Gdzie powstaną zbiorniki retencyjne? Znany jest „Program redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”

piątek, 21.2.2025 14:53 4804 25

Zespół ekspertów ds. odporności po powodzi, powołany przy Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przez ministra Marcina Kierwińskiego, zaakceptował główne założenia „Programu redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Nysy Kłodzkiej”. Jego autorem jest prof. Janusz Zaleski, który reprezentuje Wody Polskie.

Pierwsi szczegóły przyjętego 21 lutego dokumentu poznają w środę, 26 lutego, we Wrocławiu samorządowcy z gmin i powiatów dotkniętych wrześniową powodzią. Na początku marca planowane są pierwsze konsultacje społeczne programu ochrony zlewni Nysy Kłodzkiej. Na razie nie wiemy zbyt wiele, ale dobre i to.

Program składa się „z pięciu komponentów, tj. działań infrastrukturalnych w zlewni Nysy Kłodzkiej, redukcji ryzyka powodziowego w zlewni Białej Lądeckiej i szerzej w zlewni Nysy Kłodzkiej, rozbudowy kaskady zbiorników na Nysie Kłodzkiej, a także redukcji ryzyka powodziowego poniżej miejscowości Bardo”.

Tyle przekazał Dolnośląski Urząd Wojewódzki. Termin „działania infrastrukturalne” zawiera zapewne budowę zbiorników retencyjnych, o których wielokrotnie mówił prof. Zaleski. Po konsultacjach z nami podjęte też zostaną decyzję w sprawie tzw. czerwonych stref i ewentualnych wysiedleń. Warto jeszcze chwilę cierpliwie poczekać. [kot]

Przeczytaj komentarze (25)

Komentarze (25)

AntyPiS wczoraj, 3 godz temu
A Pani wojewoda i jej doradca emeryt wojskowy
Co mają takie miny? Rozumieją z tego coś?
Konstytucja wczoraj, 6 godz temu
Pijaczyna,przepraszam POglos znowu ma czerwoną twarz
Wyborca z powiatu. piątek, 21.02.2025 16:18
Co z Retencją Górską na terenie Lasów Państwowych ? Czy powstaną zbiorniki retencyjne w górach które zgromadzą wody powodziowe.
doba.pl/dkl piątek, 21.02.2025 16:28
zobaczymy. jeszcze chwila. prof. Zaleski zapowiadał, że takie powinny powstać, ale to rozwiązanie niewystarczające.
BK piątek, 21.02.2025 18:18
Na stokach wody powodziowej nie złapiesz, bo jej tam nie zatrzymasz żadną tamą.
Projektant piątek, 21.02.2025 19:59
Opady deszczu łapie się poprzez budowę suchych lokalnych zbiorników z systemem przelewowym itd. Jest to sprawdzona metoda, która spowalnia spływ wody…
piątek, 21.02.2025 22:15
A ty co liczysz na jakieś zlecenie ze tak się tutaj madrzysz
piątek, 21.02.2025 23:25
Jestem na emeryturze
piątek, 21.02.2025 23:55
Zamiast posłuchać i zastanowić się nad problemem to jest atak…Upadek kroczy przed pychą.
Projektant wczoraj, 23 godz temu
Przepraszam, pycha kroczy przed upadkiem! Pomyliłem się. Demokracja w Polsce dała możliwość wypowiedzi każdemu, dlatego trudno powstrzymać nerwy, gdy w dobrej wierze tłumaczy się a z drugiej strony jest atak. Proponuję zobaczyć zbiornik Roztoki - arcydzieło sztuki hydrotechnicznej, choć nie ratuje bezpośrednio Roztok to chroni teren poniżej. Zbiornik nagrodzony jako budowla XXI wieku. I takie budowle mają powstawać na ziemi kłodzkiej!!!!!
wczoraj, 17 godz temu
ok, tylko takie zbiorniki muszą również powstać w dolinie ( w miarę płaskim terenie ) nasze lasy to tasy górskie na stokach, spełniają rolę retencyjna bo bronia nas przed suszą. Jeżeli spada 400-500 mm opadą to one złapią jakieś 30 mm i spływ reszty wyhamuja tylko minimalnie ( bez znaczenia )
wczoraj, 7 godz temu
Nie powstaną bo to nic nie daje. Wywalanie pieniędzy w błoto. Chcecie zwiąkszyć reencję w lasach to zaprzestańcie wycinek i zróbcie Park Narodowy. Stare drzewa i gruba warstwa ścioły zwiąkszają retencyjność ekosystemu leśnego ciamajdy! Ale przy tych opadach jakie były to i tak to nie pomoże.
Prowincjusz wczoraj, 11 godz temu
DUW przekazał tyle ile wie i rozumie...
Poczekajmy na konferencję z Wojewodzią i Jej Picerem ciasteczkowym.
Mam nadzieję, że wystarczy czasu na dyskusję oczywiście po konfie i nagraniu kolejnych optymistycznych fotek na fb...
Może nawet Inkwizytor nas nawiedzi?
Józef wczoraj, 13 godz temu
Co się działo z wodami po zimie i przy wzmożonych opadach do 1997 roku??? Jak sobie wcześniej radzono z nadmiarem wody ??? Czy tama w Międzygórzu Stroniu Śląskim ,Kamienicy spełniały dostatecznie swoje zadanie???? Co z oczkami wodnymi po lasach ? co z melioracją na polach i ląkach???
Projektant wczoraj, 23 godz temu
Zbiornik Szalejów Górny może zgromadzić prawie 10 mln m3 wody. Każdy nowo wybudowany zbiornik nawet o dużo mniejszej pojemności uratuje Was lub waszych sąsiadów…. To nie przekonuje?
Projektant wczoraj, 23 godz temu
Jeżeli wierzycie w Pana Zaleskiego , to przeczytajcie jego dorobek naukowy na stronie PWr. …. To temat dla myślących.
ano piątek, 21.02.2025 18:46
W Sudetach powinno przywrócić się lasy mieszane z przewagą lasów BUKOWYCH tak jak było do czasów gdy Niemcy zaczęli wycinać je i sadzili ŚWIERKI bo szybko rosną i zapewniały surowiec przemysłowi drzewnemu. Lasy świerkowe mają ubogą ściółkę i przez to mało wchłaniają wody. Retencja leśna to za mało
Projektant piątek, 21.02.2025 20:11
Mamy za mało czasu, by lasy bukowe wyrosły i nas ratowały. Tu potrzebne jest poruszenie wszystkich mieszkańców ziemi kłodzkiej, aby Państwo nie działało wybiórczo i zajmowało się tylko rejonem Lądka i Stronią, a całą zlewnią Nysy Kłodzkiej!!!
piątek, 21.02.2025 22:13
O czym ty mówisz. Jakie poruszenie? Zaniedbania ze strony wszelkich instytucji od wielu lat a ty mówisz o poruszeniu mieszkańców. Nic się nie robi aby tame w Międzygórzu remontować a planuje się wszelkie inne inwestycje. Czyli jak zawsze od tylu się zabierają do sprawy. To samo z lasami. Najpierw rujnowanie, wycinka teraz co? Połacie lasów zosty wyrzniete, puste place w srodku byłych lasów i dziwia się ze nic wody nie zbiera
piątek, 21.02.2025 23:33
To już zaistniało, teraz tylko walka wspólna gmin zachodnich powiatu kłodzkiego o suche zbiorniki. Były projekty zbiorników, zostały wstrzymane ich budowy…
piątek, 21.02.2025 23:54
Nic z tego ze były projekty. Co po zbiornikach skoro podstawowe rzeczy leżą. Gdzie jest dbanie o drobne ale jak ważne male detale. I tak dodać jeden do drugiego i efekty były pare mies temu. Powtarzam, nikt nic nie robi z tama w Międzygórzu, podobno nie ma kasy..... a na zbiorniki niby bedzie? Niech tama w Międzygórzu nie wytrzyma to zobaczycie jak te zbiorniki wam pomogą.....
Projektant sobota, 22.02.2025 00:20
Masz rację. Brak troski o zbiorniki poniemieckie to skandal. WP to twór, który dokończył i wykończył stan techniczny tych obiektów. Ostatnio pisałem o zakupach lodołamaczy przez WP. Lodołamacze służyły do imprez okazjonalnych prze elity WP, bo nie łamały lodu. Na Odrze nie ma takich kier i lodu, by były potrzebne. Teraz należy pogonić samorządy gmin zachodnich, by walczyć o zbiorniki dla Dusznik i Szczytnej.
Lanca piątek, 21.02.2025 19:26
Jak sobie radzili poprzedni mieszkańcy?????
Projektant piątek, 21.02.2025 20:02
Były powodzie co 20 lat, dlatego Niemcy na początku XX wieku zaczęli budować zapory.
Projektant piątek, 21.02.2025 19:42
Wszyscy mieszkańcy ziemi kłodzkiej powinni być chronieni przed powodziami, a nie tylko strefa wschodnia. Rząd i samorządy gmin zachodnich zostały uśpione, bo w 2024 r. powódź ich ominęła. Nie oznacza to, że w tym roku lub następnym nie będzie tragedii. To tylko cud…Należy żądać budowy suchych zbiorników powyżej miasta Duszniki, ponadto na dopływach rzeki Bystrzycy Dusznickiej!!!