Prywatny inwestor chce wybudować w Bielawie spalarnię odpadów (RDF) - ruszyła kampania informacyjna [ZOBACZ WIDEO]
Ekologiczne Centrum Odzysku w Bielawie przygotowuje się do budowy instalacji termicznego przetwarzania odpadów komunalnych, czyli tej części śmieci, którą nie można poddać recyklingowi. 30 marca w sali narad Rady Miejskiej Bielawy zainaugurowana została kampania edukacyjno-informacyjna dotycząca budowy powyższej instalacji. W tej chwili firma otrzymała już decyzję środowiskową. Jednak budowę instalacji uzależnia od tzw. zgody społecznej. Zapraszamy do obejrzenia materiału wideo.
Przeczytaj komentarze (277)
Komentarze (277)
s/detail/dioxins-and-their-effects-on-hu
man-health
https://raport.togetair.eu/
ziemia/surowce-i-gospodarka-obiegu-zamkn
ietego/spalanie-odpadow-niechciany-ale-n
iezbedny-element-systemu-komunalnego
Po
zdrawiam i lepszego życia na wyspie śmieci :P
Żeby ta spalarnia funkcjonowała potrzeba będzie śmieci z całego Dolnego Śląska. Góry śmieci które będą śmierdzieć w kolejce do spalenia. Tysiące dymiących ciężarówek które rozjeżdżą nasze drogi. Poza tym lokalizacja pośrodku trzech miast. Tylko krótkowzroczny idiota albo skorumpowany samorządowiec mógłby na to pozwolić.
pVU&t=230s
olska/6725-jak-truje-spalarnia-ktora-mia
la-byc-najbezpieczniejsza-w-ue-raport-to
xicowatch-najnowsze-slajd-kafelek.html
1
ryte-emisje-historia-holenderskiej-spala
rni/
To nieprawda, że spalarnia nie truje. Truje, jest cała masa badań naukowych to potwierdzających, np. pierwsze lepsze z brzegu: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32562946
/
Spalarnia emituje potężne ilości gazów cieplarnianych, to dlatego UE nie dotuje takich inwestycji.
Palenie potężnych ilości śmieci w naszej kotlinie, gdzie każdy smród czuć całymi dniami, oznacza zagazowanie mieszkańców żywcem.
To nie jest inwestycja dla mieszkańców, zyski będzie czerpać prywatny inwestor. 100 tys.ton śmieci rocznie przepuszczanych przez komin x 400 zł - stawka za przyjęcie tony śmieci (głównie plastiku) do spalenia to min.40 milionów rocznie do kieszeni nie licząc sprzedaży energii elektrycznej i ciepła. To jest główny powód całej zadymy.
Nie mam zielonego pojęcia co robili członkowie ZGPD-7 przez ostatnie 15 lat, dlaczego nie ma wciąż instalacji gospodarki obiegu zamkniętego odpadów, na co są do wzięcia miliony euro dotacji z UE.
Nie dajmy sobie wmówić, że spalarnia jest nam niezbędna. Że to jest rozwiązanie. Piromani zasypują nas fejknewsami jakoby dym ze spalarni był czystszy niż powietrze na zewnątrz. Nie dajmy się zwariować.
/
trowersje/
ioxin
Kochani mieszkanicy tej pieknej okolicy, robcie wszystko by ta "lokalna spalarnia" nigdy nie powstala.
Jak zwykle "wasi przedstawiciele" chca z was omamic "pieknymi slowami i bajkami"!
Chodzi jak zwykle tylko o profit i pieniadze.
Najpierw bedzie "mala lokalna spalarnia"
Potem, bo juz jest, to sie ja rozbuduje i bedzie "wieksza duza spalarnia"
A po kilku latach beda wam wozic smieci z calej polski i europy.
Zobaczcie jak bylo w innym miejscach na swiecie, bo prawie zawsze jest to samo.
Uczcie sie z histori i z bledow innych.
Smieci nalezy unikac, przetwazac ...a nie palic!
dze-zjadajace-plastik/
Należy zrobić referendum w Bielawie i pogonić obecny skład samorządowy. Te osoby nie nadają się brak kompetencji do pełnionych funkcji.
Dlaczego Burmistrz nas oszukuje co innego pisze i co innego robi?
faktyczna objętość odpadów redukowana dzięki funkcjonowaniu spalarni zawiera się w granicach 50-70%.
2 Spalanie odpadów jest najdroższą metodą ich niszczenia.
Zarówno koszty inwestycyjne, jak i koszty operacyjne funkcjonowania spalarni są w porównaniu z innymi metodami utylizacji odpadów niezwykle wysokie. Co więcej przewiduje się, że koszty te będą w przyszłości rosnąć. Jest to powodowane coraz bardziej zaostrzanymi przepisami i normami dotyczącymi kontroli i redukcji emisji substancji szkodliwych oraz wzrostu opłat za bezpieczne składowanie toksycznych pozostałości z procesu spalania odpadów.
3.Rzeczywistość: odpady o niskiej wartości kalorycznej i dużej zawartości substancji trudno- lub niepalne
Generalnie w odpadach komunalnych w Polsce przeważa frakcja trudno- lub niepalna, czyli odpady organiczne, wielkogabarytowe, gruz. W skutek tego, odpady w ogólnej masie mają znacznie mniejszą wartość kaloryczną - wynosi ona 950 - 1150 kcal/kg, a ich wilgotność waha się w granicach 45 - 60%. Konieczne jest zatem podnoszenie wartości opałowej odpadów dodatkową substancją, zwykle olejem opałowym, mazutem lub węglem
4. Marnowanie zasobów.
Przy sprawnie funkcjonującym systemie recylizacji i kompostowania odpadów komunalnych, można z powodzeniem odzyskać od 40 do 75% surowców wtórnych.
5. Nie da się uniknąć zanieczyszczeń.
W nowoczesnych spalarniach, na 3 tony spalonych odpadów przypada 1 tona pozostałości w postaci pyłów i żużli. Zarówno w żużlu, jak i pyłach znajdują się substancje niebezpieczne w wysokich stężeniach. W chwili obecnej większość firm eksploatujących spalarnie odpadów zdaje już sobie sprawę z zagrożenia, i dla składowania pyłów ze spalarni buduje specjalne składowiska, zatapia je w betonie lub przeprowadza proces zeszklenia. Spalarnia odpadów komunalnych w Wiedniu, uchodząca za najbezpieczniejszą na świecie, składuje najbardziej toksyczną część pozostałości po spalaniu w wyrobiskach solnych poza granicami kraju (tak jakby to były wysokoaktywne odpady promieniotwórcze). Wszystko to podnosi wymiernie koszty spalania, a w dodatku nie rozwiązuje problemu rosnącej "góry" pyłów.
NIE CHCEMY MIEĆ RAKA!
tm
Wiemy że z ewentualnymi kontrolami powietrza i wymianami filtrów byłoby tak jak z wszystkim w Polsce czyli KOPERTA W ŁAPĘ I JEST WSZYSTKO OK.
N I E C H C E M Y T E J S P A L A R N I !!!