Jest wniosek o referendum w sprawie odwołania burmistrza Lądka-Zdroju

wtorek, 16.8.2022 09:18 13226 53

Grupa mieszkańców Lądka-Zdroju chce odwołania burmistrza tej miejscowości. We wtorek, 16 sierpnia, tuż po otwarciu biura komisarza wyborczego w Wałbrzychu, złożyli swój wniosek w tej sprawie. Teraz komisarz ma 30 dni, by zdecydować, czy zarządzi referendum.

Pod wnioskiem podpisało się około 1200 mieszkańców gminy, czyli niemal co piąty uprawniony w niej do głosowania. To dwa razy więcej, niż wymagają przepisy, by doprowadzić do lokalnego referendum. Jeśli komisarz wyborczy uzna rzetelność podpisów, a  zostały złożone na 177 kartach, i nie dopatrzy się poważnych uchybień choćby w sposobie informowania mieszkańców o inicjatywie, w ciągu 2-3 miesięcy dojdzie do głosowania.

– Jak się bawić, to bawić – mówił burmistrz Lądka-Zdroju Roman Kaczmarczyk, gdy przyjął wyzwanie od burmistrza Rychwała – czyli modny ostatnimi laty tzw. challanege – i... rapował [tu można obejrzeć ten występ].  Co jednak skłoniło dziesięciu mieszkańców gminy, by domagać się natychmiastowego jego odwołania? Jeśli parlament nie zdecyduje inaczej, do zakończenia obecnej kadencji samorządów, w tym wójtów, burmistrzów czy prezydentów miast, pozostał przecież niewiele więcej niż rok. W swej informacji dla mieszkańców wymienili m.in. brak istotnych inwestycji infrastrukturalnych, w tym w wodociągi czy kanalizację, ale też arogancję i lekceważenie opinii mieszkańców oraz brak realizacji obietnic wyborczych. Nie wzięli jednak udziału w debacie przedreferendalnej, do której wezwał ich burmistrz Kaczmarczyk.

– Powody były dwa – mówi portalowi doba.pl Sebastian Łukasiewicz, prawnik i pełnomocnik inicjatorów referendum. – Przede wszystkim naszym zdaniem Państwowa Komisja Wyborcza zabrania prowadzenia kampanii wyborczej, zanim ona zostanie oficjalnie ogłoszona. Udział w takiej dyskusji mógłby być zatem potraktowany, jako naruszenie prawa, a przez to być powodem, by unieważnić nasz wniosek. Powód drugi: burmistrz kolejny raz pokazał, jak rządzi. Najpierw sam ogłosił na plakatach rozwieszanych w mieście termin debaty, a potem nas na nią wezwał. Nawet nie było mowy, by uzgodnić warunki takiej dyskusji – mówi Łukasiewicz.

Burmistrz Kaczmarczyk ma jednak poważne argumenty za tym, że jego odwołanie już teraz nie służyłoby mieszkańcom. Jego działania zyskują przecież akceptację radnych, a do wykonywania budżetu nie zgłasza zastrzeżeń Regionalna Izba Obrachunkowa. Nie naruszył więc prawa, co mogłoby być powodem do jego dymisji. A jeśli tak się stanie, gminę może czekać zamęt. Najpierw referendum, potem – jeśli będzie skuteczne – gminą do przyspieszonych wyborów rządzić będzie komisarz, wreszcie potencjalny jego następca miałby zaledwie kilka miesięcy do kolejnych wyborów, nie zdąży zatem nawet zapoznać się z urzędem. A to może oznaczać, że w tak trudnych czasach, straci się szansę na i tak nie tak wielkie dostępne środki, które są potrzebne na gminne inwestycje.

Co na to inicjatorzy referendum? Sebastian Łukasiewicz podkreśla, że taka jest demokracja: musimy ciągle się jej uczyć i w sprawy gminy starać się angażować mieszkańców, pytać ich o zdanie w ważnych kwestiach. Teraz tak, jego zdaniem, nie jest. – Podczas zbierania podpisów nie mogliśmy agitować za konkretnymi sprawami. Mówiliśmy, że jesteśmy niezadowoleni z działań obecnego burmistrza i pytaliśmy, czy mieszkańcy podzielają naszą opinię. Okazało się, że nie jesteśmy garstką frustratów. Jest nas grubo ponad tysiąc osób – nie kryje satysfakcji Łukasiewicz. Gdy siedzimy przy kawie w pięknym Lądku-Zdroju, ciągle odbiera telefony. Zawsze pada pytanie: – No i co z tym referendum?

Burmistrz Roman Kaczmarczyk przekazał doba.pl, że przyjmuje do wiadomości zgłoszenie u komisarza i czeka na jego decyzję. A jeśli referendum zostanie zarządzone? – Wtedy czekam na bezpośrednie spotkanie, konfrontację z jego inicjatorami – zapowiedział burmistrz. Przeżył on już sześć lat temu próbę przeprowadzenia takiego głosowania, a pełni swą funkcje drugą kadencję. Wówczas okazało się, że wśród podpisujących się pod wnioskiem o referendum za mało było mieszkańców gminy, zbyt wielu kuracjuszy. [kot]

 

Przeczytaj komentarze (53)

Komentarze (53)

wtorek, 16.08.2022 09:57
Chore...nie ma inwestycji ?! Już podaję: wieża na Trojaku, parking przy Al. Marzeń, "Wojtusiowy" Park, Mieszkania przy ul. Klonowej, Remont Ratusza... ludzie obudźcie się! To że komuś Pan Burmistrz czegoś nie dał to trudno. Lepszych kandydatów na horyzoncie nie widać... Murem za Burmistrzem
Kasia wtorek, 16.08.2022 10:27
BRAWO
Pozdrowienia dla Klakierów wtorek, 16.08.2022 20:10
Na Trojak to jeszcze musisz poczekać, Wojtusiowy na razue zarośnięty i nic tam nie ma..... Zapomniałaś dodać o podgrzewanych chodnikach, nowym Domu Zdrojowym, Aquaparku, wielkiej hakli sportowej, sciance wspinaczkowej, darmowej komunikacji, nowych wodociągach i kanalizacji wsi.... Daj spokój i pozdrów burmistrza....
antyTroll wtorek, 16.08.2022 21:40
A poczytaj trollu FB: platforma już się robi, a Wojtusiowypark za tydzień też będzie robiony
:) poniedziałek, 12.09.2022 16:03
Minął miesiac i nic. Wojtusiowy park nawet nie drgnal. Coś nie pykło.
Antyklakier środa, 17.08.2022 00:36
A Ty Klakierze bądź obiektywny i opowiedz o obietnicach obecnego burmistrza RK.. Jak tam z ich realizacją?? Oczywiście tych najwazniejszych. Nadal w sferze planów i marzeń. Pozdrawiam
Brak realizacji zadań prioryteto czwartek, 18.08.2022 15:29
To prawda. Platforma widokowa, czy jakiś plac zabaw to nie są zadania priorytetowe, a na te mieszkancy nadal się nie doczekali. Karmieni jestesmy tematami zastępczymi, ktore inne gminy realizują jako coś normalnego i dodatkowego.
środa, 17.08.2022 06:31
Skąd wiadomo, że za tydzień?
Za Tydzień? Co za precyzja środa, 17.08.2022 17:38
No wlasnie, chyba" ktoś " dobrze poinformowany
Wieża na Trojaku czwartek, 18.08.2022 15:38
Wieża na Trojaku, wow, bo o tym nie slyszalem, o wieży w Stroniu, na Sniezniku to tak... A ile bedzie miala wysokosci?.. ta w Ladku oczywiscie. A bedzie podgrzewana??
Andrzej poniedziałek, 22.08.2022 11:02
Co ma powiat zafajdany wałbrzyski do Powiatu Kłodzkiego o eferendum i komisarza ? Co to za CYRK ???
Florian Filc wtorek, 16.08.2022 10:03
1000 głąbów, głosować pójdzie połowa, a reszta mieszkańców pójdzie na grzyby. A na koniec głąbom wystawić rachunek niech zwrócą do PKW koszt zorganizowania referendum.
wtorek, 16.08.2022 10:35
I pogonić nauczycieli którzy zbierali podpisy, nie powinni uczyć naszych dzieci !!!!
Kuratorium wtorek, 16.08.2022 14:51
Ci, którzy wzięli udział w tych zagrywkach i uchybili godności pracownika oświaty zostaną pozbawieni premii. Wtedy zrozumieją, że nie kąsa się ręki, która ich karmi.
Przemysław Czarnek wtorek, 16.08.2022 15:35
Oj, chyba zrobimy w takim układzie czystkę w kuratorium.
Rodzic wtorek, 16.08.2022 21:42
Zgadza się, niech się zajmą nauczaniem, a nie polityką.
Dlaczego obrazasz 1000 osób? środa, 17.08.2022 17:33
A Filc, nazywasz tych ludzi głąbami.... Za co?, za to, ze mają odwagę, zapewne w przeciwienstwie do Ciebie... Powiedz im to pod prawdziwym nazwiskiem...Pozdrawiam
Florian Filc czwartek, 18.08.2022 09:37
Z motłochem nie ma o czym gadać.
Wyjątkowo brzydkie okreslenia i czwartek, 18.08.2022 16:20
Kogo nazywasz motlochem? Miej odwagę cywilną. Ale o jakiej odwadze tutaj mozna mówić... Twoje zachowanie i ocena ludzi są ponizej krytyki. Ciekawe, czy wypowiedzialbys te slowa patrząc im w oczy.? Oczywiscie pytanie retoryczne. Ale czy Ty wogole wiesz co to znaczy? Wiecej szacunku życzę.
Zwolennik środa, 17.08.2022 21:53
Brak gospodarza. Najgorsze uzdrowisko w Polsce. Przestańcie chwalić się koszmarnymi inwestycjami i projektami. Lądek Zdrój to kurort śmietników, brudne, nieukwiecone, zarośnięte i zapuszczone miasteczko. Drogi najgorsze w kraju, pełno pustostanów i zrujnowanych budynków, drzewa i krzaki w rzece. Zwolennicy chyba żyją w iluzji.
Zenobiusz Furman czwartek, 18.08.2022 15:02
Będzie komunikacja uruchomiona barani łbie. I jak dworzec pięknie odnowiony jest.
czwartek, 18.08.2022 15:24
Ciekawe, że osoby na tym forum, które sprzeciwiają się referendum bardzo obraźliwie wypowiadają się na temat ludzi, ktorzy mają odrębne zdanie... Albo to jedna i ta sama osoba, a jak nie, to bardzo źle swiadczy o poziomie kuktury osobistej zwolenników RK... Przecież mozna mieć zdanie odrębne i nie obrażać i wyzywać pozostałych... Chociaż czego mozna bylo się spodziewać
Bracia PìerdoIec czwartek, 18.08.2022 17:00
A dżyskiej ty bobki sukosz?
Zwolennik czwartek, 18.08.2022 15:11
W okolicach Szklarskiej Poreby, Swieradowa i innych miejscowosci remontuja tory i w najblizszym czasie uruchomia kolej z prawdziwego zdarzenia.

W Ladku Zdroju pozostanie nam tylko komunikacja zastepcza autobusami. Smiechu warte.

Prawda w oczy kole - nie mamy gospodarza a miasteczko jest zapuszczone. Najgorsza gmina w kraju.
Komendant czwartek, 18.08.2022 16:59
Jak nie siądziecie na dµpie i będziecie dalej bruździć to od stycznia nawet zastępczej nie będziecie mieć.
środa, 17.08.2022 10:49
Im jest gorzej, tym jest lepiej. Prawda? Ha ha
niepolityk wtorek, 16.08.2022 09:42
Nie rozumiem pewnych zachowań. Grupa wyborców w wolnych wyborach głosując wybiera burmistrza. Po jakimś czasie grupa niezadowolonych występuje o jego odwołanie. Czy to nie jest policzek dla tych co jednak wybrali tego burmistrza ? Tym bardziej, że skoro został wybrany, to było to wolą większości, a teraz mniejszość chce podważyć ten wybór. (Coś jak reasumpcja w rządzie którą do dziś trudno zrozumieć)
Wyborca wtorek, 16.08.2022 09:49
Nie mniejszość. Zasady są szczegółowo wyłożone w ustawach. Wybrany Burmistrz może rozczarować wyborców, także tych którzy na niego głosowali. I mają prawo chcieć go odwołać. Dlatego jest instytucja referendum. Przy urnach ponownie oddadzą głos zwolennicy i przeciwnicy.
Obserwator wtorek, 16.08.2022 09:47
Reasumpcję głosowania robi się w parlamencie, a nie w rządzie. I nie jest to coś zbieżnego z referendum gminnym. Po za tym, skoro demokracja daje takie mechanizmy, to z jakiego powodu nie można z nich korzystać? Jaka też pewność, że wśród niezadowolonych nie ma wyborców burmistrza?
niepolityk wtorek, 16.08.2022 10:00
Mieszkam tu już kilka lat i ani razu nie zdarzyło się by "ten mechanizm" coś zmienił. Wola większości przewaznie pozostaje wolą większości, a nawet bywało jeszcze zabawniej bo po takich akcjach wielu burmistrzów było nagradzanych za różne osiągnięcia
kątem oka wtorek, 16.08.2022 11:23
a wszystko zaczyna się od osoby która czuje się niespełniona bo nie została wybrana ... (tym razem kim ona jest ?)
Patrząc z góry i z boku czwartek, 18.08.2022 08:00
A to ciekawe pytanie...Ktoś z tej dziesiątki czy inny podjudzacz?
kątem oka czwartek, 18.08.2022 10:00
za zwyczaj to ten co najgłośniej krzyczy
Sam podjudza czwartek, 18.08.2022 14:28
Podjudzacz to się, patrzac z góry i z boku, wlasnie odezwał
Roman wtorek, 16.08.2022 14:15
Farma troli uruchomiona !!!
Czas pokaże wtorek, 16.08.2022 20:18
Lądek jest rozkradany. Bierze w tym udział Michał, wielką pani dyrektor uzdrowiska i kilka ludzi z powiatu.
wtorek, 16.08.2022 21:46
Zbuczyn
mm wtorek, 16.08.2022 17:23
no nie wiem - głosuję za PIS w wyborach parlamentarnych - a zawsze z rodziną wybieramy burmistrza K w Lądku. Uważamy, że to najlepszy kandydat, jaki mógł się nam trafić.
real wtorek, 16.08.2022 20:19
zagłosuj ... tym bardziej jak dostajesz jakieś zasiłki bo może być tak że trzeba będzie iść do pracy i sobie zarobić
Leonid Breżniew wtorek, 16.08.2022 14:52
Ci wichrzyciele od referendum to pewnie jacyś pisowcy.
Jurij Andropow wtorek, 16.08.2022 15:33
Chyba jednak nie, przecież to burmistrz dostał kasę od pisu na wiercenie dziury.
Konstantin Czernienko wtorek, 16.08.2022 15:52
Ale potem z Pisiego Bezładu nic nie dostał bo się z Lechem ze stoczni sfotografował jak Lechu był na kuracji w sanatorium.
Michaił Gorbaczow wtorek, 16.08.2022 16:13
A Trzaskowski dostał, to jest z pisu?
Wiktor Czernomyrdin wtorek, 16.08.2022 17:07
Jemu dali bo się bali żeby im chodników na Ciemnogrodzkiej nie rozkopał.
Polska w ruinie wtorek, 16.08.2022 12:44
BRAWO PIS brak węgla brak cukru Odrą zatruta ale cóż tam najwazniejs,e ze suweren to kupi jak mówi kurski
wtorek, 16.08.2022 15:31
...bo jesteś nie kumaty
Tulipan wtorek, 16.08.2022 13:15
W dusznikach też było referendum i co burmistrz podwiesil się pod pis i dalej grzeje stołek.
baton wtorek, 16.08.2022 14:27
a jakie cyrki były w Szczytnej ...?
Helmut Klopp wtorek, 16.08.2022 09:42
Powinni sobie za swoją kasę organizować takie zabawy.
Zapytajnik wtorek, 16.08.2022 09:48
A o jakiej kasie mowa?
Licznik wtorek, 16.08.2022 11:02
ponoć ok. 50 tysięcy
A wtorek, 16.08.2022 11:09
Bzdura totalna. Fake news.
wtorek, 16.08.2022 10:55
Nudzą się to i referenda ogłaszają