Balet Opery Śląskiej w Bytomiu! Czy może być coś bardziej zaskakującego w wakacje na ziemi kłodzkiej? [FOTO]

sobota, 12.7.2025 14:02 1055 3

– Taniec to najbardziej ulotna ze sztuk... – powiedział mistrz Sławomir Pietras w piątkowy wieczór, 11 lipca, w amfiteatrze w Lądku-Zdroju. Tak też ulatuje 27. Międzynarodowy Festiwal Tańca im. Olgi Sawickiej. Jeszcze tylko sobotnie spektakle i zostaniemy... Z czym? Niezwykle trudno to opisać. Ze wspomnieniem, że uczestniczyliśmy w czymś dobrym i pięknym, czego nawet nie potrafimy nazwać inaczej: to taniec.

Gdy na scenie pojawiali się tancerze Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, by na nowo opowiedzieć nam historie namalowane przez młodych choreografów, nie straszny był ziąb czy deszcz. Taneczne opowieści tak nas wciągały, że choć przez chwilę nie myśleliśmy o otaczającym nas świecie. Skąd bierze się siła tej ulotnej sztuki? NIE-MA-MY-PO-JĘ-CIA! Poddaliśmy się jej wraz z wypełnionym po brzegi amfiteatrem.

Wiemy już z pewnością: Karolina Sierakowska, dyrektor Festiwalu, która walczy od lat z powodzeniem, by w Lądku-Zdroju pokazywać najciekawsze wydarzenia związane z tańcem, znalazła klucz do naszego serca. Rozumem tego się przecież nie ogarnie... Lądek-Zdrój ma duszę! Tym razem mogliśmy jej dotknąć dzięki jej współpracy z Łukaszem Goikiem, dyrektorem Opery Śląskiej w Bytomiu. To ważna scena.

Ani słowem nie będziemy pisać o samym tańcu. Na tym zna się Sławomir Pietras, dyrektor największych teatrów operowych Polski, propagator muzyki i baletu, co nie mniej ważne – pomysłodawca i inicjator lądeckiego festiwalu. Z jaką estymą i czułością mówił on o pani Karolinie i jej dziele... I wspominał Lilianę Kowalską (1946–2024), dla której piątkowy spektakl był hołdem. Balet to nie tylko sztuka, to Wielkie Damy.

I znowu przez rok będziemy żałowali, że nie byliśmy świadkami wszystkich wydarzeń tej edycji festiwalu. Już teraz w poczucie winy wpędzają nas fanki tańca: – A widziałeś... – A byłeś... – To było przecież wspaniałe! Wolimy pamiętać tę radość, która towarzyszyła nam oglądając tancerzy, niż żałować, że czegoś nie doświadczyliśmy. Może jeszcze zdążycie! A urzędnikom Ministerstwa Kultury powtarzamy: wstydźcie się! [kot]

* Co czeka nas ostatniego dnia 27. Międzynarodowego Festiwalu Tańca im. Olgi Sawickiej? Szczegóły TUTAJ.

Przeczytaj komentarze (3)

Komentarze (3)

rak dzisiaj, 16 godz temu
Rak mówi jak jest: dotacje, które pachną niesprawiedliwością Można się domyślać, czemu Międzynarodowy Festiwal Tańca (MFT) traci rozmach. Może dlatego, że środki, które mogłyby pomóc go rozwinąć, rozpływają się gdzie indziej. Kiedyś w Lądku-Zdroju gościli artyści z Chin, Litwy, USA — a dziś? Dziś mamy bardziej wspomnienie niż wydarzenie. Bo w Lądku mamy dwa duże festiwale. Oba są dotowane — z pieniędzy miejskich, państwowych, z grantów. Ale tylko jeden z nich — MFT — jest naprawdę dla ludzi. Tam widz wejdzie za darmo, obejrzy spektakl na wysokim poziomie, skorzysta z oferty, której nie trzeba przeliczać na dolary. A ten drugi? Festiwal Filmów Górskich? On też dostaje wsparcie. Ale tam bilety kosztują po 100 dolarów i więcej — czyli więcej niż wejściówka na dobry koncert rockowy. I nikt nie pyta, czy kogoś na to stać. Czy rodzina z Lądka może sobie pozwolić na uczestnictwo. A przecież to też miała być promocja naszego miasta. Rak pyta: czy to jest sprawiedliwe? Skoro obie imprezy korzystają z publicznych środków, to dlaczego tylko jedna jest otwarta dla mieszkańców i turystów bez barier finansowych? Dlaczego komercyjny festiwal, który zarabia na biletach, dostaje publiczne pieniądze, a festiwal kultury i tańca – walczy o przetrwanie? Rak powie to jasno: jeśli mamy dotować kulturę, to dotujmy taką, która daje coś ludziom. MFT daje – i to za darmo. A jeśli ktoś robi imprezę komercyjną z biletami po kilkaset złotych — niech ją sobie finansuje sam. Bo to nie jest promocja miasta. To jest prywatny biznes za publiczne pieniądze. Rak mówi jak jest. W wielu miastach — Rak to wie — organizuje się festiwale i koncerty, które naprawdę promują lokalną kulturę. Ale jeśli są one typowo komercyjne, to nie otrzymują dotacji. Prosta sprawa. Bo tam, gdzie kończy się kultura dostępna dla wszystkich, a zaczyna się czysty biznes, publiczne pieniądze nie powinny wchodzić do gry.
rak poniedziałek, 14.07.2025 21:56
Rak mówi jak jest: z baletu zostało logo i festiwal...
rak niedziela, 13.07.2025 06:58
To już 27. edycja Międzynarodowego Festiwalu Tańca – wcześniej znanego...