110 milionów złotych na dolnośląskie zabytki
Zarząd Województwa Dolnośląskiego przeznaczy 10 milionów złotych w przyszłorocznym budżecie na dofinansowanie remontów zabytków w regionie. Wnioski można składać od dziś, a o szczegółach naboru i zasadach przyznawania finansowego wsparcia poinformowali dziś podczas konferencji prasowej marszałek Paweł Gancarz i Jarosław Rabczenko – członek zarządu województwa.
- 10 mln złotych to kwota, która zabezpieczyliśmy w przyszłorocznym budżecie na ochronę dolnośląskich zabytków. Część z nich ucierpiała w tegorocznej powodzi, dlatego wnioskowaliśmy o dodatkowe pieniądze z puli rządowej. Dzięki wsparciu dolnośląskich parlamentarzystów, a także przychylności Ministerstwa Kultury, na Dolny Śląsk trafi dodatkowe 100 milionów złotych – informuje Paweł Gancarz, Marszałek Województwa Dolnośląskiego.
W naszym regionie znajduje się najwięcej zabytków w skali całego kraju. To ogromne wyzwanie, ponieważ ich utrzymanie wiąże się dużymi kosztami. Dlatego samorząd województwa w ostatnich latach konsekwentnie zwiększa pulę pieniędzy na ich ochronę. W przyszłorocznym budżecie będzie to 10 milionów złotych, ale to nie wszystko. Dolnośląskie zabytki otrzymają również wsparcie z budżetu państwa, bo dzięki staraniom marszałka województwa Pawła Gancarza, na Dolny Śląsk trafi dodatkowe 100 milionów przeznaczone na odbudowę i ochronę tych obiektów, które ucierpiały we wrześniowej powodzi. Pieniądze trafią na Dolny Śląsk do końca stycznia przyszłego roku.
Jednocześnie dziś ruszył nabór wniosków o udzielenie dotacji do prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy dolnośląskich zabytkach. Do dyspozycji jest 10 milionów złotych, a w ramach jednego wniosku można aplikować maksymalnie o 500 tyś zł.
- Samorząd województwa od lat wspiera utrzymanie naszych zabytków. Przyspieszyliśmy nabór, żeby jak najszybciej można było rozpocząć prace tam, gdzie są one najpotrzebniejsze. Wnioski można składać od dzisiaj do 10 stycznia. Uprościliśmy również procedurę ubiegania się o dofinansowanie, zamiast dotychczasowych 9 załączników wymagane będą jedynie 3 na pierwszym etapie selekcji – wyjaśnia Jarosław Rabczenko, członek zarządu województwa.
Nowe zasady
W porównaniu do poprzednich naborów, przygotowano kilka ułatwień dla zainteresowanych. Po pierwsze zmniejszyła się liczba wymaganych załączników: obecnie wymagane są jedynie decyzje o wpisie do rejestru zabytków, decyzja Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zezwalająca na prowadzenie prac oraz fotografie obiektu. Pozostałe dokumenty będą wymagane od wnioskodawców dopiero na późniejszym na etapie. Będzie zatem czas, by uzupełnić np. pozwolenie na budowę. Innym ułatwieniem jest możliwość korekty wniosków już po zamknięciu naboru.
Wnioski należy składać wyłącznie elektronicznie, poprzez specjalnie przygotowany do tego system informatyczny: Generator wniosków eNGO. Jest to prosty i intuicyjny system, który służy do naboru już trzeci rok. Zainteresowane osoby będą mogły uczestniczyć w zdalnym szkoleniu, gdzie pracownicy Wydziału Dziedzictwa Kulturowego wyjaśnią szczegółowe zasady konkursu oraz zaprezentują działanie systemu. Link do Generatora wniosków znajduje się na stronie Urzędu Marszałkowskiego, w zakładce Kultura - Wydział Dziedzictwa Kulturowego Ochrona zabytków - Nabór wniosków 2025, a także na stronie BIP.
/UMWD/
Dodaj komentarz
Komentarze (0)