Smród w Bielawie i Pieszycach?
13 kwietnia Ekologiczne Centrum Odzysku w Bielawie poinformowało lokalnych urzędników o nieprzyjemnym zapachu, który wyczuwalny był w Bielawie i Pieszycach. W związku z zaistniałą sytuacją poprosiliśmy magistraty o odniesienie się do wskazanego problemu.
Oświadczenie Urzędu Miasta Bielawa
W dniu 13.04.2022 r., kierownik Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie telefonicznie poinformował urzędników o unoszącym się na polach uprawnych wokół ECO nieprzyjemnym zapachu. Odór przypominał rozkładające się odchody zwierzęce.
W wyniku zgłoszonej interwencji, pracownicy Referatu Ochrony Środowiska udali się na miejsce w okolicy pól uprawnych od ul. Pocztowej w Bielawie. Na miejscu byli także pracownicy Ekologicznego Centrum Odzysku w Bielawie, którzy wskazali miejsce składowania w/w odpadów. Na działce nr dz. 172 obr. Północ leżała sterta odpadów, przypominających zmieszane, zmielone odchody odzwierzęce pochodzenia najprawdopodobniej z drobiu, w których można było dostrzec pierze i pióra ptaków, kawałki ściółki. W powietrzu unosił się fetor przypominający odchody zwierzęce oraz rozkład padliny zwierząt zmieszany z innymi zapachami. Z informacji uzyskanych od przedstawicieli ECO dowiedzieliśmy się, że przedmiotowe odpady są rozwożone na działki rolne na terenie Gminy Pieszyce.
Zgodnie z kompetencjami, w dniu 13.04.2022r. skontaktowaliśmy się z WIOŚ w Wałbrzychu celem przekazania informacji, dotyczących nieprzyjemnych zapachów i podjęcia stosownych działań majach na celu zbadanie zaistniałej sytuacji.
W dniu dzisiejszym około godziny 10.00, pracownicy Wojewódzkiej Inspekcji Ochrony Środowisk,a delegatura we Wałbrzychu, przeprowadzili kontrolę miejsca składowania odpadów. Ustalili, że składowane odpady to pomiot kurzy. Wobec zaistniałej sytuacji, WIOŚ będzie prowadził wobec dzierżawcy terenu postępowanie wyjaśniające.
Oświadczenie Urzędu Miasta i Gminy Pieszyce
Z przeprowadzonej w dniu 13 kwietnia 2022 r. wizji na terenie Gminy Pieszyce stwierdzono, że na gruncie rolnym (mniej więcej naprzeciwko ul. Bielawskiej 20, droga Pieszyce – Bielawa) został wykorzystany nawóz kurzy a następnie pole zostało poddane bronowaniu. Można było wyczuć typowy zapach nawozu organicznego, jednakże w naszym odczuciu nie było to ani uciążliwe ani intensywne. Skontaktowaliśmy się z właścicielem pola i uzyskaliśmy informację, że grunt jest dzierżawiony i najprawdopodobniej nawóz pochodzi od powszechnie znanego producenta jaj konsumpcyjnych, zatem sprzedawany nawóz musi posiadać niezbędne certyfikaty i dopuszczenie do stosowania go na polach uprawnych. Wykorzystanie kurzego obornika jako nawozu jest powszechnie stosowanym zabiegiem i zgodnym z przepisami prawa i kodeksem dobrej praktyki rolniczej. Jest to produkt w 100 % organiczny, nie powodujący zagrożenia dla środowiska naturalnego. Możliwe, że podobne sytuacje mogą mieć miejsce nadal z uwagi na fakt, iż inni rolnicy przed obsianiem pól mogą stosować ten nawóz.
Przeczytaj komentarze (44)
Komentarze (44)