Wyjeżdżacie na urlop? Przeczytajcie koniecznie!

wtorek, 28.7.2015 10:49 4160 4

Ruszamy z cyklem porad prawnych. Jeżeli macie pytania do prawnika lub chcecie uzyskać poradę prawną, opiszcie swoją sprawę i wyślijcie na maila wroclaw@doba.pl z tytułem "prawnik", a prawnicy z wrocławskiej kancelarii Reaktia postarają się rozwiać wasze wątpliwości. 

Pierwszy  z serii artykułów dotyczy sprawdzenia biura podróży przed wyjazdem na wakacje.

Chcesz wybrać się na letni urlop – szukasz ciekawego miejsca w Polsce lub zagranicą, wybierasz termin, decydujesz się na biuro podróży, przeglądasz oferty, wybierasz jedną z nich i masz podpisać umowę. Czy wiesz na co zwrócić uwagę, aby nie zostać oszukanym i mieć gwarancję udanych wakacji? Wrocławska Reaktia podpowiada na co zwrócić uwagę przed podpisaniem umowy z biurem podróży i wyborem wakacyjnej oferty.

Po pierwsze, sprawdź samo biuro!

Nie wszyscy podróżujący wiedzą, że polskie Ministerstwo Sportu i Turystyki daje możliwość sprawdzenia wiarygodności i rzetelności biura podróży. W tym celu sporządzona została Centralna Ewidencja Organizatorów Turystyki i Pośredników Turystycznych. Każdy może na resortu wpisać nazwę interesującego go biura podróży i sprawdzić dane na jego temat. W rejestrze znajdziemy m.in. informacje o tym, kiedy firma została zarejestrowana, ile oddziałów posiada, w jakiej formie prawnej funkcjonuje, a także jakiego rodzaju i do jakiej wysokości zabezpieczenia finansowe posiada. Ta ostatnia informacja jest szczególnie ważna, wskazuje bowiem na to, czy w razie bankructwa biura podróży, będzie zwrócić koszty powrotu uczestnikom wycieczki.

Czytaj umowę!

Wielu Polaków przyznaje, że nie zapoznaje się z podpisywanymi umowami. Nie czyta dokładnie ich treści i nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie uregulowania znajdują się w umowach. Zdarza się, że nieuczciwe biura podróży wykorzystują ten powszechny zwyczaj i umieszczają w swoich umowach tzw. klauzule abuzywne, czyli niedozwolone. Warto pamiętać o tym, że jeżeli podpisaliśmy umowę, która takie klauzule zawiera – to i tak te klauzule nas nie wiążą z mocy prawa. Jeśli biuro podróży nie uznaje naszego stanowiska, możemy zwrócić się do sądu, aby rozstrzygnął o tym, czy dane postanowienie jest dozwolone czy nie. Wszystkie klauzule uznane obecnie za niedozwolone można sprawdzić na UOKIK, a oto przykład jednej z nich: "Organizator nie ponosi żadnej odpowiedzialności za bagaż klientów w przypadku jego zamiany, zapomnienia lub kradzieży".

Co po nieudanych wczasach?

Co zrobić, jeśli podpisaliśmy umowę z biurem podróży, jednak wycieczka, na którą się wybraliśmy, nie była zgodna z podpisaną umową albo biuro z tej umowy się nie wywiązało? Należy pamiętać, że zgodnie z ustawą o usługach turystycznych, każdemu przysługuje termin 30 dni od dnia powrotu z wycieczki na zwrócenie się z reklamacją. Biuro podróży również ma 30 na odpowiedź w sprawie reklamacji. W przypadku nieuwzględnienia reklamacji przez biuro podróży, roszczeń z tytułu nieudanych wczasów można skutecznie dochodzić przed sądem.

Kancelaria Reaktia

+48 71 307 07 44

porady@dobry-prawnik.info

ul. Powstańców Śląskich 98/214

53-333 Wrocław

 www.dobry-prawnik.info

Przeczytaj komentarze (4)

Komentarze (4)

sazm poniedziałek, 03.08.2015 15:57
sandra kostucha i natalia lizak celowo z malej lit pojechaly...
bnn niedziela, 02.08.2015 20:18
masz racice
polak czwartek, 30.07.2015 21:20
bogacze co jadą do niemiec i tam za euro wyrzucają...
wtorek, 28.07.2015 19:22
BIDOKI BEDZIECIE SIEDZIEC NA DOOPIE A BOGACZE BEDA JEZDZIC I SIE BAWIC