XVII Dzień Kresowiaka w Łagiewnikach

poniedziałek, 19.2.2018 01:00 13799 14

Blisko 200 osób uczestniczyło w XVII Dniu Kresowiaka organizowanym w Gminie Łagiewniki, który odbył się 18 lutego 2018 roku.

Poprzez dbałość o prawdę historyczną oraz przekazywanie zasobów kultury kształtujemy postawy patriotyczne wśród kolejnych pokoleń. To one – dzieci i młodzież – współpracują z nami każdego roku przygotowując jedno z najbardziej znaczących wydarzeń w Gminie.

W tym roku tradycyjnie rozpoczęliśmy uroczystości Mszą świętą w Kościele Matki Boskiej Częstochowskiej, której przewodniczył Biskup Świdnicki Ignacy Dec. Po mszy św. w intencji Kresowiaków delegacje władz samorządowych, szkół, ośrodka kultury oraz mieszkańców złożyły kwiaty pod pomnikiem Kresowiaków, przy którym wartę honorową pełnili harcerze Hufca ZHP w Łagiewnikach.

Druga część uroczystości odbyła się w Gminnym Ośrodku Kultury, Bibliotek i Sportu w Łagiewnikach. Uroczystość oficjalnie rozpoczęła się po prezentacji pocztów sztandarowych, którą poprowadził Komendant Hufca ZHP im. Synów Pułku w Łagiewnikach, Ryszard Gacek. Wójt Gminy Łagiewniki, Janusz Szpot, powitał zgromadzonych Kresowiaków oraz gości takich jak: Biskup Świdnicki Ignacy Dec, ks. Grzegorz Staniewski, ks. Marek Mielczarek, Wojciech Murdzek poseł na sejm, Janusz Maniecki dyrektor biura poselskiego ministra Michała Dworczyka,  Edward Bień, Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, Florian Kuriata - Prezes Stowarzyszenia Kresowian w Dzierżoniowie, Grzegorz Kosowski – burmistrz Niemczy, Jadwiga Horanin – zastępca burmistrza Bielawy, Jacek Mikus – sekretarz Piławy Górnej, Henryk Kuriata Wójt Gminy Jordanów Śląski.

Uroczystemu otwarciu spotkania towarzyszyło wręczenie odznaczeń „Wierni Kresom II RP” przyznanych przez Stowarzyszenie Kresowian w Dzierżoniowie, które otrzymała Paulina Pycka oraz Robert Bronowicki.

Pierwsza część spotkania to występ taneczno-muzyczny najmłodszych artystów, grupy biedronek i pszczółek z Przedszkola na Akacjowym Wzgórzu, pod kierunkiem Pani Barbary Ciećwierz i Pani Elżbiety Warchoł. Dopracowane tańce, choreografia oraz wyraz artystyczny został nagrodzony gromkimi brawami.

Kolejna odsłona programu to montaż słowno muzyczny przygotowany przez młodzież ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łagiewnikach oraz Gimnazjum w Łagiewnikach, który poprzedziła recytacja wiersza Ahaswer, wykonana przez Alinę Kuźniecowską – pracownika GOKBiS.

 (…) Wędruję przez tysiąclecia

I wracam znów na to miejsce.

Na zawsze do ciebie się przyznam,

Ziemio, którą niebo przeraża!

W każdym kraju jest moja ojczyzna,

I mam groby na wszystkich cmentarzach!

Wszędzie bliski, wszędzie daleki (…)

Zakończeniem przejmującej treści stał się utwór „Biały krzyż” wykonany przez Janusza Małolepszego, muzyka, poetę.

Program pod hasłem „Widzę i opisuję, bo …” przygotowany i zaprezentowany został przez młodzież ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Łagiewnikach, pod kierunkiem Pani Aliny Kowalskiej i Beaty Owczarek-Sobczyńskiej przy współudziale Wenancjusza Kowalskiego i Leszka Sobczyńskiego. Występ taneczny przygotowały Agnieszka Juraszek i Wioletta Patyk.

Występ młodzieży składał się z dwóch części. W pierwszej z nich przedstawiono fragment „Ballady o Wołyniu” Teatru Nie Teraz, pierwszego w Polsce spektaklu scenicznego, który opowiada o ludobójstwie na polskiej ludności Kresów Wschodnich, w latach II wojny światowej.

W drugiej części zaprezentowano, w urokliwy i humorystyczny sposób, świat lwowskich piosenek, tańców i melodii. Występy młodzieży w obu częściach uzupełniły utwory muzyczne, wykonane przez Chór Canzona z Olesznej, pod kierunkiem Pauliny Pycki.

Ostatnim akcentem spotkania była prezentacja czterech artystów okresu PRL, w których biografiach pojawiają się historie kresowe. Krzysztof Klenczon, Marta Mirska, Natalia Zylska oraz Joanna Rawik przedstawieni zostali w sposób najpiękniejszy – muzyczny. Kolejno wykonano piosenki: Polesia Czar, Pierwszy siwy włos, Kasztany i Romantyczność.

Wezwaniem „Kocham świat!”, pochodzącym z ostatniego utworu, zakończono spotkanie „z Kresowiakami” i „o Kresowiakach”.

Dziękujemy sponsorom wydarzenia, którymi w roku 2018 są: Juliusz Jatczak „ARKA VET”, Jan Jakubowski „JAŚMA”, Alicja i Leszek Włodarczyk „KAMSKAL”, Wioletta i Jarosław Tyniec „BACKPOL”, Jan Brzeźny „PROSPORT”, Piotr Adam Tadeusiak „PAT-BET”, Jacek Szkarłat „Dolnośląska Agencja Handlowa”, Agnieszka Juranek „Kostka brukowa”, Renata Kuriata – Bar Gastronomiczny „U Piotra i Pawła”.

                                                                                 Izabela Beno

Zapraszam do obejrzenia filmów z XVII Dnia Kresowiaka w Gminie Łagiewniki, który odbył się 18 lutego 2018 r.: 

https://www.youtube.com/watch?v=nPVQxv9iIAw

https://www.youtube.com/watch?v=UMqvFBsB7eU

https://www.youtube.com/watch?v=PjjXa1JTjQI

https://www.youtube.com/watch?v=to4IM0JkGe4

Zdjęcia:

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.954088344770167.1073741942.507923202720019&type=1&l=fc4b8761cf 

Przeczytaj komentarze (14)

Komentarze (14)

Odpowiadasz na komentarz:
as
czwartek, 01.01.1970 01:00
a chyba tylko wojt, reszta sie najadla a rodzice ze szkol musieli upiec im ciasta. Zenada i zerbractwo.
as wtorek, 20.02.2018 11:37
niech stowarzyszenie robi sobie te imprezy z wlasnego buzdzetu i wlasnych skladek. a nie zebra od wszysykich. a moze zrobic impreze teraz dla ludzi z Kaszub, Slaska, Wolynia itd. czy oni maja byc dyskryminowani. ? to jest tylko teraz pokazowka dla tych co startuja do wladzy.
Bartek wtorek, 20.02.2018 12:19
Debil. No po prostu debil. Jaka pokazówka? Gdzie? Kiedy? Te Dni Kresiowiaka odbywają się co roku, bez względu na to czy pada deszcz czy śnieg. Czy są wybory czy nie. Jesteś człowieku tak dokształcony ze proponuje (tak jak napisałeś wyżej) taka imprezę dla ludzi z Wołynia. A kresowiacy nie są z Wołynia? Czy w naszym powiecie żyje większa grupa ludzi z Kaszub? Albo ze śląska? Proponuje pojechać w tamte rejony, tam tez podobne imprezy imbecylu się odbywają. Idiota.
Jaroslaw wtorek, 20.02.2018 13:41
czemu obrazasz ludzi wyzwiskami? mysle ze te imprezy naprawde moga sie odbywac ale z wlasnego budzetu. i tyle. po co "prosic =kazac" rodzicom w szkole piec ciasta. glupie prosby bo i tak rzadko ktory rodzic odmowi. a mysli swoje. Jest klub seniora i tam jakos Panie same to orgaznizuja a nie angazuja jeszcze innych. to ze ta impreza odbywa sie od lat nie znaczy ze musi trwac w takiej oprawie wieki. Kazdy broni swoich racji i mysle ze uzycie slowa debil lub idiota to raczej swiadczy o tobie i slepocie. bo widzisz tylko swoje zdanie. Zrob sondaz w gminie i zobaczysz jaki procent opowie sie za tym czy to nie powinno byc finansowane z srodkow wlasnych. Wtedy "Wasze" stowarzyszenie moze wzielaby sie za prace i organizowalo na to pieniadze. Pomysl tak: tworze stowarzyszenie i ide do szkoly i prosze Pani dyr. niech przekaze zeby rodzice upiekli ciasto, GOK niech mi udostepni sale za darmo. dzieci niech zrobia wystep itd. A tak organizujecie sobie event kupujecie ciasto, szkole prosicie o wystepy w zamian za to przekazuje kwote w postaci drowizny na szkole. GOK za sale dostej pieniadze. Wszystko klarowane. A Wy angazujecie sie w swoim Stowarzyszeniu i bierzecie sie za uciwa prace!!! a rzucacie haslo gminie i ona to robi za Nasze pieniadze. zycze powodzenia i kreatywnego myslenia BARTKU.
środa, 21.02.2018 09:47
Panie Jarosławie niech pan zapozna się z celami statutowymi szkoły i zobaczy pan że Kresowiak mieści się w tych celach kulturę się krzewi na kulturze się nie zarabia panie Jarku
Jaroslaw poniedziałek, 26.02.2018 09:51
kto okresla te cele ? zrobcie imprezy dla kazdej miejszosci. pokazac roznorodnosc, tolerancje dla innych kultur. czemu tego nie wpiszecie w Status i nie zaprosicie takich gosci. Dzien Kresowiaka ok, ale bez tej corocznej pompy kosztem innych. Nakrecila sie spirala i kazdy mysli ze tak ma byc. Czemu ciast nie pieka te osoby to biora udzial ? czemu nie robia sobie skladek na swoje wlasne imprezy, i w taki sposob moga propagowac swoja kulture. To powoli sie robi jak radio Maryja. Chcieliby zeby kazdy sie dorzucal do ich wlasnych celow. Zrobicie sobie kweste, sami chodzcie i zbierajcie pieniadze. A nie ze Pan wojt wyda dyspozycje do szkoly, ptoem Pani dyrektor nauczycielom, a oni rodzicom. Zebranie i tyle. Dajcie cos od siebie w koncu. cZY SIE STOI CZY SIE LEZY .......
poniedziałek, 26.02.2018 11:56
Panie Jarku widzę że największym problemem jest pieczenie ciasta ile kawałków Pan zjadł z tego co pan upiekł.
B czwartek, 01.03.2018 11:07
Pytanie czy Pan Jarek upiekł jakieś ciasto!
piątek, 23.02.2018 18:45
ale pani ładna mam teraz pani zdięcie mogę patrzyć, kciałbym się przytulić do pani kiedyś w zyciu będe czekał aż do śmierci
wtorek, 20.02.2018 00:02
Myślę, że podziękowania należą się rodzicom uczniów szkoły w Łagiewnikach, którzy upiekli ciasta na tę uroczystość.
as wtorek, 20.02.2018 11:33
dokladnie, ale tego to juz nie widzi. kazdy mysli ze to z kresow przyszlo
poniedziałek, 19.02.2018 21:23
A ilu było kresowiaków?
as wtorek, 20.02.2018 11:32
a chyba tylko wojt, reszta sie najadla a rodzice ze szkol musieli upiec im ciasta. Zenada i zerbractwo.
kres wtorek, 20.02.2018 08:27
Ważne że czopek z Siennica miał miejsce a jak że hej
Organizacja... wtorek, 20.02.2018 00:13
Bardzo nam przykro zabrakło miejsca w tym roku dla kresowiaków ale obiecujemy że na przyszły rok zaprosimy z sześciu