Dlaczego niektórzy uznają Halloween za święto szatana?

dzisiaj, 7 godz temu 291 1

Halloween to święto obchodzone 31 października. Najhuczniej świętuje się je w  krajach anglosaskich - Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Irlandii, Australii i Wielkiej Brytanii. Widocznych jest tam również najwięcej odniesień do święta w popkulturze.

Pochodzenie święta

Jedna z teorii mówi, że tradycje Halloween zostały zaczerpnięte z celtyckich dożynek, a zwłaszcza gaelickiego święta Samhain, które miało charakter pogański. Niektórzy wysnuwają wnioski, że pod wpływem chrystianizacji Samhain zostało przekształcone w Dzień Wszystkich Świętych. Inni zaś uważają, iż Halloween pierwotnie było świętem wyłącznie chrześcijańskim - Wigilią Wszystkich Świętych.

Nazwa Halloween pochodzi prawdopodobnie od zlepka słów All Hallows' Eve (Wigilia Wszystkich Świętych).

W Szkocji oraz Irlandii świętuje się od wieków, następnie w XIX wieku imigranci przenieśli wiele halloweenowych zwyczajów do Ameryki Północnej i na inne kontynenty. Pod wpływem popkultury amerykańskiej dziś święto obchodzone jest w wielu krajach świata - proces rozprzestrzeniania się popularności Halloween miał miejsce na przełomie XX i XXI wieku.

W Polsce święto na początku nie było zbyt dobrze przyjęte przez ugrupowania katolickie - uznawano je za sprzeczne z tradycjami chrześcijańskimi, a nawet nazywano "świętem szatana". Obecnie  w Polsce coraz częściej obchodzi się Halloween - organizowanych jest wiele imprez w formie balu przebierańców, wydarzeń kulturalnych (przedstawień, seansów) czy nocnego zwiedzania "z dreszczykiem" tajemniczych, często mrożących krew w żyłach zakątków miast czy obiektów historycznych takich jak lochy, podziemia, tajne przejścia czy miejsca owiane strasznymi legendami.

Zwyczaje i symbolika

Symbolem Halloween jest Jack o'Lantern - lampion stworzony z rzeźbionej dyni (lub o wiele rzadziej - rzepy) z lampką lub świecą w środku. Najczęściej wydrążony otwór przybiera kształt przerażającej twarzy. Angielska nazwa Jack o'Lantern wiąże się z legendą Stingy Jacka - pijaka, który targował się z szatanem i został skazany na wędrówkę po Ziemi, posiadając tylko latarnię z wydrążonej rzepy.

W folklorze latarnia przedstawia duszę, której odmówiono wejścia zarówno do nieba, jak i do piekła.

Dla Halloween charakterystyczne są również inne symbole powszechnie uważane za budzące grozę - szkielety, pajęczyny, nagrobki, duchy, wiedźmy, wampiry itp.

Podczas Halloween organizuje się również kilka różnych gier i zabaw: m.in.:
- scary farm (straszna farma) - młodzież i dzieci odwiedzają zaadaptowane pod ten cel duże przestrzenie, gdzie tworzy się scenerie wyglądające jak z filmów grozy
- cukierek albo psikus - dzieci chodzą po domach z pojemnikami na cukierki. Jeżeli któryś z odwiedzonych sąsiadów odmówi, otrzymuje psikusa.

- apple bobbing - łowienie jabłek z wody bez użycia rąk (najczęściej zębów). Nieuszkodzone jabłko jest symbolem szczęścia,
oraz wiele innych

Kontrowersje

Nie jest tajemnicą, że święto budzi duże kontrowersje, szczególnie w ugrupowaniach chrześcijańskich. Związane jest to z pogańską genezą święta. Od obchodzenia Halloween odcinają się również słowiańskie związki wyznaniowe, u których popularne jest kultywowanie tradycji Dziadów.

Noc z 31 października na 1 listopada jest również ważnym świętem w Kościele Szatana, w związku z czym niektórzy przedstawiciele kościoła rzymskokatolickiego utożsamiają Halloween z kultem szatana i potępiają je.

Halloween staje się również coraz bardziej popularne w Polsce. Zdjęcie z Halloween Party w Imbramowicach, 26 października 2024

 

/opr.: doba.pl, grafiki: OpenAI/

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Nowy wątek
Arla dzisiaj, 1 godz temu
Niektórzy uznają Halloween za święto szatana, bo to jest święto...