Wsparcie Subregionu Wałbrzyskiego z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji
Ruszają projekty na zapobieganie wykluczeniu z rynku pracy oraz usługi społeczne w zakresie mieszkalnictwa w subregionie wałbrzyskim z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska w ramach Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy wybrał 50 projektów, które będą pomagać mieszkańcom w:
- aktywizacji zawodowej - głownie przez zapewnienie usług opiekuńczych i asystenckich
- znalezieniu mieszkań niezbędnych np. do usamodzielnienia oraz aktywizacji społecznej.
To unijna pomoc, która w niespotykanej dotąd skali trafi do mieszkańców subregionu wałbrzyskiego, który jako obszary pogórniczne stał się jedynym na Dolnym Śląsku beneficjentem Funduszu Sprawiedliwej Transformacji (FST).
- Celem podejmowanych działań jest zapobieganie wykluczeniu społecznemu. Ogłoszone projekty dają możliwość mieszkańcom subregionu wałbrzyskiego organizacji i finansowania wsparcia osobom niesamodzielnym i ich opiekunom. Chcemy wspierać aktywność społeczną i zawodową osób z niepełnosprawnościami, dając możliwość rozwoju zarówno im, jak i ich opiekunom – mówi Wicemarszałek Województwa Dolnośląskiego Marcin Krzyżanowski.
Wartość przyznanych dofinansowań to 118 042 493,72 PLN, co pozwoli na realizację projektów o łącznej wartości 147 814 067,74 PLN.
Obszar realizacji projektów jest zawężony do subregionu wałbrzyskiego objętego interwencją FST, w którego skład wchodzą powiaty:
- dzierżoniowski,
- kłodzki,
- świdnicki,
- wałbrzyski,
- miasto Wałbrzych na prawach powiatu,
- ząbkowicki.
15 lutego 2024r. w siedzibie Sudeckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Świdnicy przy udziale władz województwa dolnośląskiego oraz dyrekcji Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy, odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla Beneficjentów, których projekty uzyskały dofinansowanie.
Projekty dadzą możliwość tworzenia nowych mieszkań wspomaganych/chronionych przeznaczonych dla osób lub rodzin zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. Ponadto planowane jest w nich szereg usług opiekuńczych i asystenckich takich jak np. zapewnienie opieki wytchnieniowej, czy też tworzenie dziennych domów opieki. Działania takie pozwolą odciążyć opiekunów faktycznych po to, aby mogli zająć się zdobyciem pracy lub aktywniej uczestniczyć w życiu społecznym.
Podobna pomoc trafi również do pozostałych Dolnośląskich subregionów. Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy prowadzi aktualnie ocenę kolejnych projektów finansowanych z Funduszy Europejskich dla Dolnego Śląska zakładających usługi opiekuńcze i rozwój mieszkalnictwa, których rozstrzygnięcie jest planowane na kwiecień 2024 r.
Harmonogram naborów w ramach FEDS oraz ogłaszane konkursy znajdują się na stronie:
https://funduszeuedolnoslaskie.pl/
Zapraszamy również do kontaktu z Punktem informacyjnym Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy przy ul. E. Kwiatkowskiego 4 we Wrocławiu oraz pod numerami telefonów: 71 39 74 110/111.
Komentarze (0)