Podpisano list intencyjny w sprawie budowy 80 mieszkań w Kłodzku
Burmistrz Kłodzka, Michał Piszko i prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Kłodzku, Bogdan Haławin podpisali list intencyjny w sprawie budowy 80 mieszkań. Inwestycja miałaby powstać na ul. Warszawy Centrum.
- List intencyjny zapoczątkuje drogę do budowania w Kłodzku mieszkań komunalnych, na które mamy już przygotowaną nieruchomość na ul. Warszawy Centrum. Chciałbym zaznaczyć, że mieszkania będą powstawać w ramach Towarzystwa Budownictwa Społecznego czyli czynszowego i w oparciu o ustawę o formach popierania budownictwa mieszkaniowego - mówił burmistrz Kłodzka, Michał Piszko. - Spółdzielnia jako instytucja doświadczona w zarządzaniu tymi obiektami będzie nam pomagała. Zgodnie z treścią podpisanego listu intencyjnego będzie także poszukiwała dokładniejszej formy sfinansowania. Wspólnie będziemy również precyzować potrzeby lokalowe miejskie chociaż my mamy je po części zinwentaryzowane, niemniej jednak spółdzielnia ze swoim doświadczeniem pomoże w przygotowaniu całego procesu dojścia do wybudowania mieszkań komunalnych.
W ramach inwestycji planowane jest wybudowanie 80 mieszkań. Termin realizacji oraz koszt inwestycji nie jest jednak jeszcze znany.
- Cykl inwestycyjny trwa ok. 1,5 roku od momentu zidentyfikowania potrzeb w tym zakresie, poprzez zaprojektowanie, bo musimy mieć przygotowaną inwestycję pod względem dokumentacyjnym żeby można było się starać o dofinansowania preferencyjne na te cele. W 70% są to preferencyjne pożyczki na bardzo dobrych warunkach. Ten program prowadzi Bank Gospodarstwa Krajowego. Procedura jest taka, że dojście do preferencyjnego oprocentowania kredytu i finansowania nie pozawala na to, aby to były mieszkania sprzedawane na warunkach komercyjnych - mówi prezes Spółdzielni Mieszkaniowej w Kłodzku, Bogdan Haławin. - Formuła będzie zależeć od tego w jakim kierunku pójdą starania o dofinansowanie. Jest możliwe i budowanie mieszkań komunalnych, ale również budowanie mieszkań z programu społecznego budownictwa czynszowego. Gmina musi w tym uczestniczyć ponieważ taki jest warunek ustawowy. Spółdzielnia już na etapie podejmowania decyzji musi podpisać z gminą umowę i gmina wskazuje osoby, które będą miały pierwszeństwo w uzyskaniu tego typu mieszkań. To są osoby, które są osobami oczekującymi w kolejce do gminnego zasobu komunalnego. Gmina, jako podmiot będzie mogła wybudować mieszkania czysto komunalne do swojego zasobu, w formie TBS-u natomiast spółdzielnia będzie mogła to robić poprzez program społecznego budownictwa czynszowego. Jest to jedyna forma, w której my możemy ustanowić tzw. lokatorskie prawo do lokalu, którego kiedyś nie było a od roku poprzez nowelizację ustawy o wspieraniu budownictwa, spółdzielnie mogą już takie program realizować. Podkreślam, że tylko w porozumieniu z gminą jeżeli mają być to mieszkania w pewnym sensie dotowane.
Obecnie zarząd spółdzielni uzyskał zgodę na podpisanie listu intencyjnego od Rady Nadzorczej. Docelowo przyzwolenie będzie musiało zostać wyrażone podczas Walnego Zgromadzenia.
- Mamy zgodę na podpisanie listu intencyjnego od Rady Nadzorczej. Jeżeli będziemy już podejmowali decyzje ostateczne co do zaciągania kredytów to oczywiście musimy mieć na to przyzwolenie Walnego Zgromadzenia. W ostatnich latach na każdym Walnym Zgromadzeniu pojawiały się głosy dlaczego spółdzielnia nic nie buduje mimo tego, że są osoby chętne i są tereny do tego przygotowane - zaznaczył Haławin.
Ostatnie mieszkania spółdzielnia wybudowała w 2002 roku, a powstały one w Polanicy-Zdroju.
Przeczytaj komentarze (87)
Komentarze (87)