O niepełnosprawnych na sesji Rady Miejskiej

niedziela, 24.2.2019 14:20 8255 20

Jednym z punktów najbliższej sesji dzierżoniowskiej Rady Miasta będzie przedstawienie sytuacji osób niepełnosprawnych w mieście. - Zachęcam niepełnosprawnych do udziału w obradach, aby wyjść z domu i poczuć się współgospodarzami miasta - mówi Tadeusz Skrzypek, prezes Fundacji Dolnośląski Uniwersytet Niepełnosprawności. Sesja odbędzie się w poniedziałek 25 lutego o godz. 12.00 w Sali Rycerskiej ratusza, Rynek 1. 

- Według ostatnich danych GUS 15 procent mieszkańców Dzierżoniowa to osoby niepełnosprawne, co oznacza, że w mieście żyje około pięć tysięcy osób z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Część z nich, zwłaszcza osoby po trzydziestym roku życia, nie ma żadnej podpory, mam na myśli wsparcie edukacyjne, informacyjne, a nawet zwyczajną rozmowę, wysłuchanie, co jest niezwykle ważne dla osób niepełnosprawnych, które są czasem zupełnie samotne. Jeżeli nie można im pomóc medycznie, powinni mieć oparcie duchowe, psychiczne. Znaczenie ma też pomoc materialna, w kwestii oprzyrządowania. Środki przeznaczane przez PFRON dla Dzierżoniowa są coraz większe, jednak ze względu na rosnące potrzeby, wciąż niewystarczające - mówi Tadeusz Skrzypek, prezes Fundacji Dolnośląski Uniwersytet Niepełnosprawności, mieszkaniec Dzierżoniowa, posiadający niepełnosprawność wzroku i słuchu. - Jedną z propozycji mogłoby być także przekazanie organizacjom pozarządowym części zadań dotyczących niepełnosprawnych będących w gestii Urzędu Miasta i Starostwa Powiatowego. Jednocześnie  warto postawić na realizację większego zadania na podstawie projektów PFRON-u, typu stworzenie Centrum Niezależnego Życia Osób Niepełnosprawnych. Dziś urzędnik decyduje o pomocy, na podstawie tabelek, a nie faktycznych potrzeb osoby niepełnosprawnej. Brakuje instytucji asystenta osoby niepełnosprawnej orz szeroko pojętego poradnictwa osób niepełnosprawnych. 

Przeczytaj komentarze (20)

Komentarze (20)

es niedziela, 24.02.2019 16:11
Związek emerytów,rencistów i inwalidów mieści się na II piętrze,gdzie nie na ani podjazdu do budynku,ani windy w środku.Jak ma załatwić jakąś sprawę osoba na wózku inwalidzkim lub o kulach? Druga sprawa zakład rehabilitacji Wer-med na ul.Parkowej,ulica ciasna,ruchliwa,po jednej stronie chodnik 60 cm,bez spadów dla wózków.Na ulicy są 3 parkingi,dwa na 9 samochodów i jeden na 6,ale ani jednej tzw.koperty dla samochodu dla niepełnosprawnej osoby (swoją drogą w zakładzie rehabilitacyjnym nie ma toalety dla osoby niepełnosprawnej ani damskiej ani męskiej).Mam pytanie-kto wydal zezwolenie na taka lokalizację?Czy to jest dbałość o osoby niepełnosprawne?
wtorek, 26.02.2019 22:12
Znowu maruda?
czwartek, 28.02.2019 14:08
Obyś nie musiał(a) nigdy na wózku inwalidzkim jeździć.
A. niedziela, 24.02.2019 17:25
Panie Tadeuszu...jaka była pierwsza reakcja wladz miasta na Pana propozycję o organizacji sesji dla nas - osób niepełnosprawnych? Dlaczego na sesji nie będzie tlumacza języka migowego? Koszt żaden...Wstyd!
wtorek, 26.02.2019 22:11
Wstydź się Ty. Marudzisz. Zawsze musisz narzekać?
Tadeusz Skrzypek niedziela, 24.02.2019 20:34
Fundacja "Dolnoślaski Uniwersytet Niepełnosprawności" zwróciła sie do Radnych Miasta Dzierżoniowa z gratulacjami wyboru do Rady. I jednocześnie poprosiła o uwzglednienie w swej pracy spraw osób niepełnosprawnych.
Obecna sesja Rady Miasta poświęcona jest osobom niepełnosprawnym, za co bardzo dziękujemu wszystkim Radnym Miasta a w szczególności Przewodniczacemu Rady Miasta Panu Andrzejowi Darakiewiczowi.
obiektywna wtorek, 26.02.2019 19:24
A ja tylko przypomne, ze w sadzie wciaz toczy sie sprawa o zdefraudowanie 15 mln zlotych z PEFRON przez niejakiego Dubienieckiego, pelnomocnika swojej bylej juz zony w sledztwie smolenskim, doswiadczonej influenserki zycia rodzinnego, z domu Kaczynskiej. Razem z 45 mln ukradzinymi z PCK w postaci jablek i lachmanow, daje to okragla sume 60 mln ukradziana niepelnosprawnym oraz potrzebujacym. Niepelnosprawnosc w Polsce, to zniewolenie. Kto ma puste kieszenie, wolny byc nie moze.
kulawy wtorek, 26.02.2019 18:14
mam 51lat jestem cukrzykiem.4lata temu amputowano mi noge ,2 lata temu amputowano palca drugiej stopy.mam udokumentowane 25 lat pracy.ZUS odmowil mi renty.co 2 lata staje na komisje ,ogladaja czy mi noga odrosla.rety socjalnej tez nie dostane bo zona pracuje .menele nigdy nie pracowali a dostaja z opieki
niedziela, 24.02.2019 23:18
A będą dofinansowania do turnusów rehabilitacyjnych?
K poniedziałek, 25.02.2019 13:02
Przecież już po Wyborach więc nie zadawaj głupich pytań.
niedziela, 24.02.2019 22:51
W pierwszej kolejności należało by wywalić z komisji do orzekania o stopniu niepełnosprawności ,, lekarzy'' uzdrawiaczy np. Pani Powierzowa
. niedziela, 24.02.2019 21:56
Miasto niech pomyśli o obniżeniu wysokich krawężników,bo wózkiem inwalidzkim nie da się w tym mieście poruszać.
Tadeusz Skrzypek niedziela, 24.02.2019 20:20
Fundacja 'Dolnosląski Uniwersytet Niepełnosprawności informuje, szczególnie te osoby które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć osobiscie na sesji Rady Miasta. Iż mozliwe jest ogladanie sesji w trakcie lub póżniej w internecie:
- http://hdsystem.pl/fms/video/index.php?s
treamName=dzierzonsesja
lub później :
- http://hdsystem.pl/fms/video/index.php?s
treamName=dzierzonsesja.
Pełnosprawna ale swiadoma niedziela, 24.02.2019 15:09
Społeczeństwo naszego miasta stara się bardzo odseparować osoby niepełnosprawne wiec dla mnie takie akcje są tylko pod publikę i aby zagłuszyć sumienie radnych. Smutna prawda. Świat jest piękny póki człowiek zdrowy. I razi ludzi ze ktoś nie miał tyle szczęścia co osoba dotknięta choroba.
niedziela, 24.02.2019 17:10
Bardzo niesprawiedliwa opinia. Niefajna, nieprzemyślana. Takie opinie - takie głupie gadanie szkodzą.
niedziela, 24.02.2019 18:57
Szkodzą komu? Ludzie na ulicy nie potrafia sie zachowac widząc osobę ,,inną” chorą niepełnosprawną. Glupie to są zakazy i nakazy dla tych osob. A dla przecietnego Kowalskiego to najlepiej zeby taka osoba byla w osrodku dla niego przeznaczonym. Bardzo okrutne. Mamy niedoedukowane i malo tolerancyjne spoleczenstwo.
niedziela, 24.02.2019 19:30
No to trzeba edukować a nie krytykować.
niedziela, 24.02.2019 20:49
Zgadzam sie w pelni!!! Jestem zdrowa, studiuje i pracuje ale mam swiadomosc tego ze zdrowie nie jest dane ,,na zawsze”. Kazdego moze spotkac ciezka choroba a to nie znaczy ze musi byc samotny w domu.
niedziela, 24.02.2019 17:21
Osób niedowidzących, niesłyszących, niesprawnych ruchowo w naszym mieście jest sporo. Trzeba myśleć o zniesieniu barier architektonicznych, by mogły uczestniczyć w życiu społecznym, móc załatwić swoje sprawy, odwiedzić bliskich, pójść na zakupy.
es niedziela, 24.02.2019 16:30
Związek Emerytów,Rencistów i Inwalidów mieści się na II piętrze,gdzie nie na ani podjazdu do budynku ani windy w środku.Jak ma załatwić sprawę osoba o kulach lub na wózku? Druga sprawa-Zakład Rehabilitacyjny na ul.Parkowej-ulica ruchliwa, ciasna,dwukierunkowa,kilka magazynów i TIR-y stojące na ulicy.Po jednej stronie chodnik,60 cm(mierzyłam)bez spadów dla wózków.Są trzy parkingi w sumie na 24 samochody,ale ani jednej tzw.koperty dla osoby niepełnosprawnej,na całej ulicy.Swoją drogą w Zakładzie rehabilitacyjnym nie ma toalety dla osoby niepełnosprawnej.Mam pytanie-kto wydał zezwolenie na taka lokalizację i czy tak wygląda dbanie o osoby niepełnosprawne?