Policyjne działania pn. „Trzeźwość”

wtorek, 31.12.2024 10:16 568 0

Dzisiaj od wczesnych godzin porannych na terenie całego województwa dolnośląskiego mundurowi prowadzą działania pn. „Trzeźwość”. Policyjne działania prowadzone będą do 7 stycznia 2025 roku. Celem działań jest uświadomienie kierowcom skutków prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu, ryzyka spowodowania wypadku drogowego, bądź kolizji jak i odpowiedzialności karnej za kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka. Przypominamy, że nawet najmniejsza ilość alkoholu w organizmie powoduje obniżenie koncentracji i opóźnia czas reakcji kierującego. Za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości grozi utrata prawa jazdy, wieloletni zakaz kierowania pojazdami, wysoka grzywna oraz kara do 3 lat pozbawienia wolności.

 

Zgodnie z art. 178a Kodeksu karnego, prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 3. Nie jednak to jest najważniejsze, a fakt, że właśnie przez nietrzeźwych kierowców na polskich drogach nadal ginie wiele niewinnych osób.

W celu eliminowania tego typu zagrożeń, dolnośląscy mundurowi dzisiaj od wczesnych godzin porannych prowadzą działania pn. „Trzeźwość”. Policyjne działania prowadzone będą, do 7 stycznia 2025 roku. Głównym celem akcji jest sprawdzanie stanu trzeźwości, jak największej liczby kierujących pojazdami.

Policjanci podczas działań będą kontrolować kierujących w różnych miejscach jednocześnie. Priorytetem jest ujawnianie i eliminowanie z ruchu osób wsiadających za kierownicę pod wpływem alkoholu lub podobnie działającego środka.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że jazda pod wpływem alkoholu lub narkotyków uniemożliwia bezpieczne uczestnictwo w ruchu drogowym i jest prawnie zabroniona. Prowadzenie pojazdu wymaga koordynacji wzrokowo-ruchowej, ponieważ podczas jazdy większość informacji docierających do kierowcy to informacje wzrokowe. Dlatego alkohol oraz podobnie działające środki w sposób znaczący pogarszają koordynację ruchów, wydłużają czas reakcji kierującego, powodują pogorszenie wzroku, ograniczają pole widzenia, powodują błędną ocenę odległości i szybkości.

Nie spożywaj alkoholu jeżeli planujesz prowadzić pojazd. Nie proponuj alkoholu osobie, która zamierza prowadzić. Nie daj się namówić na jazdę samochodem z kierowcą, który pił alkohol.

Przypominamy, że jedyną wiarygodną metodą na określenie stężenia alkoholu w organizmie jest badanie urządzeniem elektronicznym posiadającym odpowiednią „legalizację”. Takie badanie można wykonać m.in. w większości jednostek Policji.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek