Policyjnie działania „NURD” w powiecie ząbkowickim

piątek, 30.9.2022 14:19 339 0

28 września policjanci na ząbkowickich drogach przeprowadzili wzmożone działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji mundurowi zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, bo to oni właśnie mają najmniejsze szanse w konfrontacji z pojazdem mechanicznym.

Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Celem prowadzonych działań jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Policjanci apelują, by zachować szczególną uwagę podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. To właśnie w tych miejscach, teoretycznie najbardziej bezpiecznych, dochodzi do prawie połowy wszystkich potrąceń. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.
Za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu można otrzymać mandat wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

asp. sztab. Katarzyna Mazurek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)