Policyjnie działania „NURD” w powiecie ząbkowickim

piątek, 30.9.2022 14:19 349 0

28 września policjanci na ząbkowickich drogach przeprowadzili wzmożone działania „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas akcji mundurowi zwracali szczególną uwagę na bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów, bo to oni właśnie mają najmniejsze szanse w konfrontacji z pojazdem mechanicznym.

Genezą policyjnych działań „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego” jest troska o bezpieczeństwo pieszych i rowerzystów. Celem prowadzonych działań jest zmniejszenie liczby wypadków z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Policjanci apelują, by zachować szczególną uwagę podczas zbliżania się do przejścia dla pieszych. To właśnie w tych miejscach, teoretycznie najbardziej bezpiecznych, dochodzi do prawie połowy wszystkich potrąceń. Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści, kierujący hulajnogami elektrycznymi, urządzeniami transportu osobistego oraz wspomagającymi ruch. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przejazdów dla rowerów.
Za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu można otrzymać mandat wynoszący pierwszy raz: 1500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów „karnych”.
Apelujemy także do niechronionych uczestników ruchu drogowego o rozsądek na drodze oraz używanie elementów odblaskowych w trosce o własne bezpieczeństwo nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach, także w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego czy rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania, omijania bądź hamowania.

asp. sztab. Katarzyna Mazurek

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek