Komentarze (28)

niedziela, 14.02.2016 16:49
Jak to jest natomiast w spółkach miejskich, chyba wszędzie
Mieszkała : W spółkach komunalnych dużo łatwiej ukryć "niewygodne" wydatki
dzisiaj, 12:06 dzisiaj, 12:06

Samorządy nierzetelnie sprawują nadzór właścicielski nad spółkami, w efekcie połowa z nich przynosi straty. W ostatecznym rozrachunku konsekwencje finansowe tych przedsięwzięć ponoszą mieszkańcy - zauważa Najwyższa Izba Kontroli, która sprawdziła spółki komunalne. Jak jest we Wrocławiu?
Powoływane przez gminy spółki komunalne zbyt mocno koncentrują się na działalności komercyjnej, zamiast realizować zadania publiczne takie jak dystrybucja wody, odprowadzanie ścieków, gospodarka mieszkaniowa czy zapewnienie komunikacji miejskiej - uważa Najwyższa Izba Kontroli. - W konsekwencji czysto komercyjna działalność spółek może naruszać reguły uczciwej konkurencji oraz rodzić podejrzenia o faworyzowanie spółek komunalnych przy staraniu się o publiczne zamówienia.
Według NIK funkcjonowanie części spółek poza sferą użyteczności publicznej było wątpliwe z ekonomicznego punktu widzenia, ponieważ ponosiły one długoterminowe straty. Ponadto prowadzenie działalności komercyjnej przez spółki komunalne może naruszać zasady wolnej konkurencji na polu gospodarczym. Rodzi też podejrzenia, że spółki miejskie dostają dodatkowe ulgi i zwolnienia lub są faworyzowane przy dostępie do kontraktów i zamówień. Pod lupę izby trafili również członkowie rad nadzorczych.
-NIK nie stwierdziła przypadku, by do rad nadzorczych spółek komunalnych wybierano osoby, które nie spełniały ustawowych kryteriów. Niestety, nie przeprowadzano też żadnych konkursów na członków rad, gdyż prezydenci miast wskazywali takie osoby indywidualnie. W ocenie NIK nie sprzyjało to transparentności postępowania i wyłonieniu najlepiej przygotowanych kandydatów.
NIK zwraca również uwagę na łączenie stanowisk prezesów i wiceprezesów zarządów spółek z funkcjami dyrektorów naczelnych lub branżowych. W przypadku odwołania ze stanowiska prezesa lub wiceprezesa takie osoby nadal są pracownikami i spółka narażona jest na dodatkowe roszczenia. W większości kontrolowanych miejskich spółek brakowało jednolitych zasad wynagradzania członków rad nadzorczych, w dodatku nie były one uzależnione od uczestnictwa w posiedzeniach rad.
Wrocławski radny, specjalista ds. budżetu i finansów, Krystian Mieszkała uważa, że obowiązujące przepisy nie zapobiegają nadmiernemu zadłużaniu samorządów terytorialnych.
-Mamy obecnie do czynienia z sytuacją kuriozalną, ponieważ samorządy mogą omijać limity zadłużenia poprzez zakładanie spółek prawa handlowego. Należy pamiętać, że długi tych spółek nie wliczają się do długów samorządów i w ten sposób obchodzi się limity zadłużenia. Mówiąc kolokwialnie, te zobowiązania „nie istnieją” zatem nie powiększają długów samorządów. Jednakże te „nieistniejące” długi prędzej czy później podatnicy będą musieli spłacić. Jako przykład można podać Wrocław, gdzie oficjalny długi miasta to około 2,7 mld zł, a zobowiązania spółek sięgają 3 mld zł. Jedynym wyjściem z tej sytuacji jest zmiana prawa - mówi nam Krystian Mieszkała i wylicza, że kolejnym mankamentem funkcjonowania komunalnych spółek prawa handlowego jest to, że ich finanse nie są ujmowane w budżetach gmin, powiatów oraz województw.
Według radnego "podstawową konsekwencją takiego stanu rzeczy jest to, że kontrola społeczna nad ich wydatkami jest utrudniona". Jak zauważa - gospodarka finansowa spółek komunalnych nie cec***e się taką jawnością oraz przejrzystością, jak w przypadku budżetów publicznych. W rzeczywistości mieszkańcy nie wiedzą jak spółki gospodarują pieniędzmi pochodzącymi z naszych podatków i opłat.
-W spółkach dużo łatwiej ukryć niewygodne wydatki, co niewątpliwie stwarza ryzyko występowania patologii i niegospodarności np. reklamy za milion złotych na Stadionie Miejskim oraz „przerzucanie" pracowników między spółkami. Kwestią kontrowersyjną zawsze są wysokie wynagrodzenia zarządów, co niekoniecznie przekłada się na wynik finansowy spółek czy też wydatki na reprezentację – dodaje specjalista, który podkreśla, że ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli w zakresie przygotowania budowy Stadionu Miejskiego we Wrocławiu przez spółkę Wrocław 2012 potwierdza, że podatki wrocławian wydawane są lekką ręką i nie są oni o tym rzetelnie informowani. Najwyższa Izba Kontroli apeluje do prezesów spółek komunalnych o naliczanie wynagrodzeń członkom rad nadzorczych i członkom zarządów spółek zgodnie z przepisami ustawy kominowej i udzielanie zamówień publicznych zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy prawo zamówień publicznych.
Z kolei, jak podkreśla NIK we wnioskach pokontrolnych, prezydenci miast powinni rozważyć możliwości prywatyzacji spółek działających poza sferą użyteczności publicznej, przeprowadzać konkursy na członków zarządów i rad nadzorczych w celu wyłonienia najlepiej przygotowanych kandydatów i opracowanie programów naprawczych dla spółek komunalnych przynoszących długotrwałe straty. Także wyeliminowanie przypadków zasiadania członków rady nadzorczej spółki równocześnie w innych spółkach komunalnych.




autor: Zespół w
stara kość sobota, 13.02.2016 14:10
Grześ,znowu na świetlicy tyko inny mundur... Pozdrawiam serdecznie STARĄ KOŚĆ:)
sobota, 13.02.2016 11:14
Te wskaźniki wcale nie są dobre na tle innychpowiatów bo pamiętajmy że powiat dzierżoniowski należy do tych najmniejszych w dolnośląskiem. |Piława Górna jest z kolei najmniejszą gminą w powiecie więc te wskaźniki ustawiają tą zapuszczoną gminę w gronie najbardziej niebezpiecznych dziur w powiecie i województwie. Nic dziwnego bo policję w tym zapomnianym przez Opatrzność miasteczku widać tylko zza szyb samochodu jak w telewizorze. raz w miesiącu albo jeszcze rzadziej.Szmunce żłopiące piwska nawet nie reagują na pseudostróżów prawa.Piława Górna jest wyjątkowo zagrożona przez narkotyki i moim zdaniem to duże centrum jego handlu który odbywa się przy sklepach, parku, czy skwerach.No i zero skuteczności w walce z tymi przejawami. Najlepiej władzy wychodzi łapanie podpitych rowerzystów.
czwartek, 11.02.2016 17:16
Bielawa-proponuję zlikwidowac straż.a za te fundusze sfinansowac dwa lub trzy etaty w polici.
piątek, 12.02.2016 22:18
Nie likwidujcie straży oni gaszą pożary.
czwartek, 11.02.2016 19:07
jestem za
obserwator piątek, 12.02.2016 21:31
proporcjonalność ,,statystyki" w nowym wydaniu, do oklepanych wniosków jest przerażająca !
:) piątek, 12.02.2016 20:31
mam wrażenie, że nie odwołano stanu wojennego, to chyba tylko na potrzeby wewnętrzne policji :), po co komu :) jak znam życie jak był jeden patrol w nocy tak będzie jeden patrol, w nocy, a na Os. Jasnym jak stoją pod sklepem to dalej będą stali. Tylko jak to ująć w mapie zagrożeń, na zielono czy na czerwono
mieszkaniec piątek, 12.02.2016 10:04
Może zamiast dyskutować należało by się wziąsc do roboty !!!!!!!!
piątek, 12.02.2016 09:28
Niemcza najbezpieczniejsza, dobre
piątek, 12.02.2016 08:02
Zajeli by sie tez tymi ktorzy zajebiscie fantastycznie zle parkuja dziady tu powinni mandaty wciska
piątek, 12.02.2016 05:34
Wartosci dla niektórych przestępstw sa zaniżone!!!!
posEŁ_n czwartek, 11.02.2016 23:14
Może ktoś pochyli się w końcu nad problemem powstających jak grzyby po deszcze "salonach gier" ? Niedługo na każdej ulicy będziemy mijać obskórne budy.
czwartek, 11.02.2016 21:43
fotograf w tle......no coments
czwartek, 11.02.2016 19:05
na pierwszym zdjęciu centralnie widać jedno zagrożenie, nie uważacie? :)
czwartek, 11.02.2016 21:26
TAK. GOŚCIU ZE STRAŻY M. ZAGROŻENIEM DLA BUDŻETU DDZ
czwartek, 11.02.2016 21:38
komendant N,będąc komendantem SM był prezesem sp.zo.o złamał tym ustawe anty korupcyjną i dodatkowo zataił to w zeznaniu a podpisał się pod zeznaniem majatkowym że jest swiadomy łamania prawa i zgadza sie na odsiadkę;) a taki stróż prawa?
niedziela, 14.02.2016 12:40
Za ten wpis, który jest kłamstwem odpowiesz przed sądem hejterze
czwartek, 11.02.2016 21:19
Przejażdżka miejskim autobusem to realne zagrożenie
czwartek, 11.02.2016 21:07
Nie będzie bezpiecznie tak długo jak dzielnicowi, strażnicy miejscy będą przemieszczali się samochodami. Dzielnicowy, strażnik, przewodnik psa musi chodzić na pieszo między ludźmi w dzień i w nocy. Ma wtedy kontakt z gospodarzami domów, mieszkańcami, przechodniami, lumpami idt.....
Ale jak ma się w komendzie lub komisariacie 3-4 dzielnicowych na miasto i to obłożonych papierami, a strażnik miejski jest chłopcem na posyłki urzędników to nie ma sensu podejmować jakiejkolwiek dyskusji o bezpieczeństwie.
czwartek, 11.02.2016 18:04
Miejska zajmuje się sprawami typu piwko w parku i nic więcej
zygmunt czwartek, 11.02.2016 17:57
to są kpiny oprócz policji pozostali nie maja nic wspólnego z bezpieczeństwem - obłuda
ppp czwartek, 11.02.2016 15:46
Mam pytanie do tych (Dziadów kalwaryjskich) każdy chyba wie o kim piszę , jaką oni mieli obecność na tym spotkaniu i gdzie jest ich bilans za cały rok, władze Dzierżoniowa też powinny wziąć przykład z Pieszyc zlikwidować cieciów.
REMIK czwartek, 11.02.2016 16:13
Drogi kolego proszę pamiętać o likwidacji nie potrzebnych etatów też w Bielawie !!!
czwartek, 11.02.2016 19:10
Obecna formuła działania straży miejskiej w Bielawie jest tak bezsensowna, że cała ta straż nadaje się jedynie do likwidacji, szkoda na nich moich podatków. Nie zgadzałem się na jakieś podwyżki dla komendanta i inne tego typu fanaberie.
niedziela, 14.02.2016 12:42
A poprzednia formuła była ok? dobrze że starych cwaniaków pogonili, my dobrze wiemy jak wy pracowaliście
poniedziałek, 15.02.2016 10:21
w końcu zrobili porządek z tymi dziadami, którzy sie wozili i tylko prywaty załatwiali i do tego mieli się za bóg wie co, szkoda o nich już wspominac jak widziałem co nie których to aż słabo się robi te mordy cwaniackie
. czwartek, 11.02.2016 15:43
Same darmozjadt