komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
PKS
MPK

niedziela, 5 lipca 2020

Marii, Antoniego

Konsul o problemach z przewiezieniem ciała: trwają prace nad zmianą przepisów

piątek, 17.4.2020 17:08 , komentarze: 1 , odsłony: 1351
kategorie artykułu:

Wszystko wskazuje na to, że jedynie zmiana obowiązujących przepisów będzie szansą dla rodziny tragicznie zmarłego Czecha na sprowadzenie zwłok mężczyzny do rodzinnej miejscowości.

Przypomnijmy:

Przed tygodniem w wyniku tragicznego wypadku na polu pod Nowicami zginął 41-letni obywatel Czech, który został przygnieciony balami słomy. Choć od śmierci mężczyzny mija tydzień, jego żona nie może przetransportować zwłok męża na teren rodzinnego kraju. Nie zezwalają na to bowiem przepisy wprowadzone na czas epidemii, które jasno mówią, że na chwilę obecną nie można wywozić ciała zmarłego z terytorium Polski. Wyjątek stanowi spopielenie zwłok, na które rodzina Wiktora Dusila nie chce się zgodzić.

Szerzej pisaliśmy o tym tu: Przez koronawirusa nie może przewieźć zwłok swojego męża [AKTUALIZACJA]

- Pozwolę sobie jeszcze raz  uprzejmie podziękować za Państwa zainteresowanie dotyczące trudnego przypadku repatriacji ciała tragicznie zmarłego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej Pana Dusila. W chwili obecnej wciąż przebiegają rozmowy ze stosownymi organami Rzeczypospolitej Polskiej. Niemniej jednak obecnie wiadomo już, iż wyjątku dotyczącego repatriacji ciała, o który wnioskowaliśmy, nie będzie możliwe uzyskać. Z informacji GIS wynika, iż we współpracy z Ministerstwem Zdrowia RP obecnie mają miejsce czynności zmierzające do koniecznej zmiany ustawy/przepisów prawa, która powinna wejść w życie w najbliższych dniach. Mając na uwadze aktualny stan opisany powyżej pozwalamy sobie chwilowo wstrzymać się od komentarza w sprawie danego przypadku konsularnego - napisał konsul Petr Jesenský.

Nadal nie otrzymaliśmy odpowiedzi na zadane pytanie przez rzecznika Głównego Inspektoratu Sanitarnego.

fot. pixabay

 

Wasze komentarze

Mati Autogaz
Mati Autogaz
Cukiernia Kasia
Cukiernia Kasia
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
SPZOZ w Świdnicy - Latawiec
Eldomik serwis AGD
Eldomik serwis AGD
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Przedszkole Abrakadabra
Przedszkole Abrakadabra
Kino Cinema3D
Kino Cinema3D
Fotograf Świdnica
Fotograf Świdnica
TAXI Świdnica
TAXI Świdnica