Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 nie bierze urlopu!

piątek, 8.7.2016 09:45 1229 0

Za nami jeden z najgorętszych miesięcy w kalendarzu Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W czerwcu byliśmy świadkami kilkudziesięciu wydarzeń artystycznych, w których wzięło udział około 500 tysięcy osób.

We Wrocławiu genialny koncert dał David Gilmour, otwarto Pawilon Czterech Kopuł z niezwykłą kolekcją sztuki współczesnej, kilka tysięcy artystów wzięło udział w megawidowisku operowym Hiszpańskiej Nocy z Carmen na Stadionie Wrocław oraz spektakularnym performensie Flow na Odrze i jej brzegach. W ciągu 30 czerwcowych dni każda dziedzina kuratorska Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 była mocno reprezentowana przez wystawy, festiwale, spektakle, koncerty... Ale ESK Wrocław 2016 nie zwalnia tempa, nie zamierza brać urlopu. Bez względu na aurę przed nami wyjątkowo gorące kulturalne lato i pełne wielkich wydarzeń artystycznych wakacje. Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty, wielkie koncerty z cyklu Singing Europe, festiwal Capital of Rock, Brave Festival, finał Głosu Wykluczonych, otwarcie Centrum Historii Zajezdnia z festiwalem wRock for Freedom i jeszcze wiele wydarzeń, które zapełnią kulturalny kalendarz lipca i sierpnia.

Czerwiec upłynął pod znakiem wielkich imprez. 20 tysięcy osób wysłuchało koncertu Davida Gilmoura na placu Wolności. Niezwykłe show z udziałem orkiestry Narodowego Forum Muzyki, Zbigniewa Preisnera i Leszka Możdżera ściągnęło do Wrocławia gości z całego świata. To w naszym mieście rozpoczęła się europejska część trasy legendarnego gitarzysty Pink Floyd. Kolejne 20 tysięcy widzów wzięło udział w megawidowisku operowym Zarzuela Show na Stadionie Wrocław. Wielkim sukcesem był finał Flow, który oglądało kilkadziesiąt tysięcy ludzi na nadodrzańskich bulwarach. Niesamowity muzyczno-świetlno-wizualny spektakl na Odrze i fasadach zabytków Ostrowa Tumskiego przedstawił wielobarwną historię Wrocławia oraz przełomowe wydarzenia, które ukształtowały europejską tożsamość miasta. 

Miasto literatury

Czerwiec obfitował także w liczne festiwale. Prym wiodła Literatura. Fani prozy z dreszczem mogli wziąć udział w Międzynarodowym Festiwalu Kryminału. Z myślą o najmłodszych przygotowano Festiwal Literatury dla Dzieci. Na Wielkiej Wyspie doszło do specjalnej „dogrywkowej” edycji Europejskiej Nocy Literatury, w czasie której książki czytały największe gwiazdy polskiego teatru i filmu. Fani lekkiego teatru, mieli okazję oglądać najlepsze polskie komedie, a podczas Festiwalu Bieli, przez Wrocław przeszły bardzo fotogeniczne glinoludy. Europejską Stolicę Kultury Wrocław 2016 odwiedziło w czerwcu wielu znamienitych artystów. W przestrzeniach miejskich, swoją artystyczną duszę prezentował Szczecin. Ponownie zbliżyliśmy się do siostrzanej stolicy kultury – San Sebastian, zestawiając tradycje kulinarne obu regionów. Swój finał miał projekt Goethe Institut Pop Up Pavillon, który zaktywizował plac Nowy Targ. 

Sztuka (nie)dostępna

Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 odzyskuje dla mieszkańców miasta kolejne piękne przestrzenie. W czerwcu otwarto Pawilon Czterech Kopuł, gdzie stałe miejsce znalazła wystawa sztuki współczesnej z pracami Magdaleny Abakanowicz, Pawła Althamera, Mirosława Bałki, Jerzego Beresia i wielu innych znakomitych polskich artystów. Przegląd Sztuki Survival pokazał, że poindustrialna przestrzeń fabryki FAT jest idealnym miejscem na prezentację dzieł młodych artystów. Kolejnym odkryciem stały się Młyny Maria, które goszczą wciąż czynną wystawę „Kościół. Piękno i kicz. Architektura VII dnia.”. Sztuki wizualne zagościły również na Kozanowie. W ten sposób Europejska Stolica Kultury rozciąga swoje granice na całe miasto. W czerwcu rozpoczęła się również wystawa projektów Jadwigi Grabowskiej-Hawrylak „Patchwork”, która pokazuje kolejne etapy powstawania wrocławskiego Manhattanu i innych realizacji legendarnej architektki. 

Lato z Chagallem, Hałasem i pisarzami

Lipiec i sierpień to czas kolejnych wielkich wystaw w Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016. W Pałacu Królewskim - Muzeum Miejskim Wrocławia zobaczymy kilkadziesiąt dzieł Marca Chagalla i artystów europejskiej awangardy (1.07-31.08), Narodowe Forum Muzyki ugości najlepszych wrocławskich artystów podczas ekspozycji Sztuka szuka IQ. Artyści Wrocławia (2.07-11.09), a na koniec wakacji Pawilon Czterech Kopuł zaprosi na wspaniałą wystawę kolekcji Ericha Marxa z Muzeum Sztuki Współczesnej w Berlinie (20.08.2016-22.01.2017). W lipcu - podczas trwającego właśnie Miesiąca Spotkań Autorskich (2.07-1.08)i Zlotu Dyskusyjnych Klubów Książki (28-31.07)- można się będzie spotkać z kilkudziesięcioma gwiazdami literatury z Polski, Ukrainy, Czech, Słowacji i Hiszpanii.

Teatr i kino na afiszu ESK

Jedną z najgorętszych propozycji na lato jest specjalna edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego T-Mobile Nowe Horyzonty (21-31.07). To prawdziwa uczta dla fanów artystycznego kina z całego świata. 393 filmy, 221 pełnometrażowych, 92 premierowe. Pięć konkursów, przeglądy, retrospektywy, spotkania z największymi artystami europejskiego kina. A wśród projektów specjalnych ESK dwie niezwykłe Opery Filmowe: River of Fundament (29,30.07) i Zagubiona Autostrada (21,23.07), filmowo-edukacyjne przedsięwzięcie „Wrocław od świtu do zmierzchu”, Kino Basków i finał konkursu 48 Hour Film Project.

Hasło trwającego właśnie teatralnego Brave Festival (1-16.07) w tym roku brzmi „Wykluczeni”, co oznacza niezwykłe spektakle prezentowane przez artystów skutecznie przeciwstawiających się stereotypom. Z kolei 31 lipca wielki finał Głosu Wykluczonych - prezentacji spektakli przygotowanych od kilku lat we Wrocławiu przez profesjonalnych artystów wraz z osobami dotkniętymi odrzuceniem społecznym pod opieką Michała Znanieckiego i fundacji Jutropera. 

Muzyczne lato we Wrocławiu

Fani mocnego rocka w czasie koncertu Capital of Rock (27.08) na Stadionie Wrocław usłyszą m.in. legendarne zespoły Rammstein i Limp Bizkit. Ale wcześniej czeka nas największe wydarzenie chóralne na kontynencie, czyli Singing Europe. Już 23 lipca Stadion Miejski zamieni się w scenę dla chórów, a koncert urozmaici występ siostry Cristiny Scucci. Podczas kolejnych koncertów z cyklu Singing Europe usłyszymy też Aleksandrę Kurzak (6.08, NFM) i filharmoników pod dyrekcją Paula McCreesha (30.07, Kościół św. Marii Magdaleny). Muzyczne wydarzenia będą towarzyszyć też otwarciu Centrum Historii Zajezdnia, gdzie podczas wROCK for Freedom (27-29.08) na scenie wystąpią gwiazdy rocka: szwedzki Sabaton, oraz legendarne polskie zespoły TSA i Lady Pank. 

Szczegółowe informacje: TUTAJ, na stronie www.wroclaw2016.pl, w letnim Informatorze Kulturalnym ESK Wrocław 2016 oraz w najnowszym, czerwcowo-sierpniowym 4 numerze Gazety ESK Wrocław 2016.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek