Gdzie powstaną zbiorniki retencyjne? Znany jest „Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”
Zespół ekspertów ds. odporności po powodzi, powołany przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez ministra Marcina Kierwińskiego, zaakceptował główne założenia „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”. Jego autorem jest prof. Janusz Zaleski, który reprezentuje Wody Polskie.
Pierwsi szczegóły przyjętego 21 lutego dokumentu poznają w środę, 26 lutego, we Wrocławiu samorządowcy z gmin i powiatów dotkniętych wrześniową powodzią. Na początku marca planowane są pierwsze konsultacje społeczne programu ochrony zlewni Nysy Kłodzkiej. Na razie nie wiemy zbyt wiele, ale dobre i to.
Program składa się „z pięciu komponentów, tj. działań infrastrukturalnych w zlewni Nysy Kłodzkiej, redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Białej Lądeckiej i szerzej w zlewni Nysy Kłodzkiej, rozbudowy kaskady zbiorników na Nysie Kłodzkiej, a także redukcji ryzyka powodziowego poniżej miejscowości Bardo”.
Tyle przekazał Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Termin „działania infrastrukturalne” zawiera zapewne budowę zbiorników retencyjnych, o których wielokrotnie mówił prof. Zaleski. Po konsultacjach z nami podjęte też zostaną decyzję w sprawie tzw. czerwonych stref i ewentualnych wysiedleń. Warto jeszcze chwilę cierpliwie poczekać. [kot]
Przeczytaj komentarze (20)
Komentarze (20)