Powstanie park handlowy na terenie byłej Silesiany w Dzierżoniowie
Na pustym od wielu lat terenie po byłej Silesianie w Dzierżoniowie ma powstać największy park handlowy w regionie. Pierwszych klientów centrum powita w czwartym kwartale 2023 roku.
Według zamierzeń Retail Park Dzierżoniów przy ul. Batalionów Chłopskich ma być dominującym obiektem handlowym na naszym terenie. Na powierzchni 14 tys. m2 funkcjonować będzie ponad 20 sklepów znanych marek. Wśród nich znajdą się m.in. Cropp, House, Sinsay, Rossmann, Pepco, RTV Euro AGD i Martes Sport.
Inwestorem obiektu jest Retail Invest Sp. z o.o. należąca do grupy Falcon Investment Management. Za koordynację budowy i komercjalizację obiektu odpowiada BOIG, a za projekt studio MOFO Architekci.
Obecnie trwa komercjalizacja obiektu, podpisano już umowy dotyczące prawie 70 proc. powierzchni centrum handlowego. W celu stworzenia komplementarnej oferty, oprócz ogólnopolskich sieci w obiekcie, wynajmujący jest otwarty także na współpracę z lokalnymi przedsiębiorcami, którzy na mniejszych powierzchniach sprzedażowych mogliby prowadzić m.in. piekarnie czy cukiernie. Inwestor nie wyklucza budowy w przyszłości niezależnego budynku z przeznaczeniem na restaurację.
Operatorem spożywczym i jednocześnie jednym z największych najemców będzie sieć Lidl, z którą inwestor podpisał w kwietniu tego roku umowę najmu. Powierzchnia supermarketu Lidl wyniesie ok. 2 tys. m2. Dla zmotoryzowanych klientów na terenie retail parku powstanie parking na 400 pojazdów wyposażony m.in. w stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych.
- Pracujemy nad tym, aby Retail Park Dzierżoniów był główną destynacją zakupową dla Dzierżoniowa oraz całego powiatu dzierżoniowskiego - mówi Jan Wciślak, Associate Director, BOIG. Inwestor liczy, że z retail parku korzystać będą nie tylko mieszkańcy Dzierżoniowa, ale także Bielawy i okolicznych miejscowości.
Z zagospodarowania terenu cieszą się przedsiębiorcy byłego biurowca zakładu NGK „Pluton” przy ul. Batalionów Chłopskich, licząc na większy ruch klientów. Funkcjonuje tam między innymi sklep komputerowy, sklep spożywczy, kwiaciarnia, sala zabaw dla dzieci, sklep z narzędziami. Ważna jest także kwestia bezpieczeństwa, ponieważ opuszczony, pełen gruzu i śmieci, dziki, ale będący od lat w prywatnych rękach teren nie jest najlepszą wizytówką miasta.
Budowa galerii na terenie byłej Silesiany ma długą historię. Na 3,5 hektarowej działce po byłych zakładach przemysłu bawełnianego już w 2011 roku miała zostać otwarta pierwsza galeria handlowa w naszej okolicy. Inwestor przewidywał budowę dwukondygnacyjnego budynku o nowoczesnej architekturze wpisującej się w poprzemysłowy krajobraz tego miejsca, wraz z kinem i lodowiskiem. Inwestycja opóźniała się jednak ze względu na zmianę miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego związaną z budową ronda na ul. Batalionów Chłopskich – koniecznego rozwiązania komunikacyjnego ze względu na spodziewane zwiększenie natężenia ruchu w tej okolicy.
Podobnie przy ul. Prochowej na terenie po dworcu PKS kilka lat temu miał powstać dwukondygnacyjny obiekt pod nazwą Galeria Dzierżoniów. W ostatnich latach coraz większą popularność zyskują jednak centra handlowe typu retail park (obiekty koło marketu Kaufland czy centrum przy ul. Piastowskiej) ze względu na niższe koszty utrzymania w porównaniu z z powierzchniami pod wynajem w galeriach handlowych, kwestie podatkowe, a także zmieniający się profil konsumenta, który woli zrobić zakupy lokalnie, bliżej domu.
W przyszłym roku południowa część Dzierżoniowa zyska więc dwa spore parki handlowe oddzielone jedynie rondem na ul. Batalionów Chłopskich. Oprócz wspomnianej wyżej inwestycji na terenie byłej Silesiany warszawska firma Retail Partners rozpoczęła już budowę parku handlowego przy ulicy Prochowej w Dzierżoniowie - otwarcie obiektu dla mieszkańców planowane jest w marcu 2023 roku.
Przeczytaj komentarze (153)
Komentarze (153)
Stawiam że poza sklepami to nie będzie ani jednego zacienionego miejsca żeby się schować przed słońcem czy deszczem
zresztą to już nie ma prawa bytu. Cztery konglomeraty w powiecie plus kilka mniejszych to się nazywa spekulacja.
Zajadą na żywca ten mikro, mały biznes i zostaną tylko sieciówki a wtedy doświadczą ludzie co to kapitalizm.