W Lewinie Kłodzkim stanie pomnik Violetty Villas. Trwa zbiórka środków na jego ukończenie [Foto]

czwartek, 14.10.2021 09:00 11579 8

W pracowni artystycznej w Kłodzku przygotowana została rzeźba Violetty Villas. Na jej podstawie ma zostać odlany z brązu pomnik, który w przypadającą w grudniu br., 10. rocznicę śmierci artystki, miałby stanąć przy Gminnym Ośrodku Kultury i Biblioteki w Lewinie Kłodzkim. Aby tak się stało, potrzebne są jednak fundusze. 

- Idea powstania pomnika Violetty Villas pojawiła się wiele lat temu. Nie podejmowaliśmy żadnych działań ponieważ zdawaliśmy sobie sprawę z kosztów budowy, które znacznie przekraczały możliwości stowarzyszenia. Ponadto ponad trzy lata temu pojawiły się w przestrzeni publicznej sygnały o próbie powołania Fundacji Violetty Villas, która zapewne zrealizowałaby takie przedsięwzięcie. Niestety, próby powołania fundacji spełzły na niczym i żadna inna nie podjęła się tego zadania. Przyszedł więc czas, aby naszym marzeniom nadać realne kształty. Violetta Villas była postacią nietuzinkową, jedną z najsłynniejszych postaci nie tylko Lewina, ale także powiatu i kraju. Wniosła znaczne zasługi dla kultury polskiej. Uznaliśmy, że 10 rocznica śmierci to moment, aby tutaj w Lewinie, w miejscu, które Violetta pokochała, które rozsławiła, w którym spędziła ostatnie lata swojego życia - powstał pomnik – jesteśmy jej to winni - mówi Halina Tyrawa wiceprezes Stowarzyszenia Obywatelskiego ,, Kulturalny Zakątek’’.

Koszt wykonania odlewu z brązu wraz z montażem rzeźby wynosi 94 tysiące złotych. Część środków została już zebrana, dzięki czemu w pracowni artystycznej w Kłodzku przygotowana została rzeźba, na której podstawie odlany zostanie pomnik. 

- Wystąpiliśmy do wielu fundacji, sponsorów prywatnych i rozpisaliśmy konkurs. W wyniku zapytania ofertowego wyłoniona została firma, która wykonała rzeźbę. Jest to firma z naszych okolic z czego bardzo się cieszymy. Obecnie powstał model postaci, a wkrótce ma zostać wykonany odlew z brązu - mówi Halina Tyrawa. 

Autorami projektu, a zarazem wykonawcami rzeźby są: Brygida Bijata z pracowni artystycznej ArtShopa oraz Piotr Makała z "Wytwórni Rzeźby". 

- Zawsze chciałam wyrzeźbić postać Violetty Villas. To było moje marzenie, jednak nie wiedziałam o zamiarach stowarzyszenia, ani rozmowach, jakie prowadził w tej sprawie Piotr. Mój mąż przyjaźni się z Piotrem i w jednej z rozmów poruszyli ten temat i tak powstał pomysł, że zrobimy to razem - mówi Brygida Bijata z pracowni artystycznej ArtShopa. -  Sama rzeźba powstawała około miesiąca, a model wykonaliśmy z gliny. Największym wyzwaniem było dla nas oddanie jej charakteru. Zastanawialiśmy się, którą wersję Violetty przedstawić. Oboje byliśmy zdania, żeby był to okres jej świetności, kiedy miała ona fenomenalny czas w swoim życiu i była szczęśliwa. To, czym się głownie inspirowaliśmy, to były jej teledyski, bo na żadnym zdjęciu nie mogliśmy znaleźć "tego czegoś". Na teledyskach były stopklatki, gdzie widać było jej ruch czy gesty, a my chcieliśmy właśnie pokazać Violettę w ruchu, pełną charyzmy, kobiecości, seksapilu i wrażliwości. Ważnym elementem jest także róża. Violetta kochała róże, stąd kwiat w jej dłoni. Była też taka podpowiedź ze strony jej fanów.

- Rzeźba powstała w pracowni Brygidy ARTshopA, a sam odlew będzie wykonywany w mojej pracowni "Wytwórnia Rzeźby" koło Kłodzka. Jest to rzeźba 1:1 plus obcasy. Pani Violetta miała 162 cm wzrostu, a rzeźba ma ponad 170 cm wysokości.  Szacujemy, że po odlaniu jej z brązu będzie ważyć ok. 300 kg plus postument - mówi Piotr Makała. - Kolejnym etapem będzie ściągnięcie form sylikonowych, z których zostaną wykonane modele do odlewów. Praca ta zajmie około dwóch miesięcy. 

Pomnik miałby stanąć przy Gminnym Ośrodku Kultury w Lewinie Kłodzkim, gdzie mieści się także Izba Pamięci Violetty Villas. Aby to się udało, potrzebne jest jeszcze około 55 tysięcy złotych.

Wpłat można dokonywać na wyodrębnione konto:
Stowarzyszenie Obywatelskie ,,Kulturalny Zakątek”
ul. Nad Potokiem 11, 57 – 343 Lewin Kłodzki  
nr  49 1020 5112 0000 7102 0126 4688      
z dopiskiem: pomnik Violetty Villas

 

Przeczytaj komentarze (8)

Komentarze (8)

Odpowiadasz na komentarz:
Obserwator
czwartek, 01.01.1970 01:00
Tragedia. Róże przecież nie były ulubionymi kwiatami Violetty Villas. Po co w błąd wprowadzacie? Dlaczego pomnik stanie obok Izby Pamięci Violetty, a nie w jakimś innym bardziej znanym miejscu? Dlaczego doba.pl nie stara się być obiektywna? Dlaczego nie podaliście np tych informacji? http://violettavillas.com/?p=271
Kudowianin czwartek, 14.10.2021 19:48
http://violettavillas.com/?p=271
Wszystko jest źle... piątek, 15.10.2021 19:49
No tak, znowu źle. Panu Gospodarkowi chyba nikt nie dogodzi...
Obserwator piątek, 15.10.2021 20:23
Jeśli rzeczywiście pomnik ma stanąć obok Izby Pamięci to się...
Maschinengewehrschütze czwartek, 14.10.2021 20:44
Żenujące klimaty.Jak to zresztą bywa na prowincji w Kraju Kwitnącej
Maschinengewehrschütze czwartek, 14.10.2021 20:39
Szkoda że Lewin nie pomógł jej,gdy potrzebowała pomocy.
piątek, 15.10.2021 14:45
Raczej biedne zwierzęta bo pani stoczyła się na własne żądanie...
Artur piątek, 15.10.2021 19:46
To był chory człowiek. Trudno tu mówić o jakimś "żądaniu"....
Obserwator czwartek, 14.10.2021 17:00
Tragedia. Róże przecież nie były ulubionymi kwiatami Violetty Villas. Po co w błąd wprowadzacie? Dlaczego pomnik stanie obok Izby Pamięci Violetty, a nie w jakimś innym bardziej znanym miejscu? Dlaczego doba.pl nie stara się być obiektywna? Dlaczego nie podaliście np tych informacji? http://violettavillas.com/?p=271