Rusza akcja "Góry bez brawury"

czwartek, 9.1.2025 12:20 0

Od majestatycznych Karkonoszy po urokliwy Masywy Śnieżnika, Pogórze Kaczawskie czy Góry Stołowe: Dolny Śląsk to raj dla miłośników górskich przygód. Piesze wędrówki, skitury, narciarstwo biegowe czy… sanki, by czerpać radość z tych aktywności, kluczowe jest bezpieczeństwo.

Odkrywaj odpowiedzialnie

W odpowiedzi na potrzeby turystów i rosnącą popularność górskich eskapad, samorząd województwa dolnośląskiego od kilku lat prowadzi akcję „Góry bez brawury”. Jej celem jest zachęcanie do aktywnego spędzania czasu z uwzględnieniem zasad ostrożności i poszanowania górskiej natury.

Jak pokazują statystyki Grupy Sudeckiej GOPR z okresu świąteczno-noworocznego 2024/2025, warunki na szlakach bywają wymagające, a częstym problemem jest oblodzenie. W tym czasie ratownicy w Sudetach Środkowych i Wschodnich interweniowali 21 razy, najczęściej pomagając pieszym turystom i narciarzom skiturowym. Dodatkowo na zabezpieczanych stokach w Zieleńcu i Czarnej Górze udzielono pomocy aż 133 osobom. Dzięki używaniu kasków wielu narciarzy uniknęło poważniejszych urazów.

Górskie aktywności – z głową i przygotowaniem

Zima w Sudetach jest piękna, ale może być również niebezpieczna. Oblodzone szlaki, gwałtowne zmiany pogody, ryzyko upadków to wyzwania, które wymagają rozwagi. Planując wycieczki, trzeba pamiętać o sprawdzeniu prognozy pogody i aktualnych warunków na szlakach, dobrym wyposażeniu, w tym o odpowiednich butach z antypoślizgową podeszwą lub raczkach, a także o korzystaniu z aplikacji “Ratunek” – niezbędnej w razie wypadku.

- Dla rodzin, profesjonalistów, miłośników spacerów czy zjazdów – dolnośląskie góry to prawdziwy skarb. Wyjątkowe miejsca, które łączą piękno natury, historię i aktywny wypoczynek. Zachęcam wszystkich do ich odkrywania, ale z rozwagą i odpowiedzialnością. Bezpieczeństwo na szlaku to podstawa, bo tylko świadome i ostrożne podejście pozwala w pełni cieszyć się górską przygodą – podkreśla Paweł Gancarz, marszałek województwa dolnośląskiego.

Góry bez brawury, ale z przyjemnością

Akcja „Góry bez brawury” to także doskonała okazja do poznania piękna Dolnego Śląska i zdobycia wyjątkowych szczytów z poszanowaniem zasad bezpieczeństwa. Narciarze znajdą tu świetnie przygotowane stoki – mniejsze, jak np. w Rzeczce lub większe jak w Zieleńcu, oferujące trasy o różnym stopniu trudności i nowoczesną infrastrukturę. Po dniu na stoku warto odwiedzić jedno z regionalnych uzdrowisk – Kudowę-Zdrój, Świeradów-Zdrój czy Lądek-Zdrój, które oferują nie tylko lecznicze wody mineralne, ale to właśnie w nich rozpoczynają się szlaki prowadzące w góry. Podczas wędrówek warto zatrzymać się w legendarnych schroniskach, jak Samotnia czy Schronisko na Śnieżniku, które zachwycają malowniczym położeniem, gościnnością i wspaniałą atmosferą.

Miłośnicy przyrody powinni odwiedzić Karkonoski Park Narodowy lub Park Narodowy Gór Stołowych, gdzie można podziwiać unikalną naturę i niesamowite formy skalne, takie jak Błędne Skały czy Szczeliniec Wielki. Nie można też pominąć zabytków, które dopełniają krajobraz Dolnego Śląska – ruiny zamku Chojnik, tajemnicze podziemia Riese w Górach Sowich czy malownicze pałace Doliny Pałaców i Ogrodów. Dolnośląskie góry to nie tylko aktywny wypoczynek, ale też historia, kultura i unikalny klimat, który zapada w pamięć na długo.

GOPR zaprasza do współpracy

Jeśli góry są Twoją pasją i chcesz pomagać innym, Grupa Sudecka GOPR zaprasza na spotkania otwarte dotyczące rekrutacji: 24 stycznia w Wałbrzychu i Międzygórzu. Egzamin odbędzie się w marcu w Czarnej Górze. Może to właśnie Ty dołączysz do elitarnego grona ratowników? Zachęcamy!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek