Robert Stando (1931-2022) ma od dziś w Kłodzku swoją aleję. Zobaczcie, jak to miasto widział jeszcze jako student, w 1955 roku [FILM]

czwartek, 24.11.2022 15:27 1843 0

Kłodzcy radni zdecydowali o utworzeniu w mieście Alei Roberta Stando. Biec ona będzie od Parku Sybiraków do ul. Wodnej, wzdłuż murów obronnych i Kanału Młynówka. 

Robert Stando (1931-2022) zmarł 12 stycznia w Warszawie. Był reżyserem i scenarzystą związanym z Kłodzkiem. W latach 1946-1951 uczył się w Liceum Ogólnokształcącym im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku. Jeszcze jako student III roku Wydziału Reżyserii Filmowej PWSF w Łodzi zrealizował dokumentalny obraz „Miasto, które może zginąć”, pokazujący powojenną katastrofę budowlaną zabytkowej części Kłodzka i będący apelem o ratunek dla miasta. Film ten wyświetlany jest obecnie w Muzeum Ziemi Kłodzkiej na stałej wystawie „Z dziejów Kłodzka”. Zobacz go TERAZ:

Potem był autorem ponad stu filmów dokumentalnych, oświatowych i telewizyjnych, w tym obrazów o Kłodzku i ziemi kłodzkiej. „Trzeba być szczerym wobec tematu, nie podlegać modom ani układom. Trzeba być przekonanym, że będzie można się pod tym dziełem podpisać bez wstydu” – to było jego artystyczne credo. 

Gdy zamieszkał w Warszawie, utrzymywał stały kontakt z Kłodzkiem, uczestnicząc w jego życiu kulturalnym. W 1999 roku w uznaniu za zasługi dla miasta otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Kłodzka. Pomysłodawcą jego pośmiertnego uhonorowania był Bartłomiej Terlecki, pasjonat lokalnej historii, współzałożyciel grupy na fb „Kłodzko 1945-89”. Nie był jednak sam. Warto pamiętać, komu zawdzięczamy uczczenie w Kłodzku tak niepospolitej postaci, jak Robert Stando. Oto wniosek w tej sprawie grupy szacownych kłodzczan, która sama siebie określiła jako „grono przyjaciół  i osób niezwykle mu życzliwych”:

Zdjęcia: Muzeum Ziemi Kłodzkiej oraz profil na fb burmistrza Kłodzka. Dokument: Barbara Glińska.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek