[FOTO] 9. Chopinalia za nami

wtorek, 7.6.2022 11:34 3131 6

9 Chopinalia za nami. Kreatywni Nauczyciele i utalentowani Uczniowie "unieśli się na skrzydłach wolności" wysoko i osiągnęli mistrzowski poziom. Koncert był swoistą ucztą duchową. W niejednym oku pojawiły się łzy wzruszenia.

Rewelacyjny mini wykład  historyka Roberta Cetnarowicza stanowił doskonałe wprowadzenie do występów młodych artystów. O oprawę muzyczną i przygotowanie chóru Tarantella, wspomaganego przez zaprzyjaźniony chór ze Szkoły Podstawowej w Polanicy-Zdroju, zadbała Agnieszka Gbyl. Spektakl teatralny poświęcony antycznym muzom wyreżyserowała Bogusława Ryczek.

Nad recytacjami w języku polskim i ukraińskim czuwały Iza Wyciszkiewicz i Dorota Axmann-Fabia. Liryki Iwana Franko, Tarasa Szewczenki, Czesława Miłosza i Marka Grechuty deklamowane w zestawieniu z przepiękną muzyką Fryderyka Chopina i Wojciecha Kilara, stały się powodem do refleksji nad wartością wolności. Barwne widowisko wpisane w krajobraz dusznickiego parku zostało przygotowane z dbałością o każdy detal. Rozmaitość form od finezyjnej poezji, po dynamiczny taniec, sprawiła że oglądający z wielkim entuzjazmem przyjmowali kolejne odsłony plenerowego spektaklu.  W finale uczestnicy happeningu wspólnie z Tarantellą i wirtuozami ukulele, wykonali utwór zespołu „Dwa plus jeden”. Powietrze drżało od radosnych głosów śpiewających: „Więc chodź pomaluj mój świat na żółto i na niebiesko…”  

W wydarzeniu uczestniczyli: Wizytator Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Pan Mariusz Kałwak, Przewodnicząca Rady Miasta Aleksandra Hausner, Burmistrz Miasta Duszniki-Zdrój Piotr Lewandowski, Wiceburmistrz Karolina Łuszczki oraz przedstawiciele lokalnych instytucji. Stroną logistyczną wydarzenia zajmowała się Joanna Dąbrowska. Ogromne wsparcie organizacyjne szkoła otrzymała od Damiana Bochnaka szefa Wydziału Promocji oraz Szymona Korzucha, który był autorem materiałów graficznych.

Koncert poprzedził happening prowadzony przez Renatę Brodziak i Ewę Tucholską, połączony z warsztatami plastycznymi. Uczniowie, nauczyciele, zaproszeni goście, mieszkańcy Dusznik i kuracjusze wykonali najdłuższą na Dolnym Śląsku flagę wolności. Inspiracją była muzyka Fryderyka Chopina. Na osiemdziesięciometrowej tkaninie pojawiły się kolorowe symbole niepodległości. Uczestnicy happeningu uruchomili swoją wyobraźnię i wyczarowali piękną kompozycję, która będzie eksponowana w szkole. Wśród barwnych kwiatów i majestatycznych lip ustawiono sztalugi z płótnami. W tym urokliwym atelier, każdy mógł chwycić za pędzel, poczuć się artystą  i utrwalić za pomocą barw swoją wizję wolności. W czasie tego niezwykłego wydarzenia odczytano dezyderatę, swoisty manifest niepodległości. Pod wyłożonym w biurze „Chopinaliów” dokumentem uczestnicy projektu składali podpisy potwierdzające ich akceptację   dla takiego widzenia wolności.

W dezyderacie napisanej przez polonistkę Anetę Jaromik czytamy:

 „Wolność ma skrzydła wiatru i duszę artysty” – to prawda niezbyt oczywista, a jednak od wieków wciąż aktualna. Któż z nas nie marzy o tym, by być prawdziwie wolnym - niczym wiatr, nieskrępowanym przez tysiące zasad i różnych ograniczeń?

Któż z nas nie chce żyć spokojnie i bezpiecznie w swoim domu, w swojej ojczyźnie?  Któż wreszcie nie chciałby móc wyrażać siebie i być wysłuchanym oraz zrozumianym?

Pragnienie to kroczyło wraz z muzami już w orszaku Apolla. Było obecne zawsze podczas wielkich wydarzeń - zarówno historycznych, jak i artystycznych. Jest obecne szczególnie mocno dzisiaj – w ojczyźnie naszych sąsiadów – w Ukrainie. I choć pojęcie wolności ma różne odcienie znaczeniowe, to wszystkie je łączy jedno –możliwość stanowienia o sobie, swoboda myślenia, wyrażania, wreszcie tworzenia.

(Bo kim byłby artysta bez poczucia wolności? Sprawczości?)

Przeczytamy o tym w mitologii, w literaturze starożytnej, romantycznej, wojennej…, przeczytamy też w tekstach twórców współczesnych. Wysłuchamy tego marzenia w tysiącach utworów muzycznych – i poważnych, i tych na wskroś rozrywkowych. Wyziera ono wyraźnie również z nut - w subtelny sposób splatanych przez naszego duchowego mentora – Fryderyka Chopina, który już po raz dziewiąty, właśnie podczas Chopinaliów, kieruje naszą uwagę ku uniwersalnym wartościom. 

  Nie na darmo jeden z przywódców współczesnych naszemu wielkiemu twórcy nazwał jego kompozycje „armatami ukrytymi wśród kwiatów”.  Muzyka Chopina jest bowiem szczególnym wyrazem WOLNOŚCI – tego odwiecznego pragnienia pokoleń. A siła jej rażenia była i jest ogromna.

Jest to siła, która spaja…, która łączy…, która tworzy naszą tożsamość.

Spróbujmy zatem po raz kolejny wznieść się ponad codzienność, ponad szarą rzeczywistość i polecieć wraz z naszym mistrzem „Na skrzydłach wolności”!

Dokument uczniowie złożyli na ręce burmistrza Miasta Piotra Lewandowskiego i Wizytatora Dolnośląskiego Kuratorium Oświaty Mariusza Kałwaka.

 

 

Przedsięwzięcie „Chopinalia – Na skrzydłach wolności” zrealizowano dzięki dotacji pozyskanej przez grupę nieformalną "Wspierający Rodzice z Dusznik-Zdroju" z Dolnośląskiej Federacji Organizacji Pozarządowych w ramach Dolnośląskich Małych Grantów ze środków budżetu Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Wydarzenie było doskonałą formą promocji niezwykłej placówki dydaktycznej  Miejskiego Zespołu Szkół w Dusznikach-Zdroju,

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Odpowiadasz na komentarz:
Fekalny Stefan
czwartek, 01.01.1970 01:00
Efekt końcowy popsuły fekalne doznania unoszące się w powietrzu. Mowa tu oczywiście o niebiesko-żółtych piesniach...
Drukarnia Górnośląska niedziela, 31.07.2022 22:16
Nie polecam Drukarni Dolnośląskiej
Zbyszek czwartek, 09.06.2022 10:10
I to rozumiem
Fekalny Stefan czwartek, 09.06.2022 10:10
Efekt końcowy popsuły fekalne doznania unoszące się w powietrzu. Mowa tu oczywiście o niebiesko-żółtych piesniach...
Andrzej Dudu środa, 08.06.2022 13:51
Lipne
Tarantula środa, 08.06.2022 13:53
Sam jesteś lipny
rv środa, 08.06.2022 13:59
Gra aktorska nie była dobra lecz pomysł niezły