Piława Górna: turystyczna nowość

wtorek, 6.2.2024 11:00 4905 10

Na placu Piastów Śląskich od niedawna stoi kierunkowskaz Via Exulantis. Wyznacza trasę pielgrzymek Braciom Morawskim.

Via Exulantis to ewangelicki odpowiednik Drogi św. Jakuba, tylko znacznie krótszy. Nie prowadzi też do słynnej katedry w Santiago de Compostela z grobem jeszcze słynniejszego apostoła, lecz do małego miasteczka w Saksonii, niedaleko niemieckiego Zgorzelca, gdzie przed wiekami znaleźli schronienie religijni emigranci z Moraw.

Morawianie podczas prześladowań musieli ratować się ucieczką. Na początku XVIII wieku opuścili ojczyznę i pieszo pokonali blisko 350 km. Z Suchdolu nad Odrą przez północne Morawy i południe Polski przedostali się do Herrnhut w Niemczech, gdzie założyli wspólnotę kościelną. Zbór nawiązywał do tradycji Braci Czeskich.

Via Exulantis odwzorowuje trasę, jaką pokonali. Ważnym punktem na szlaku jest Piława Górna, z wiernie zachowanym osiedlem Braci Morawskich.

Współcześni Bracia Morawscy zamierzają stworzyć produkt turystyczny z prawdziwego zdarzenia, na wzór Drogi św. Jakuba. Ambitne plany realizują krok po kroku.

Wiosną 2022 roku zweryfikowali trasę pielgrzymki w terenie. Przetestowali też infrastrukturę turystyczną, a szczególnie zaplecze noclegowe i możliwości gastronomiczne mijanych obiektów.

Zupełnie niedawno pochwalili się ulotkami z mapą i naklejkami z logo Via Exulantis. O ile Drogę św. Jakuba symbolizuje muszla, o tyle szlak pielgrzymkowy Braci Morawskich obrazuje droga prowadząca przez wzgórza.

Kierunkowskaz na placu Piastów Śląskich to pierwszy ślad wykonanej dwa lata temu pracy. Znakowanie trasy już przynosi owoce. Piławę Górną odwiedzają pierwsi pielgrzymi. Na razie sporadycznie. Kto wie, może za jakiś czas charakterystyczne trójkątne kapelusze częściej będzie widać na horyzoncie, a logo Via Exulantis pojawi się na drzwiach małych hoteli i restauracji.

UM Piława Górna

Przeczytaj komentarze (10)

Komentarze (10)

Projektant czwartek, 08.02.2024 12:06
A może by tak w ogóle Osadę zrobić krajobraz pasuje ,Miasta to nie przypomina.
To Ja. czwartek, 08.02.2024 12:04
Naprawdę nie macie już na co kasy wydawać !!!Jaki koszt tabliczki łącznie z artykułem?
Bylem tam środa, 07.02.2024 17:09
Zgadzam się. Żyjecie przeszloscia chwalicie sie bracmi Morawskimi a miasto wyglada mocno srednio. Nie wspominajac ze kasa pchana non stop w szkole. Jedyny plus to ta sala. Ale to juz bylo. Czas na poprawe wygladu tego miejsca.
środa, 07.02.2024 15:43
A może by w końcu zrobić jakiś sensowny porządek na tym placu? Co na to piewcy historii Braci Wielkomorawskich? Przecież to wstyd z tym placem. Mam wielu znajomych spoza Piławy i Polski i wszyscy mówią że ta mieścina jest paskudnie zaniedbana, brzydka, a ja się muszę wstydzić za nią. Wyremontujcie ten plac niech nie straszy elewacjami. Weźcie przykład z innych miasteczek. Ale oczywiście miasto nie ma pieniędzy bo utrzymuje niepotrzebnie tzw muzeum braci morawskich , byłą szkołę na Wiejskiej, czy stary budynek UM. Cała ulica Piastowska jest po prostu brzydka i zaniedbana. A w mediach opowiada się farmazony o tym jaka ona piękna. Śmiechu warte.
czwartek, 08.02.2024 13:34
I wywalić tą ohydną fontanne
Pielgrzym środa, 07.02.2024 10:13
Od kiedy to ewangelicy pielgrzymują? Żyłem kilka lat w Niemczech ale nigdy nie słyszałem o pielgrzymkach protestanckich! A fotka do artykułu z gościem z czasów Fryderyka Wielkiego który podbił Śląsk pasuje jak ulał dla umacniania niemczyzny w Piławie Górnej. W końcu lepsze to niż pikelhauba z czasów Bismarcka...
czwartek, 08.02.2024 13:29
Nie przesadzaj Pielgrzymie. Niemczyzna jak i polszczyzna Na śląsku od wczesnego średniowiecza ze sąsiadowały. Także silne były wpływy czeskie.. Właśnie ten fakt świadczy o bogactwie regionu. Jak byłeś w Niemczech to na pewno widziałeś [pomieszane języki i kultury na granicy z Francją, Belgią czy Holandią. A Fryderyk Wielki odebrał Śląsk nie Polsce tylko Austrii i przyczynił się do jego wielkiego przemysłowego rozwoju.
czwartek, 08.02.2024 11:19
To wymyj uszy, może ci się słuch polepszy
Piławianin wtorek, 06.02.2024 17:39
Doprowadźcie te miasteczko żeby wyglądało na XXI wiek a nie na XIX wiek
czwartek, 08.02.2024 10:58
Dlaczego twierdzisz że w XIX wieku Piława źle wyglądała? Teraz wygląda jak po ataku atomowym.