Podsumowanie powodzi w powiecie dzierżoniowskim. Straty sięgają 300 mln złotych!

dzisiaj, 8 godz temu 801 0

Liczba ludności dotkniętych powodzią w powiecie dzierżoniowskim to 4884 osób.

Łącznie szkody i straty zostały oszacowane na blisko 300 mln złotych zarówno w mieniu publicznym jak i prywatnym. Szacunki w poszczególnych gminach i powiecie.

W mieniu powiatowym oszacowano straty na kwotę ok: 70 mln z czego większość tj. blisko 67 mln na uszkodzoną infrastrukturę drogową.

W dniu 11 września wpłynęło do Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie ostrzeżenie meteorologiczne 3 stopnia o wystąpieniu intensywnych opadów deszczu na terenie województwa dolnośląskiego, w tym powiatu dzierżoniowskiego.

W prognozowanym zagrożeniu szacowano opad deszczu o wartości powyżej 300 litrów na każdy metr kwadratowy (w 1997 r. w Dzierżoniowie spadło ok 250 litrów ).

Najtrudniejsza sytuacja wystąpiła w gminie wiejskiej Dzierżoniów w miejscowości Mościsko oraz Piława Dolna. Ponadto, podtopienia odnotowano w miejscowości Tuszyn, Włóki. Najbardziej poszkodowaną miejscowością było Mościsko, gdzie 80 % miejscowości było pod wodą, która miejscami osiągała 2 metry.

Zalania oraz podtopienia odnotowano w miejscowości Dzierżoniów na ulicach Brzegowej, Nowowiejskiej, Mostowej, Kopernika, Staffa, Staszica.

Znaczne podtopienia odnotowano na terenie miasta i gminy Pieszyce w szczególności w miejscowości Kamionki, Lasocin, Rościszów oraz dolnych Pieszycach.

W Mieście i Gminie Niemcza odnotowano lokalne podtopienia zabudowań mieszkalnych i gospodarczych w miejscowościach: Niemcza,Wilków Wielki, Gilów, Podlesie, Przerzeczyn-Zdrój, Nowa Wieś Niemczańska.

W czasie wszystkich działań ewakuowano 127 osób, głównie przez straż pożarną a kilkaset w ramach samoewakuacji.

W sumie w powiecie blisko 900 obiektów zostało dotkniętych powodzią z czego 421 budynków mieszkalnych uległo uszkodzeniu a 462 budynków gospodarczych uległo zalaniu.

W działania ratujące życie i zdrowie mieszkańców zaangażowanych było kilkaset funkcjonariuszy zawodowej i ochotniczej straży pożarnej, policji, pracowników samorządów terytorialnych oraz ich jednostek. Dodatkowo mobilizacja ogromniej ilości mieszkańców powiatu, ich wolontaryjne działanie było nieocenionym wsparciem dla służb ratunkowych.

Na działania przeciwpowodziowe zużyto łącznie w powiecie dzierżoniowskim około 100.000 worków.

Całość działań koordynował Powiatowy Zespół Zarządzania Kryzysowego pracujący w trybie całodobowym. W poszczególnych sztabach gminnych były podejmowane wszelkie działania i wypracowane decyzje adekwatne do potrzeb i bieżącej sytuacji.

Od 18.09.2024 r. w powiecie dzierżoniowskim realizowane są zintensyfikowane działania humanitarne na rzecz udzielenia pomocy rzeczowej i finansowej na dla osób poszkodowanych w powodzi.

Podczas prowadzenia działań ratunkowych nie odnotowano osób poszkodowanych.

Nie odnotowano przerw w dostawach paliw, żywności oraz usług.

Komunikacja drogowa w powiecie dzierżoniowskim pozostała zachowana z czasowym wyłączeniem niektórych odcinków dróg w tym droga W382 Dzierżoniów-Świdnica (odblokowana w dniu 27.09.2024 r.).

Całościowe zadania koordynacyjne prowadził Starosta Dzierżoniowski przy pomocy Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego a także przy szczególnym udziale Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Dzierżoniowie.

W okresie 12 – 15 września br. w mieście Dzierżoniów odnotowano opad deszczu o wartości 305 litrów na każdy metr kwadratowy, co jest większą wartością niż opad odnotowany w roku 1997. Natomiast szkody i strat oraz obszar objęty powodzią jest znacznie mniejszy jak w tamtym okresie.

Naszym zdaniem na przestrzeni tych lat wykonano wiele inwestycji i modernizacji różnego rodzaju urządzeń hydrologicznych, doposażono specjalistyczne jednostki w nowoczesny sprzęt oraz wielopłaszczyznowa współpraca wszystkich podmiotów systemu zarządzania kryzysowego przyczyniła się do takiego stanu rzeczy.

Wydział Bezpieczeństwa i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie

Opracował:

Grażyna Wójcik - Dyrektor

Sporządził:

Łukasz Łoś - starszy inspektor

Dodaj komentarz

Komentarze (0)