Piława Górna: Wołyń 1943. Pamiętamy!
We wtorek 11 lipca piławianie uczcili Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach Rzeczypospolitej Polskiej.
Wydarzenia, znane pod nazwą Krwawej niedzieli, miały miejsce 80 lat temu. Oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA) wspierane przez ukraińskie chłopstwo (tzw. czerń) 11 lipca 1943 roku zaatakowały 99 polskich wsi na Wołyniu. Ofiarami napastników jednego dnia padło ok. 8000 Polaków. Ludzie ginęli od kul, siekier, wideł, noży, młotków i innych narzędzi.
Był to punkt kulminacyjny rzezi wołyńskiej, czyli akcji masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu dokonanej ze szczególnym okrucieństwem przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów Stepana Bandery (OUN-B), Ukraińską Powstańczą Armię (UPA) oraz ukraińską ludność cywilną.
W niedzielę 11 lipca zaatakowano polskie miejscowości głównie w powiatach włodzimierskim i horochowskim. W następnych dniach masakry były kontynuowane. W kilku przypadkach (Chrynów, Krymno, Kisielin, Poryck, Zabłoćce) zbrodni dokonano na Polakach zebranych w kościoach na nabożeństwie.
Polski historyk Grzegorz Motyka (profesor nauk społecznych i członek Kolegium IPN) uważa, że 11 lipca 1943 był dla Polaków jednym z najtragiczniejszych dni drugiej wojny światowej. - Od wieczora 11 lipca do rana 12 lipca 1943 roku UPA zaatakowała w 167 miejscach - podaje inny badacz, Timothy Snyder. Następnego dnia zaatakowała 50 miejscowości. W całym lipcu 1943 celem napadów stało się 520 wsi i osad. Zamordowano około 11 tysięcy Polaków.
Te zbrodnie na ludności polskiej w latach 1943-1945 na Kresach Wschodnich IPN określił ludobójstwem. Szacuje się, że w wyniku czystek etnicznych i eksterminacji cywili zginęło w sumie 100 tysięcy Polaków i przestało istnieć 1500 miejscowości. Do dzisiaj większość ofiar nie ma swojego grobu.
Tragiczne wydarzenia sprzed 80 lat piławianie upamiętnili pod pomnikiem poświęconym sybirakom. Na palcu przed kościołem zebrali się przedstawiciele Urzędu Miasta i Rady Miejskiej w Piławie Górnej, a także Rady Powiatu Dzierżoniowskiego. W uroczystościach wziął udział proboszcz parafii pw. św. Marcina i Sekretarz Generalny Polskiego Związku Sybiraków, reprezentanci gminnych jednostek, Ochotniczej Straży Pożarnej i Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej w Piławie Górnej, seniorów oraz „Górzan” i „Siwego Włosa”, miejskich zespołów folklorystycznych.
UM Piława Górna
Komentarze (29)
sII&t=12s Parafia Piława Górna...
es/aktualnosci-w/2020-07-114-to-bya-krwa
wa-niedziela-na-woyniu/