Dożynki w Niwie. Sielska gmina Szczytna, nawet i anielska, choć Niwianki śpiewają, że rolnik to człek twardy [FILM]

niedziela, 25.8.2024 23:44 2740 0

„Dzisiaj gmina nasza, dzisiaj gmina nasza obchodzi swe święto” – zaśpiewały z pewną  przesadą Niwianki w sobotę, 24 sierpnia, na dożynkach gminy Szczytna w Niwie. Rolników tam coraz mniej, ale tradycja żyje. – My, ludzie z miasta, często o tym zapominamy... – mówił burmistrz Krzysztof Żak.

W Niwie zaprezentowały się cztery sołectwa: oprócz gospodarzy także Chocieszów, Łężyce i Wolany. Ich wieńce oceniali jurorzy z Małgorzatą Kanecką, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Kłodzkiego, która wcześniej biła brawo Niwiankom. Nam spodobały się wszystkie, zwłaszcza warzywne do nich dodatki, które możecie obejrzeć w naszej galerii zdjęć.

Nie spotkaliśmy w Niwie chyba nikogo, kto by miał spuszczony nos na kwintę. Starostowie dożynek – Danuta Wach i Andrzej Kilian – nigdy by na coś takiego nie pozwolili. A że sami serwowali specjały tamtejszej kuchni? Grzech było odmówić. Niwa to wyjątkowa wieś, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę stereotypy. Było sielsko, bo dzieci mogły się przejechać na koniku?

Tak, w Niwie koni wielu nie ma, ale w Chocieszowie? To gminna chluba. Ileż tam stajni! W polu to konie już jednak raczej nie robią... Trzymane są pod wierzch dla letników. A w samej Niwie? Dziewczyny tak „haratają w gałę”, że i obecny premier pewnie nie dałby rady... Tak, to ciągle nieodkryte miejsce przez tłumy turystów, ale i na to przyjdzie czas.

Polecamy stronę internetową klubu z B-klasy, Zrzeszeni Niwa, bo właśnie wystartował sezon 2024/25. A tymczasem specjalnie na dożynki, na rowerach i do tego z maleńkimi dziećmi, przybyła tam rodzina z Polkowic. Radośni byli niesłychanie, a gdy jeszcze Zosia puściła balony do nieba... Gdzie te czasy, o których śpiewają Niwianki: „Teraz ubijemy świnię, wódki napijemy się”? Chyba po awansie do A-klasy...

Przy okazji dożynek gminy Szczytna zwróciliśmy uwagę, jak został przystrojony jeden z wieńców: szarfą biało-czerwoną i podobną, ale żółto-niebieską. Komuś się to nie podoba? A może to, że jest tam pomnik poświęcony „naszym” bohaterom poległym na wojnie w latach 1914-1918? A na nim tablica w języku polskim. 14 nazwisk mieszkańców Niwy i 42 Chocieszowa już nie ma. W Niwie wszyscy są sami swoi. [kot]

Dodaj komentarz

Komentarze (0)