Zarzuty nieumyślnego sprowadzenia pożaru Zamku Książ

wtorek, 16.12.2014 13:08 3486 2

12 grudnia 2014r. prokurator Prokuratury Rejonowej w Wałbrzychu przedstawił dwóm mężczyznom zarzuty nieumyślnego sprowadzenia pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach, to jest pożaru dachu Zamku Książ, do którego doszło w dniu 10 grudnia 2014r. Podejrzanymi są mieszkańcy województwa pomorskiego: 43-letni Adam K. - prowadzący firmę będącą podwykonawcą prac remontowo - budowlanych części dachowej zamku oraz 38-letni Jarosław K. – pracownik tej firmy.

W wyniku prowadzonego śledztwa prokurator ustalił, że pożar został spowodowany w wyniku nieprofesjonalnie wykonywanych prac przy użyciu palnika w związku z układaniem termozgrzewalnej papy na zadaszeniu, które miało zabezpieczać Taras Dziecięcy Zamku Książ.

Adam K. polecił wykonywanie tych prac swojemu pracownikowi Jarosławowi K., wiedząc, że nie posiada on stosownych kwalifikacji i przeszkolenia.

Obaj mężczyźni przyznali się do zarzuconego im czynu, potwierdzając że swoim lekkomyślnym zachowaniem przyczynili się do powstania pożaru.

Wobec obu podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji.

Za nieumyślne sprowadzenie pożaru zagrażającego mieniu w wielkich rozmiarach grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.

Informacja o pożarze dotarła do dyżurnego Straży Pożarnej w Wałbrzychu o godzinie 13.58 za pośrednictwem specjalnego systemu przeciwpożarowego zainstalowanego w Zamku Książ. Z zamku ewakuowano około 100 osób – turystów, pracowników obiektu oraz dwóch ekip remontowych, wykonujących prace w części poddasza i na dachu budowli. W akcji gaśniczej wzięło udział 37 zastępów Straży Pożarnej. W wyniku pożaru żadna osoba nie odniosła obrażeń ciała.

 

źródło: Prokuratura Okręgowa w Świdnicy

 

Przeczytaj komentarze (2)

Komentarze (2)

syzyf piątek, 19.12.2014 07:35
a skąd sprowadzili ten pożar ??? co za ciekawy tytuł
Waubrzych środa, 17.12.2014 19:35
Janek Ch. z DKL złapałby to nie wychodząc zza biurka,...