Bielawscy policjanci kontroluję kąpieliska
Policjanci ze bielawskiego komisariatu systematycznie kontrolują miejskie kąpielisko usytuowane na jeziorze, basen oraz zbiornik wodny tzw. „cegielnię” gdzie jest zakaz kąpieli. Spotykają się z mieszkańcami i turystami wypoczywającymi w tej pięknej gminie. Każde spotkanie dotyczy tego, jak bezpiecznie wypoczywać.
Aktualnie pogoda sprzyja wypoczynkowi na świeżym powietrzu, dlatego też w zadaniach patroli policyjnych znajduje się również kontrola zbiorników wodnych. Policjanci systematycznie, w ramach akcji informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” rozmawiają z osobami wypoczywającymi nad wodą. Akcja informacyjno-edukacyjna poświęcona jest bezpieczeństwu osób przebywających w wodzie lub nad wodą.
Bezpośrednimi adresatami projektu są dzieci, młodzież i osoby dorosłe, adresatami pośrednimi – zarządzający wyznaczonymi obszarami wodnymi, w szczególności kąpieliskami, a także podmioty prowadzące działalność w zakresie rekreacji wodnej i wypoczynku (m.in. wypożyczalnie sprzętu wodnego, ośrodki wypoczynkowe, itp.).
Głównym celem akcji jest propagowanie właściwego zachowania na akwenach, w tym zasad bezpiecznej kąpieli, bezpiecznego żeglowania oraz uprawiania sportów wodnych, a w efekcie ograniczenie wypadków utonięć. Projekt realizowany jest na terenie całego kraju od czerwca do września 2017 r.
Z uwagi na wysokie temperatury policjanci zwracają uwagę na zaparkowane pojazdy w szczególności w rejonach wypoczynku oraz marketów pod kątem pozostawiania przez właścicieli dzieci, zwierząt.
KPP w Dzierżoniowie
podinsp. Mariusz Furgała
Komentarze (17)
1.SANEPID art.163b - w przypadku zanieczyszczenia wody na kąpielisku (ZAKAZ TYMCZASOWY - zakwitnięcia sinic lub STAŁY - gdy jakość wody w kąpielisku została zaklasyfikowana jako niedostateczna w 5 kolejnych sezonach kąpielowych)
2.Ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (tekst jednolity Dz.U. z 2016r. poz.656) Tam znajdziemy przepisy i oznakowaniu miejsc niebezpiecznych, (które w dodatku mogą być objęte nadzorem policji, art. 4 ust. 1 pkt 3) — a co za tym idzie powszechny obowiązek stosowania się do zakazów i nakazów umieszczanych przez ratowników WOPR (art. 3 pkt 2 ustawy). I to jest drugi przepis, którego naruszenie może skutkować odpowiedzialnością z art. 55 kw.
A więc umiejscowienie znaku A-1 w innych miejscach i przez osoby nie wymienione PRAWEM jest BEZPRAWNE, co oznacza że policja nie ma prawa KARAĆ ani nawet zaczepiać osób wypoczywających.
Często widzę BEZPRAWNIE ustawione znaki A-1 nad jeziorem (sołtys, wójt, burmistrz czy jakiś inny urzędnik) myśli że może postawić sobie taki znak BO ma taki kaprys, a następnie Komendant wysyła tam policjanta aby BEZPRAWNIE straszył ludzi bo znak jest ustawiony.