Burmistrz Pieszyc zaprzecza: Gmina Pieszyce nie jest najbiedniejszą gminą w Polsce
Kilka dni temu Pismo Samorządu Terytorialnego "WSPÓLNOTA" opublikowało ranking zamożności samorządów za 2022 rok. Wynikało z niego, że Pieszyce są najbiedniejszym miasteczkiem w Polsce. Zapytaliśmy burmistrz Dorotę Konieczną-Enozel czy zgadza się z tym rankingiem i czy faktycznie Pieszyce są tak biedne. Poniżej oświadczenie jakie otrzymaliśmy w odpowiedzi na zadane pytania:
Gmina Pieszyce nie jest najbiedniejszą gminą w Polsce. Zgodnie z tym samym rankingiem na 2477 gmin w Polsce plasujemy się na 1512 miejscu. Przedstawiony Ranking odnosi się do rankingu miasteczek, do których upchano część gmin miejsko-wiejskich, dlaczego tylko część nie wszystkie, to zapewne wiedzą twórcy raportu.
Ranking na pewno odzwierciedla pogarszającą się sytuację budżetową o której samorządy mówią od dłuższego czasu. Skupia się przede wszystkim na dochodach bieżących gmin oraz stosunku dochodów bieżących do wydatków bieżących. Pomija wydatki inwestycyjne, które różne są w różnych gminach, ale które wpływają jednak na wydatki bieżące.
Postaram się to wyjaśnić. Dochody bieżące w Gminie to przede wszystkim wpływ z podatków lokalnych oraz udział w podatku PIT i CIT oraz sprzedaż mienia należącego do Gminy. Sygnalizowaliśmy, że udział w podatku PIT został mocno ograniczony ulgami, w wyniku czego Gmina Pieszyce ma mniejsze dochody o około 2,5 mln zł! To bardzo duża kwota. Ważne jest, aby dochody Gminy wzrastały. Do tego potrzebujemy większej ilości mieszkańców i przedsiębiorców, którzy przyczynią się do zwiększenia udziałów w podatku CIT. W tym celu stwarzamy warunki do budownictwa mieszkaniowego jednorodzinnego i wielorodzinnego oraz przeznaczamy tereny, które mogliby zagospodarować przedsiębiorcy. Jest to proces trudny, kosztowny i wymagający czasu.
Podsumowując - dochody Gminy z roku na rok maleją.
Wydatki bieżące, podobnie jak w domowym budżecie każdego z nas, drastycznie wzrosły. Wynagrodzenia pracownicze wraz ze wzrostem pensji minimalnej stanowią poważny wydatek w każdej jednostce Gminnej (Urząd Miasta, CUS, Oświata, ZGM) są też powodem wzrostu kosztów komunikacji miejskiej, odbioru śmieci czy ceny wody i ścieków, a także wszelkich usług z których korzysta Gmina i jej jednostki. Podobnie jak wzrost kosztów energii, gazu, węgla czy paliwa. Przeprowadziliśmy w mieście szereg inwestycji mających na celu obniżenie kosztów energii (budowa paneli PV czy wymiana oświetlenia na ledowe, energooszczędne). Niestety wydłużające się procesy przyłączeniowe stosowane przez Tauron sprawiają, że nie widzimy jeszcze oszczędności w bieżących wydatkach w tym roku.
Prowadzimy szereg inwestycji ze środków zewnętrznych, których efektem jest konieczność ponoszenia kosztów związanych z utrzymaniem nowych lub wyremontowanych budynków, ponosimy koszty związane z przygotowaniem dokumentacji niezbędnej do pozyskania środków, a przede wszystkim ponosimy koszty związane ze spłatą kredytów, które stanowią wkład własny do inwestycji. A koszty kredytów, podobnie jak w budżetach każdego z nas, wzrosły kilkakrotnie.
Podsumowując, wydatki bieżące w Gminie wzrosły drastycznie i nadal rosną.
Przy takiej konstrukcji budżetu, wynikającej z ustawy o finansach publicznych, nie sposób zachować zdrowego stosunku i nadwyżki dochodów bieżących nad wydatkami, chyba że jest się Gminą Duszniki Zdrój, która sprzedała majątek gminy Skarbowi Państwa notując tym samym wielki skok w rankingu, bo i wielkie były dochody Gminy wynikające ze sprzedaży majątku Gminy.
Pomimo wielu trudności z zaplanowaniem i realizacją budżetu bieżącego skutecznie rozwijamy gminę w części budżetu inwestycyjnego wyłącznie dzięki pozyskiwaniu środków zewnętrznych pochodzących z Unii Europejskiej, współpracy polsko-czeskiej oraz z budżetu państwa. W 2022 roku, który jest rokiem badania tego raportu, Gmina zakończyła inwestycje opiewające na kwotę prawie 14 mln zł. Wiele z inwestycji realizowanych jest w okresie dwuletnim i ich realizacja rozpoczęta w 2022 roku zakończy się w roku 2023, w którym realizujemy inwestycje przekraczając kwotę 20 mln zł.
Niestety wielkie potrzeby inwestycyjne i ich realizacja niekorzystnie wpływają na wyniki budżetów bieżących, a tym samym na ostateczny wynik podnoszony w tym raporcie.
Cieszę się, że twórcy raportu podkreślają jego ogólności oraz trudności jakie pojawiają się w gminach w związku z ograniczeniem gminom samodzielnego tworzenia dochodów własnych oraz nieprzewidywalności we wzrostach wydatków bieżących. Jeśli ustawa o finansach publicznych nie zmieni się gminy będą musiały w pierwszej kolejności zrezygnować z prowadzenia oczekiwanych przez mieszkańców inwestycji na rzecz bieżącego funkcjonowania i zapewnienie obsługi mieszkańcom.
To właśnie wybór przed jakim dzisiaj stoimy, jakiego samorządu chcemy jako mieszkańcy. Samorządu wykonującego jedynie polecenia przychodzące z centrali czy samorządu reagującego na potrzeby mieszkańców, zaangażowanego, sprawczego i skutecznego poprzez bliskość i znajomość lokalnych oczekiwań i potrzeb.
Dorota Konieczna – Enozel
Burmistrz Miasta i Gminy Pieszyce
Czytaj także: Pieszyce najbiedniejszym miasteczkiem w Polsce
Przeczytaj komentarze (66)
Komentarze (66)
Ta Pani to w ogóle nie ma szacunku do innych ludzi, tylko przed kamerą pokazuje dobrą i uśmiechniętą osobę.
To PZU, kto zna skrót ten wie o co chodzi :)
Drogi dziurawe albo szutrowe, inwestycje słabe, ale parking przed kościołem został zrobiony....
wszystko polikwidowane.Ktoa płacić podatki starzy ludzie
Emeryci.Nic nie ma w tych Pieszycach.
857399286623&set=pb.100070870955264.-220
7520000
Pieszyce bedą bogate spalarnie smieci uruchomia