Gdzie powstaną zbiorniki retencyjne? Znany jest „Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”

piątek, 21.2.2025 14:53 4235 24

Zespół ekspertów ds. odporności po powodzi, powołany przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez ministra Marcina Kierwińskiego, zaakceptował główne założenia „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”. Jego autorem jest prof. Janusz Zaleski, który reprezentuje Wody Polskie.

Pierwsi szczegóły przyjętego 21 lutego dokumentu poznają w środę, 26 lutego, we Wrocławiu samorządowcy z gmin i powiatów dotkniętych wrześniową powodzią. Na początku marca planowane są pierwsze konsultacje społeczne programu ochrony zlewni Nysy Kłodzkiej. Na razie nie wiemy zbyt wiele, ale dobre i to.

Program składa się „z pięciu komponentów, tj. działań infrastrukturalnych w zlewni Nysy Kłodzkiej, redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Białej Lądeckiej i szerzej w zlewni Nysy Kłodzkiej, rozbudowy kaskady zbiorników na Nysie Kłodzkiej, a także redukcji ryzyka powodziowego poniżej miejscowości Bardo”.

Tyle przekazał Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Termin „działania infrastrukturalne” zawiera zapewne budowę zbiorników retencyjnych, o których wielokrotnie mówił prof. Zaleski. Po konsultacjach z nami podjęte też zostaną decyzję w sprawie tzw. czerwonych stref i ewentualnych wysiedleń. Warto jeszcze chwilę cierpliwie poczekać. [kot]

Przeczytaj komentarze (24)

Komentarze (24)

Konstytucja dzisiaj, 3 min temu
Pijaczyna,przepraszam POglos znowu ma czerwoną twarz
Wyborca z powiatu. piątek, 21.02.2025 16:18
Co z Retencją Górską na terenie Lasów Państwowych ? Czy powstaną zbiorniki retencyjne w górach które zgromadzą wody powodziowe.
doba.pl/dkl piątek, 21.02.2025 16:28
zobaczymy. jeszcze chwila. prof. Zaleski zapowiadał, że takie powinny powstać, ale to rozwiązanie niewystarczające.
BK wczoraj, 23 godz temu
Na stokach wody powodziowej nie złapiesz, bo jej tam nie zatrzymasz żadną tamą.
Projektant wczoraj, 21 godz temu
Opady deszczu łapie się poprzez budowę suchych lokalnych zbiorników z systemem przelewowym itd. Jest to sprawdzona metoda, która spowalnia spływ wody…
wczoraj, 19 godz temu
A ty co liczysz na jakieś zlecenie ze tak się tutaj madrzysz
wczoraj, 18 godz temu
Jestem na emeryturze
wczoraj, 17 godz temu
Zamiast posłuchać i zastanowić się nad problemem to jest atak…Upadek kroczy przed pychą.
Projektant dzisiaj, 17 godz temu
Przepraszam, pycha kroczy przed upadkiem! Pomyliłem się. Demokracja w Polsce dała możliwość wypowiedzi każdemu, dlatego trudno powstrzymać nerwy, gdy w dobrej wierze tłumaczy się a z drugiej strony jest atak. Proponuję zobaczyć zbiornik Roztoki - arcydzieło sztuki hydrotechnicznej, choć nie ratuje bezpośrednio Roztok to chroni teren poniżej. Zbiornik nagrodzony jako budowla XXI wieku. I takie budowle mają powstawać na ziemi kłodzkiej!!!!!
dzisiaj, 10 godz temu
ok, tylko takie zbiorniki muszą również powstać w dolinie ( w miarę płaskim terenie ) nasze lasy to tasy górskie na stokach, spełniają rolę retencyjna bo bronia nas przed suszą. Jeżeli spada 400-500 mm opadą to one złapią jakieś 30 mm i spływ reszty wyhamuja tylko minimalnie ( bez znaczenia )
dzisiaj, 54 min temu
Nie powstaną bo to nic nie daje. Wywalanie pieniędzy w błoto. Chcecie zwiąkszyć reencję w lasach to zaprzestańcie wycinek i zróbcie Park Narodowy. Stare drzewa i gruba warstwa ścioły zwiąkszają retencyjność ekosystemu leśnego ciamajdy! Ale przy tych opadach jakie były to i tak to nie pomoże.
Prowincjusz dzisiaj, 5 godz temu
DUW przekazał tyle ile wie i rozumie...
Poczekajmy na konferencję z Wojewodzią i Jej Picerem ciasteczkowym.
Mam nadzieję, że wystarczy czasu na dyskusję oczywiście po konfie i nagraniu kolejnych optymistycznych fotek na fb...
Może nawet Inkwizytor nas nawiedzi?
Józef dzisiaj, 6 godz temu
Co się działo z wodami po zimie i przy wzmożonych opadach do 1997 roku??? Jak sobie wcześniej radzono z nadmiarem wody ??? Czy tama w Międzygórzu Stroniu Śląskim ,Kamienicy spełniały dostatecznie swoje zadanie???? Co z oczkami wodnymi po lasach ? co z melioracją na polach i ląkach???
Projektant dzisiaj, 17 godz temu
Zbiornik Szalejów Górny może zgromadzić prawie 10 mln m3 wody. Każdy nowo wybudowany zbiornik nawet o dużo mniejszej pojemności uratuje Was lub waszych sąsiadów…. To nie przekonuje?
Projektant dzisiaj, 16 godz temu
Jeżeli wierzycie w Pana Zaleskiego , to przeczytajcie jego dorobek naukowy na stronie PWr. …. To temat dla myślących.
ano wczoraj, 23 godz temu
W Sudetach powinno przywrócić się lasy mieszane z przewagą lasów BUKOWYCH tak jak było do czasów gdy Niemcy zaczęli wycinać je i sadzili ŚWIERKI bo szybko rosną i zapewniały surowiec przemysłowi drzewnemu. Lasy świerkowe mają ubogą ściółkę i przez to mało wchłaniają wody. Retencja leśna to za mało
Projektant wczoraj, 21 godz temu
Mamy za mało czasu, by lasy bukowe wyrosły i nas ratowały. Tu potrzebne jest poruszenie wszystkich mieszkańców ziemi kłodzkiej, aby Państwo nie działało wybiórczo i zajmowało się tylko rejonem Lądka i Stronią, a całą zlewnią Nysy Kłodzkiej!!!
wczoraj, 19 godz temu
O czym ty mówisz. Jakie poruszenie? Zaniedbania ze strony wszelkich instytucji od wielu lat a ty mówisz o poruszeniu mieszkańców. Nic się nie robi aby tame w Międzygórzu remontować a planuje się wszelkie inne inwestycje. Czyli jak zawsze od tylu się zabierają do sprawy. To samo z lasami. Najpierw rujnowanie, wycinka teraz co? Połacie lasów zosty wyrzniete, puste place w srodku byłych lasów i dziwia się ze nic wody nie zbiera
wczoraj, 18 godz temu
To już zaistniało, teraz tylko walka wspólna gmin zachodnich powiatu kłodzkiego o suche zbiorniki. Były projekty zbiorników, zostały wstrzymane ich budowy…
wczoraj, 17 godz temu
Nic z tego ze były projekty. Co po zbiornikach skoro podstawowe rzeczy leżą. Gdzie jest dbanie o drobne ale jak ważne male detale. I tak dodać jeden do drugiego i efekty były pare mies temu. Powtarzam, nikt nic nie robi z tama w Międzygórzu, podobno nie ma kasy..... a na zbiorniki niby bedzie? Niech tama w Międzygórzu nie wytrzyma to zobaczycie jak te zbiorniki wam pomogą.....
Projektant dzisiaj, 17 godz temu
Masz rację. Brak troski o zbiorniki poniemieckie to skandal. WP to twór, który dokończył i wykończył stan techniczny tych obiektów. Ostatnio pisałem o zakupach lodołamaczy przez WP. Lodołamacze służyły do imprez okazjonalnych prze elity WP, bo nie łamały lodu. Na Odrze nie ma takich kier i lodu, by były potrzebne. Teraz należy pogonić samorządy gmin zachodnich, by walczyć o zbiorniki dla Dusznik i Szczytnej.
Lanca wczoraj, 22 godz temu
Jak sobie radzili poprzedni mieszkańcy?????
Projektant wczoraj, 21 godz temu
Były powodzie co 20 lat, dlatego Niemcy na początku XX wieku zaczęli budować zapory.
Projektant wczoraj, 22 godz temu
Wszyscy mieszkańcy ziemi kłodzkiej powinni być chronieni przed powodziami, a nie tylko strefa wschodnia. Rząd i samorządy gmin zachodnich zostały uśpione, bo w 2024 r. powódź ich ominęła. Nie oznacza to, że w tym roku lub następnym nie będzie tragedii. To tylko cud…Należy żądać budowy suchych zbiorników powyżej miasta Duszniki, ponadto na dopływach rzeki Bystrzycy Dusznickiej!!!