Radosna Eko Sobota z Andersenem w Żelaźnie pod honorowym patronatem wójta Gminy Kłodzko
Jak nazywały się dwie sąsiadujące rodziny ze sobą rodziny z bajki edukacyjnej „Ekologiczny dom”, czy obie tak samo dbały o naturę? – bo „Planetę mamy tylko jedną”. Na te pytania i jeszcze inne odpowiedzi szukały dzieci i ich rodzice podczas Ekologicznej Soboty z Andersenem, zorganizowanej przez Bibliotekę Publiczną Gminy Kłodzko w Centrum Biblioteczno-Kulturalnym w Żelaźnie. Jej celem była promocja ochrony środowiska i zachowań proekologicznych poprzez całą gamę atrakcji dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym.
Na powitanie, każde dziecko otrzymało po bajce o różnej tematyce, w tym także poruszającej sprawy ochrony środowiska i klimatu.
Na początek wydarzenia, zastępca wójta Gminy Kłodzko Urszula Panterałka przeczytała dzieciom bajeczkę „Pięć ziarnek grochu” Hansa Christiana Andersena. Pięć ziarnek grochu to przepiękna baśń o nadziei oraz o tym, że czasem wystarczy jeden bardzo niewielki i niepozorny gest, by odmienić całe nasze życie.
W tym przypadku obserwacja kiełkującego i rosnącego w szparze od okna grochu, daje śmiertelnie chorej dziewczynce ogromną wolę do walki z chorobą, która stopniowo degradowała jej ciało od dłuższego czasu. Skoro jednak delikatna roślina była w stanie wykiełkować w tak niesprzyjających warunkach jak szczelina w oknie, to chyba wszystko jest możliwe. Nigdy więc nie należy tracić nadziei, bo w każdej sekundzie życia nasz los może się odmienić o sto osiemdziesiąt stopni, chociaż nieraz wydaje się to niemożliwe lub nieprawdopodobne.
Następnie na scenę wkroczyli artyści amatorzy (bibliotekarze, lokalny muzyk oraz uczniowie miejscowej Niepublicznej Szkoły Podstawowej). Dzieci i goście mieli okazję obejrzeć premierę widowiska pt. „Prawdziwa księżniczka” na podstawie baśni H. Ch. Andersena „Księżniczka na ziarnku grochu” i według scenariusza Doroty Dankowskiej. To była świetna artystyczna uczta dla wszystkich.
Swój talent aktorski pokazali: pan Marek Trypka, panie Alina Sydorko i Agata Maślanka i Izabela Mucha oraz uczniowie Dominik Janicki, Nina Wnuk-Lipińska, Piotr Radzewicz i Łukasz Janicki.
Na eko targowisku „Jak z bajki” dzieci trafiły do pracowni mieczy (ozdabiały je według autorskich pomysłów). Wszystkie księżniczki wykonały dla siebie magiczne różdżki i torebki księżniczek.
Młodzi i kreatywni poddali się malowaniu twarzy. Było też losowanie na magicznym dywanie (gadżetów z recyklingu, książek eko, zabawek i zestawów edukacyjnych). W zabytkowym parku przy Pałacu Münchhausenów dzieci bawiły się w „Tajemniczym ogrodzie” – zdobywając różne sprawności i ucząc się ekologii.
Od samego początku funkcjonował zaczarowany stół z przekąskami przygotowanymi ze zdrowego i ekologicznego produktu lokalnego przez miejscowe koło gospodyń wiejskich (partner wydarzenia).
Wiele emocji wzbudził przegląd talentów z Andersenem o Zielonego Skrzata. Na scenie prezentowano piosenki, recytacje, kostkę Rubika, malowanie na płótnie, rysunki w ołówku, grę na pianinie i na skrzypcach, akrobatykę i gimnastykę, umiejętności kulinarne oraz taneczne.
Jury w składzie: • Mariola Huzar – dyrektor Biblioteki Publicznej Gminy Kłodzko z/s w Ołdrzychowicach Kłodzkich, • Klaudia Lutosławska-Nowak – zastępca Dyrektora Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kłodzku, • Marek Trypka – muzyk w zespole śpiewaczym „Róża Kłodzka” z Żelazna, • Beata Konieczko-Rudnicka – sołtyska, wręczyło trzy Zielone Skrzaty:
1 miejsca zajęli:
• Wiktoria Kiełbasa za recytację wiersza Jana Brzechwy „Przyjście wiosny”,
• Maria Szuberska za piosenkę „Idzie kot”,
• Hanna Oleksy za grę na pianinie.
2 miejsca:
• Maria Stańczyk-Biernacka za grę na skrzypcach,
• Zofia Kozieł za układ akrobatyczny i gimnastyczny,
• Michał Jakubowski za rysunek.
3 miejsca:
• Karol Bożek za recytację,
• Antoni Szpetanowski za układanie kostki Rubika.
Wyróżnienie otrzymała Laura Kozak za pieczone ziemniaczki. Każde dziecko potrzymało dyplom oraz nagrody według wyboru.
Dużo fajnych rzeczy działo się podczas quizu o czarodziejach i czarodziejkach oraz przy tworzeniu pracy plastycznej na strój czarodzieja. Tu też mieliśmy wygranych: Wiktorię, Kacpra, Antosia, Michała i Hanię.
Nasze wydarzenie zakończył bal z Babą Jagą na, którym została niewielka liczba dzieci. Część odjechała po swoich występach scenicznych, a pozostałe grasowały w Tajemniczym ogrodzie.
Wydarzenie miało swoich trzech darczyńców finansowych:
• Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK w kwocie 4 000,00 zł,
• Anonimowego darczyńcę,
• Bank Spółdzielczy w Kłodzku.
O nagłośnienie i sprawy techniczne zadbali Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji Gminy Kłodzko oraz informatyk Michał.
I tak to było… [-]
Dodaj komentarz
Komentarze (0)