W Kudowie-Zdroju powstaną trasy rowerowe typu singletrack

wtorek, 26.6.2018 12:58 3133 2

Gmina Kudowa-Zdrój jest partnerem projektu "Singletrack Orlicko-Kłodzko", który zakłada budowę ścieżek rowerowych typu singletrack wraz z infrastrukturą towarzyszącą po czeskiej i polskiej  stronie. Projekt będzie finansowany w ramach Programu Interreg V-A Czeska Republika - Polska 2014-2020.

Oprócz gminy Kudowa-Zdrój bierze w nim udział 5 partnerów (gmina Lądek Zdrój, gmina Międzylesie i Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej oraz po stronie czeskiej Stowarzyszenie Gmin Orlicko i Miasto Cervena Voda). W ubiegłym roku stosowne porozumienia w imieniu Kudowy-Zdroju podpisał burmistrz Piotr Maziarz, który uważa że projekt będzie kolejną szansą na duży rozwój turystyki aktywnej nie tylko w Kudowie-Zdroju, ale na całym pograniczu polsko-czekim.

Na terenie Kudowy-Zdroju powstanie około 16 km trasy rowerowej typu singletrack, oraz stacje naprawcze i stacje ładujące "e-bike". Wartość projektu wynosi 1 456 231,00 euro, natomiast wartość wydatków dla Kudowy-Zdroju wynosi 273 690,00 euro.

Dzięki realizacji projektu i stworzeniu tras rowerowych turyści odwiedzający pogranicze polsko-czeskie uzyskają dodatkową formę spędzenia wolnego czasu i aktywnego wypoczynku. Będzie również dodatkową zachętą i motywacją do zaplanowania kolejnego pobytu w celu przejechania wszystkich odcinków Singletrack Orlicko - Kłodzko.

www.kudowa.pl

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

środa, 27.06.2018 10:04
Co to jest singletrack? Ktoś wytłumaczy?
niedziela, 01.07.2018 05:42
Singletrack'i - to najprościej mówiąc: „zrównoważone trasy rowerowe”. Naturalne wąskie ścieżki, jedno lub dwukierunkowe. A dzięki ich odpowiedniemu zaprojektowaniu, jazda po nich przynosi frajdę zarówno początkującym jak i bardziej zaawansowanym użytkownikom. Ścieżki te (zazwyczaj) mają stosunkowo małe nachylenie, więc nie jest ani za ciężko pod górę, ani za stromo w dół. Zależnie od projektu trasy mogą mieć dużo zakrętów, które dodatkowo zwalniają rowerzystów, a jednocześnie sprawiają mnóstwo frajdy. W ten sposób każdy z użytkowników jedzie z prędkością dostosowaną do swoich umiejętności. W Europie, a zwłaszcza w Polsce są zjawiskiem stosunkowo nowym. Trasy/szlaki mogą być adresowane do różnych grup użytkowników - pieszych, miłośników jazdy konnej czy rowerzystów. Czasami są dedykowane jednej z tych grup, czasem dla wszystkich. Jazda po tego typu trasach to czysta przyjemność - zwłaszcza, że powstają one w poszanowaniu przyrody.