[FOTO] Będą rewitalizować Świdnicę
Świdnica ma gotowy program rewitalizacji. W sumie miasto chce sięgnąć aż po ponad 140 mln w ciągu najbliższych 10 lat. Na pierwszy ogień idą podwórka i budynek przy Rynek 39-40.
- Ten dokument to efekt wielu miesięcy prac ponad 30-osobowego zespołu. Dziś na rewitalizację nie patrzymy już w tak prosty sposób. Skupiamy się teraz na funkcjach społecznych, diagnozujemy problem. Chcemy, by w Świdnicy żyło się dobrze – mówiła dziś, podczas konferencji podsumowującej program rewitalizacji prezydent miasta, Beata Moskal-Słaniewska.
Prace nad programem rewitalizacji przebiegały na kilku etapach. Najpierw analizowano sytuację w pięciu sferach 0 społecznej, gospodarczej, przestrzenno-funkcjonalnej, technicznej i środowiskowej. Badano ulica po ulicy i na tej podstawie powstała mapa ulic, które objęte zostaną programem rewitalizacji. Zajmują one 11 proc. powierzchni miasta i zamieszkuje je 30 proc. populacji Świdnicy. Obszar ten obejmie Rynek, ulice Kotlarską, Budowlaną, Siostrzaną, Kościelną, Folwarczną, 1 Maja, Długą, Środkową, Trybunalską, Aleję Niepodległości, Muzealną, Zamkową, ks. Bolka Świdnickiego, Wałową, Bracką, Jagiellońską, Boczną, Saperów, gdyńską, Hetmańską, Wodną, Równą, Zygmuntowską, Lipową, Piekarską , Garbarską i Kwiatową.
W sumie miasto chce starać się o dofinansowanie 88 projektów na łączną kwotę 141 mln 205 tysięcy. Podzielone są one na dwie listy A w którą wpisywany jest Regionalny Program Operacyjny i listę B. - Mamy pełną świadomość tego, że środków może nie wystarczyć, pamiętajmy jednak, że myślimy o perspektywie 10 najbliższych lat. Planujemy skupić się na najważniejszych obecnie inwestycjach i od nich zacząć – mówił zastępca prezydenta, Szymon Chojnowski. A wśród nich mają pojawić się przede wszystkim remonty podwórek i bloku Rynek 39-40. - Będę to podwórka pomiędzy ulicami Konopnicką a Franciszkańską a także Siostrzaną, Grodzką i Kotlarską.
Na tym nie koniec. Miasto planuje też zrewitalizować piwnice i zaadoptować je na potrzeby młodzieży i seniorów. Przebudować nieruchomości na potrzeby socjalne a także zająć się szeroko rozumianym rozwojem turystyki.
Dokument pod nazwą rewitalizacja miasta dostępny jest na stronie www.um.swidnica.pl/rewitalizacja. Tam przeczytają Państwo dokładnie, jakie założenia ma miasto.
Przeczytaj komentarze (3)
Komentarze (3)