatora kościoła, księcia Bolesława Kędzierzawego. Od 9 grudnia 2008 nad dzierżoniowianami czuwa odnaleziona za barokowym ołtarzem z XVIII wieku Matka Boska Dzierżoniowska, Matka Miłosierdzia – malowidło prawdopodobnie z początku XVI wieku, jak dotąd jedyny fresk z tego okresu odnalezionym w Dzierżoniowie.
Źródło: UM Dzierżoniów
Przeczytaj komentarze (62)
Komentarze (62)