„Noc złych zakończeń” Teatru RAZY DWA, czyli między modnym Halloween i tradycyjnym Dniem Zadusznym [FOTO]

sobota, 2.11.2024 15:50 1928 6

Aktorzy Teatru RAZY DWA z Bystrzycy Kłodzkiej postawili przed nami zajmującą kwestię: czy w śmierci może być coś dobrego? Przecież to nieunikniony koniec, zatem nad czym tu deliberować? Wielu pamięta jednak jeszcze modlitwę: „Od nagłej i niespodziewanej śmierci. Zachowaj nas, Panie!”. „Tu i teraz” mamy tymczasem istne igrzyska śmierci.

Może to za poważne pytania, może nie takie były zamiary twórców spektaklu „Noc złych zakończeń”, który swą premierę miał 30 października w Bystrzyckim Ośrodek Kultury i Sportu. Dla nas było to chyba jednak najbardziej intrygujące przedstawienie zjawiska, które znane jest pod nazwą Teatr RAZY DWA. A jego autorką jest bodajże 17-letnia Zuzanna Sakowska. I zagadką jest, czy możemy jeszcze zrozumieć to pokolenie.

Początkowo mieliśmy wrażenie, że chodzi tu jedynie o pastisz klasyki horroru. Do domu, w którym mieszka „rodzinka grozy” trafia młoda, pełna życia osoba. Oglądamy odgrywaną przez wszystkich scenkę, raz, drugi, trzeci... I od początku. Aktorzy dobrze się bawią, a publiczność wraz z nimi. Jest to dowcipne, bezpretensjonalne, może czasem naiwne, ale dajemy się temu porwać. Myślimy: – Ależ gra formą! Aż tu nagle...

Dopiero za trzecim razem [spektakl zaczyna się cztery razy i tyleż razy kończy] z błogostanu wyrywa nas krzyk bohaterki granej przez Zuzannę: – To nie jest zakończenie, jakiego oczekujecie! [lub coś bardzo podobnego]. Sztuka nie może się zakończyć, bo zginęła ostatnia scena scenariusza i nie wiadomo, jaki ma być finał. Za trzecim razem wszyscy domownicy na końcu padają trupem, ale ich gość nie. Nie tego oczekujemy...

Za czwartym razem jesteśmy zatem uważni. Znużona główna bohaterka, która zna już wszystkie kwestie i popędza domowników, popełnia samobójstwo.  Czyż nie na taki finał wszyscy czekali? Obejrzeć śmierć dziewczyny, która nie pasuje do otoczenia, w ogóle jest jakaś taka dziwna. Prawdopodobnie banalizujemy przesłanie spektaklu, ale to jest właśnie teatr! Każdy może po swojemu go czytać. I trudno być obojętnym.

Przed premierą rozmawialiśmy z Pauliną Kajdanowicz, twórczynią Teatru RAZY DWA, ale też – znacznie szerzej – zjawiska, które sprawuje rząd dusz w Bystrzycy Kłodzkiej. Pełna dumy mówiła, że młodzi twórcy spektakl przygotowali sami. Ona i Ewelina Sowiak miały nie tyle uwagi, co rady. – Brakowało nam czegoś dla młodzieży... – podkreślała jeszcze przed przedstawieniem. I... miała rację! Sala była pełna.

Oczywiście byli tam rodzice, ale chyba nigdy – poza plenerowymi imprezami – nie widzieliśmy tylu nastolatków do tego reagujących z entuzjazmem i dobrze się bawiących! Do młodych najlepiej trafiają młodzi, mówiący tym samym językiem, bez napuszonego moralizatorstwa, ale jednak wykorzystujący formę znaną nam od wieków jako moralitet. „Moralitet grozy” – tak może nazwiemy ten gatunek?

Gdybyście widzieli dumę na twarzy Romana Bogdała, dyrektora BOKiS... „Wieczór grozy”, czyli impreza, która rozpoczęła ten wyjątkowy weekend, miała coś wspólnego i z Halloween, i z Zaduszkami, a przyciągnęła tłumy dzieci, młodzieży i dorosłych, i nie wywołała chyba w mieście wielkich sporów. Musimy jednak znaleźć coś, co nie przypadło nam do gustu. Trumna przed sceną? To chyba przesada. [kot]

PS Spojlerujemy, ale Teatr RAZY DWA wyjątkowy jest i dlatego, że realizuje prapremiery, premiery, ale rzadko jest okazja, by przedstawienie obejrzeć raz jeszcze, czego tak żałujemy. A tym razem na scenie widzieliśmy: Nataszę Bednarczuk Jagodę Jesionowską, Julię Łopusiewicz, Martę Hekiert, Wiktorię Grześków, Wiktorię Sierpińską, Emila Kapuszyńskiego i Stanisława Filiksa. I – oczywiście - Zuzannę.

Przeczytaj komentarze (6)

Komentarze (6)

Odpowiadasz na komentarz:
real
czwartek, 01.01.1970 01:00
U mnie "na wsi" nikt nie zaprasza więc pchali się do wszystkich. Tylko psem poszczuć ...
obiektywnie sobota, 02.11.2024 22:48
Zdaje mi się , że amerykańskie święto Halloween (tu brak Polskiego odpowiednika tej nazwy) w naszym kraju kariery nie zrobi. Ma więcej przeciwników jak zwolenników tym bardziej , że wykracza daleko poza swój pierwowzór, Dzieciaki (albo wręcz stare konie) nachodzą ludzi którzy tego nie chcą. W Stanach ludzie którzy to akceptują wystawiają przed dom podświetloną dynię co jest sygnałem akceptacji dla wizytujących. U nas nikt nic nie wystawia co nikomu nie przeszkadza dzwonić i pukać co chwilę nie zważając na mir domowy i nastawienie gospodarzy
Xsawery niedziela, 03.11.2024 11:38
!!! Trafiłeś w sedno sprawy,ale...no właśnie jest ale ,które musi trafić do wielu....!!
artur_d sobota, 02.11.2024 22:56
Mnie sie to swieto bardzo podoba, ale masz racje. Powinno byc jasne, ze tylko do tych, ktorym to pasuje. Przynajmniej powinien byc jakis symbol, ktory jednoznacznie wyjasnia od gospodarza domu: "nie chce zabawy w halloween u siebie". Inaczej dochodzi do chorych sytuacji, ze w cukierkach psychole daja dzieciom ostre przedmioty.
Emerytka niedziela, 03.11.2024 06:47
Bez zaproszenia nie ma wchodzenia. Jasne? Podstawowe zasady zachowania.
real niedziela, 03.11.2024 19:55
U mnie "na wsi" nikt nie zaprasza więc pchali się do wszystkich. Tylko psem poszczuć ...
Bogobojowy niedziela, 03.11.2024 18:51
Robię kwadrat w koło, śmigło.
Trąci to duszą.
Wszyscy muszą, bo się skuszą, a wtedy z odwrotu nici, bo romb plecie wici..
Toż to szok.