Kudowa-Zdrój: Otwiera się nowa restauracja. Będzie jej nam zazdrościła „warszawka” [FOTO]

czwartek, 29.9.2022 18:07 12212 21

W Kudowie-Zdroju otwiera się największa na Ziemi Kłodzkiej restauracja. Cech., bo tak się nazywa, już w piątek, 30 września, o 14:00 zaprasza gości i zasypie ich w ten weekend nie tylko kulinarnymi atrakcjami. Pomysłodawcy, znana w Kudowie od 30 lat rodzina Gierackich, chcą, by była to wizytówka uzdrowiska. Jeśli ktoś znał Kosmiczną, działającą w tym miejscu, rzeczywiście zaraz na progu dozna kosmicznego szoku i zapamięta to miejsce na zawsze.

W przeddzień otwarcia restauracji oprowadza nas po niej Bartosz Gieracki. Wszystko jest już dopięte niemal na ostatni guzik. Trwa jedynie dopieszczanie detali. Skąd pomysł na takie miejsce? – To ma być nasza rodzinna wisienka na torcie – mówi pan Bartosz. Budynek przy Zdrojowej 41, który powstał jeszcze w końcu XIX wieku, nie robi specjalnego wrażenia. Ot, przyzwoicie odświeżona elewacja. Już od progu jest jednak spektakularnie… Nie wiemy, czy jakimś cudem nie przenieśliśmy się do wnętrz z Hamburga czy Londynu, gdzie w dawnych dokach portowych powstały nowoczesne restauracje. Wnętrze to wysoka przestrzeń z dużą antresolą. Są tam loże, które – choć w lokalu będzie 180 miejsc – mają gwarantować intymność. Na dole jest za to też parkiet do tańca. – Nie, nie będziemy klubem, ale jeśli nasi goście zechcą zatańczyć? Będzie u nas dużo muzyki na żywo – tłumaczy pan Bartosz. W piątki i soboty bar ma być czynny do 3:00 nad ranem.

Za projekt wnętrz odpowiada Rafał Paliński z wrocławskiego biura projektowego RAPA living, które reklamuje się hasłem „Wnętrza z charakterem”. Sam Rafał Paliński tak się przedstawia: – Lubię do projektów wprowadzać światowy design… W kudowskim Cech. światowo jest! Zaraz przy wejściu na salę czeka na nas bar. Aż oślepia nowością i błyskiem sprzętów. Takiego ekspresu do kawy reporter doba.pl w życiu nie widział! Może to onieśmielać, ale nad barem wisi neon ze swojskim i bardzo zgrabnym hasłem: „Na Zdrowie w Kudowie”. To jest właśnie królestwo pana Bartosza. Oj, nie jest to postać tuzinkowa, zatem spodziewajmy się niespodzianek! Wieczorami ma być to miejsce, gdzie celebruje się życie nocne przy winie i koktajlach, jakich jeszcze świat nie widział. No i te lody Gierackich…

Bartosz Gieracki to reprezentant Polski w tegorocznych Mistrzostwa Świata Coffee in Good Spirits w Tajwanie, a już wiadomo, że w roku przyszłym będzie na takich zawodach w Atenach. Co to znaczy? Że jest mistrzem parzenia kawy (naprawdę, nie profesjonalne ekspresy są ważne, a człowiek, który z sercem potrafi im zaproponować własny pomysł na kawę), ale też przygotowania koktajli, które perfekcyjnie łączą kawowy napar i alkohol. I właśnie, oprócz oferty kaw tradycyjnych, znajdziecie tam kawy według autorskiej receptury Mistrza. Wszystkie na bazie ziaren przygotowanych wyłącznie dla restauracji Cech. z rzemieślniczej palarni kawy, która jest własnością rodziny. O alkoholach nie piszemy, bo czytać nas mogą nieletni, ale ich karta ma być ponoć tak odjechana, że zapragniecie spróbować wszystkich…

To jednak bar, czyli początek lub koniec naszej wizyty w restauracji. Cech. ma być miejscem, w którym podaje się najlepsze jedzenie, z kunsztem rzemieślnika, opartym o regionalne produkty, a także tradycyjną, prawdziwą włoską kuchnią. Tak chwalą się właściciele. Co to oznacza w praktyce? Poza tym, że będzie drogo (Właściciele zarzekają się, że ceny będą bardzo konkurencyjne na tle regionu. Sprawdzimy!). – Będzie i rosół, i schabowy – zapewnia pan Bartosz, który podkreśla, że lokal ma być skierowany dla każdego, nie tylko dla młodych, dobrze sytuowanych gości. Hitem ma być pizza na specjalnie przygotowanym cieście, którego receptury nie mogliśmy jeszcze poznać. Podobnie jak szczegółów karty. Będzie ona ogłoszona w poniedziałek, bo weekend otwarcia należy do gości właścicieli: ośmiu szefów kuchni z całej Polski!

Zajrzeliśmy na chwilę do kuchni i… prezentuje się jeszcze bardziej okazale niż sala. To nie sprzęty jednak gotują. Szefem kuchni jest doskonale znany na Ziemi Kłodzkiej Grzegorz Duda. Jeśli ktoś choć w maleńkim stopniu interesuje się gastronomią, musi znać jego dokonania. To miłośnik kuchni świata i dawnych technik gotowania, które wykorzystuje w nowoczesny sposób. Ma też setki, a może wręcz tysiące pomysłów, jak prezentować dania z naszych regionalnych produktów. Ciekawe, czy rozpoznamy na talerzu schabowego? Pan Grzegorz, nie dość, że sam jest wybitnym kucharzem, skorzystał z rad Wojciecha Harapkiewicza, laureata nagrody Gault&Millaut (to odpowiednik gastronomicznej nagrody Nobla…), który pomógł w szkoleniu zespołu.

Skąd te zachwyty, skoro restauracja jeszcze nawet nie ruszyła? Bo zapowiada się nie jak zwykły biznes, ale miejsce, dla którego specjalnie warto będzie do Kudowy-Zdroju przyjechać. Gdy nadejdzie sezon choćby, z letniego tarasu restauracji będzie widok na park zdrojowy, widok wart milion dolarów… Właściciele chcą, by jakości i poziomu zazdrościły Kudowie nawet największe tego typu projekty w Polsce. – Kudowa-Zdrój zasługuje na restaurację, którą goście zapamiętają – kończy naszą wycieczkę pan Bartosz. To miejsce ma tętnić życiem. Tu powstaną emocje, jakich w naszej okolicy od dawna brakowało! – zapewniają Gieraccy. Im w Kudowie wierzą, bo przez lata pokazali, co potrafią. A co robi Liczyrzepa przed wejściem do siedziby nowego projektu? To niespodzianka. [kot]

PS Widzimy już dwa ryzyka związane z restauracją Cech. Przede wszystkim w centrum Kudowy-Zdroju brak jest miejsc parkingowych. Goście będą tam musieli zatem przyjść na piechotę albo skorzystać z taksówek. Po drugie, wielki ekran i sprzęt nagłaśniający. Ciekawe, czy będzie tam można porozmawiać przy obiedzie, jeśli przyjdziemy tylko po to. To też sprawdzimy.

Przeczytaj komentarze (21)

Komentarze (21)

Odpowiadasz na komentarz:
Hehe
czwartek, 01.01.1970 01:00
Akurat ceny w Cechu są podobne jak w barze Ania ;)
czwartek, 03.11.2022 09:34
Cikekaw jestem kiedy ten król lodów i właściciel pół Kudowy...
przeciwnik piątek, 30.09.2022 23:41
ciekawe tylko dlaczego parę dni przed otwarciem tego lokalu...
Haha środa, 05.10.2022 19:25
Restraucja o której mówisz chyba sama na siebie zrobiła ten...
Pracownik sobota, 01.10.2022 04:33
A czy kreski będą podawane na lusterku czy na srebrnej...
Życie środa, 05.10.2022 19:24
Małomiasteczkowość xD i Janusze w komentarz leczą kompleksy hehe
Kudowianin niedziela, 02.10.2022 21:09
Chyba coś w tym prawdy jest bo to nie pierwsza...
Pracownik poniedziałek, 03.10.2022 11:11
Gdyby nie Tata to chłopaki zamiast artystycznych tatuaży mieli by...
Kudowa piątek, 30.09.2022 17:57
Przeciętnego Kudowianina nie stać na wizyty w takiej restauracji...Turysta odwiedzający...
Hehe środa, 05.10.2022 19:22
Akurat ceny w Cechu są podobne jak w barze Ania ;)
Ad wtorek, 04.10.2022 13:56
Jak coś może być kultowe jak jeszcze nie działa,? ...
Brawo sobota, 01.10.2022 22:35
Ciekawe kiedy zaproszą Magdę Gesler żeby im zrobiła rewolucję. Jak...
Tygrysek piątek, 30.09.2022 22:30
Do Tajlandii .......to jeżdżą tylko ci ,co lubią małe dziewczynki.
Basia piątek, 30.09.2022 19:38
No i super Panowie. Powodzenia.
KRZYSIEK piątek, 30.09.2022 16:39
CO TO ZA WYTATUOWANE MOSKI Z PIEKŁA RODEM
Życzliwy piątek, 30.09.2022 09:46
To będzie fabryka do zarabiania kasy, a nie restauracja. Jak...
kudowianin piątek, 30.09.2022 10:03
Wszędzie teraz pozmniejszali porcje. Chodzę do innej popularnej Kudowskiej restauracji...
pelka011582 czwartek, 29.09.2022 21:37
Proszę zwrócić uwagę że budynek Zdrojowa 41 jak i sąsiednie...
KUDOWIANIN piątek, 30.09.2022 08:36
Dziwny argument ... to mają otwierać na pustyni ? Wszędzie...
Ksiądz Józef piątek, 30.09.2022 06:13
W sezonie będzie działać, a poza sezonem się zamknie.
Życzliwy czwartek, 29.09.2022 19:24
Mięso do tatara musi być siekane, a nie mielone :D...
Czech czwartek, 29.09.2022 19:14
Wszyscy się podniecają a jeszcze cennika nie widzieli :D PRO...