List Czytelnika: osiedle się rozbudowuje, porządnej drogi dojazdowej brak
Wąska, polna w zasadzie droga, którą codziennie mieszkańcy osiedla Podgórze w Lutomi Górnej pokonują do swoich domów, staje się coraz bardziej niebezpieczna. Często, jak alarmują nasi czytelnicy, samochody jazdę kończą w rowie. Czy istnieje zatem cień szansy, na to aby poprawić komfort życia lutomian?
- Od kilku lat mieszkańcy Os. Podgórze w Lutomi Górnej proszą o zrobienie drogi gminnej na Osiedlu. Pewnie takich interwencji jest dużo, ale właściciele nieruchomości argumentują to niebezpieczeństwem i sporą ilością drobnych kolizji związanych z wypadnięciem z drogi. Dotyczy to osób głównie przyjezdnych, którzy nie znają dość trudnego, górzystego ukształtowania terenu. Mijające się samochody, często osuwają się do rowu lub w pole. Niestety jak to w Polsce, aby Urzędnik zajął się tematem to musi dojść do wypadku lub upłynąć wiele lat walki. Jak mówią mieszkańcy temat jest bagatelizowany, bo wg Urzędu Gminy w Świdnicy są ważniejsze sprawy. We wrześniu 2017 dzięki pomocy pani sołtys Lutomi przeznaczono z własnych środków ok. 4 tys. zł na projekt drogi. Niestety niedługo będzie rok i nikt nie potrafi powiedzieć co dalej. Mieszkańcy się dopytują, piszą pisma i nic - mówi z rozgoryczeniem pan Rafał.
Droga, która prowadzi do osiedla jest rzeczywiście bardzo wąska. Manewr zawracania nawet małym autem jest w zasadzie niemożliwy. Ostatnio w tym miejscu doszło do groźnie wyglądającego wypadku z udziałem śmieciarki. Ranne wówczas został dwie osoby. Takich zdarzeń niestety jest sporo.
- Pierwsze zdarzenie to osunięcie się samochodu osobowego do rowu a kilka godzin później przewrócił się samochód ze śmieciami. Akcja wyciągania pojazdu trwała parę godzin. Osiedle Podgórze to już sporo nowych budynków i ktoś wydał pozwolenie na ich budowę. W każdym europejskim rozwiniętym kraju pozwalając na budowę analizuje się możliwość dojazdową do Osiedla. Jeśli jest to droga prywatna to robią to mieszkańcy, a w przypadku drogi gminnej to odpowiedzialność spada na zarządcę. Mamy nadzieję, że takich zdarzeń już więcej nie będzie, ale prosimy władze Urzędu Gminy w Świdnicy o zajęcie się tym problemem, zanim dojdzie do nieszczęścia. Na dzisiaj jedynym rozwiązaniem w oczach Urzędników, to dostarczenie kruszywa i usypanie na drodze. Niestety droga staje się coraz wyższa i stanowi spory problem dla kierowców przyjezdnych. Dodatkowo usytuowanie terenu w formie spadu wypłukuje kruszywo, tworząc dziury, a w lecie materiał z tego surowca powoduje ogromny unoszący się kurz. Mamy nadzieję, że sprawy obywateli traktowane będą poważnie i ktoś zrozumie jak duży jest to problem - apelują mieszkańcy.
Niestety, na nową nawierzchnię trzeba będzie jeszcze poczekać. Jak długo, tego nie wiadomo.
- W odpowiedzi na przesłane zapytanie informuję, że obecnie trwają prace projektowe zmierzające do budowy sieci kanalizacji sanitarnej w Lutomi Dolnej i Lutomi Górnej. Zgodnie założeniami projektowymi kanały zbiorcze sieci kanalizacyjnych prowadzone będą w pasach drogowych, dlatego też podjęcie decyzji, które drogi i w jakim okresie przeznaczone zostaną do realizacji, będzie uzależnione od terminu budowy sieci. Droga w Lutomi Górnej, zlokalizowana w granicach działki nr 589 przeznaczona jest do obsługi zarówno terenów rolnych jak i terenów częściowo zabudowanych. Docelowo chcemy, aby wszystkie drogi przeznaczone do obsługi terenów zurbanizowanych (niezależnie od stopnia ich zagospodarowania) zyskały twardą nawierzchnię. W pierwszej kolejności realizowane są drogi w miejscowościach, w których uprzednio wykonane zostały sieci wodno-kanalizacyjne, lub w tych dla których program sanitacji gminy na chwilę obecną nie przewiduje rozwiązań sieciowych. Po wykonaniu kanalizacji w sołectwach: Lutomia Dolna i Lutomia Górna przystąpimy do trwałego utwardzenia dróg (nakładkami asfaltowymi). Przykładem takich rozwiązań są sołectwa: Boleścin, Komorów, Jagodnik czy Słotwina, gdzie została wybudowana sieć kanalizacji sanitarnej, a kolejnym etapem było utwardzenie dróg gminnych. Na w/w zadanie kanalizacyjne gmina Świdnica będzie aplikowała o fundusze unijne, w ramach środków z ZIT Aglomeracji Wałbrzyskiej na lata 2014-2020 - wyjaśnia rzecznik UG Świdnica, Janusz Waligóra.
Przeczytaj komentarze (58)
Komentarze (58)