Jeszcze tylko do 5. lipca zbieramy wspomnienia o Dolnym Śląsku

sobota, 4.7.2015 08:00 392 0

Wystarczy poświęcić trzy minuty, by stać się współautorem publikacji „Dolny Śląsk. Pamiętam, że…”, której celem jest zbiórka wspomnień mieszkańców i bywalców Dolnego Śląska. Projekt stanowi rozwinięcie publikacji „Wrocław. Pamiętam, że…”, wydanej wiosną br. przez Fundację im. Tymoteusza Karpowicza. W przedsięwzięcie można zaangażować się jeszcze do 5 lipca.

Projekt polega na zbieraniu wspomnień związanych z poszczególnymi miastami, miejscami, krajobrazami czy wydarzeniami, które miały miejsce w regionie. Zgromadzone wspomnienia będą poddane selekcji i zostaną zredagowane, a otrzymany w ten sposób materiał stworzy unikalny zbiorowy pamiętnik Dolnego Śląska w postaci 32. numeru Magazynu Materiałów Literackich "Cegła". Dzięki tej inicjatywie każdy, związany w jakikolwiek sposób pamięcią z Dolnym Śląskiem, będzie mógł utrwalić wspomnienia dotyczące regionu.

Aby wziął udział w projekcie, należy wpisać maksymalnie trzy krótkie propozycje (do 200 znaków) wspomnień dotyczących którejś z miejscowości Dolnego Śląska (nie dotyczy Wrocławia, któremu poświęcona została wcześniejsza publikacja) rozpoczynające się od słowa: "Pamiętam, że…". Najciekawsze propozycje wspomnień zostaną nagrodzone publikacją w 32. numerze "Cegły", która będzie stanowić wydawnictwo towarzyszące jesiennej edycji Festiwalu Literackiego preTEXTY, odbywającego się w 8 miastach województwa dolnośląskiego. Propozycje można nadsyłać do 5.07.2015. Po tym terminie baza pozostanie aktywna, a nadesłane propozycje zamieszczać będziemy na portalu Dolnośląskość.pl ( www.dolnoslaskosc.pl ).

Wiosną 2015 r. nakładem Fundacji im. Tymoteusza Karpowicza w ramach projektu mikroGRANTY ESK 2016, ukazała się książka „Wrocław. Pamiętam, że…” ( www.wroclawpamietamze.pl ), w której opublikowane zostały wspomnienia blisko ćwierć tysiąca osób, dotyczące miasta i ukazujące Wrocław od czasów powojennych poprzez okres PRL aż do czasów teraźniejszych.

Seria „Pamiętam, że…” nawiązuje do książki „Pamiętam, że” Georgesa Pereca. Autor spisywał przez wiele lat spontaniczne frazy związane z jego życiem i układał je w ciągi zdań, typu: „115) Pamiętam, że na kolei była także trzecia klasa.”

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek