Wścieklizna - pamiętaj o obowiązkowym szczepieniu
Przypominamy o corocznym obowiązku szczepienia psów przeciw wściekliźnie, jednej z najniebezpieczniejszych chorób wirusowych, która może dotknąć wszystkie gatunki ssaków, w tym ludzi. Choroba atakuje ośrodkowy układ nerwowy i nieleczona jest chorobą niemal w 100% śmiertelną.
Do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błonami śluzowymi. W Polsce głównym źródłem wirusa są lisy rude, ale zagrożenie mogą stanowić również nietoperze, psy, koty i inne dzikie zwierzęta.
Szczepienie psów przeciwko wściekliźnie jest obowiązkowe. Każdy pies powyżej trzeciego miesiąca życia musi zostać zaszczepiony w ciągu 30 dni, a następnie regularnie co roku. Brak szczepienia to nie tylko ryzyko zdrowotne, ale i mandat dla opiekuna.
W przypadku pogryzienia przez zwierzę należy dokładnie przemyć ranę wodą z mydłem i jak najszybciej skontaktować się lekarzem.
Objawy wścieklizny u ludzi:
- gorączka, ból głowy, nudności (ogólne osłabienie);
- niepokój, pobudzenie;
- nietypowe mrowienie, kłucie lub pieczenie w miejscu rany;
- wodowstręt, światłowstręt;
- zaburzenia świadomości;
- nadmierne ślinienie i trudności w połykaniu;
- ostre zapalenie mózgu i rdzenia;
- rozdrażnienie i niepokój;
- napady drgawek, bolesne skurcze mięśni gardła i przełyku.
Objawy wścieklizny u zwierząt:
- nagła zmiana usposobienia zwierzęcia – te łagodne stają się drażliwe, a dzikie zwierzęta, które zazwyczaj są płochliwe i uciekają przed człowiekiem, zachowują się agresywnie, atakują człowieka lub odwrotnie - są zbyt łagodne i dają się złapać;
- drgawki, śpiączka lub otępienie;
- brak koordynacji ruchowej;
- niezborność wzroku;
- ślinotok;
- wodowstręt;
- wzmożone reakcje na bodźce zewnętrzne.
UM Dzierżoniów
Komentarze (0)