Zalecenia Powiatowego Lekarza Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich w związku z wystąpieniem ptasiej grypy w powiecie nyskim

czwartek, 5.1.2023 13:38 1129 0

W związku z pogarszającą się sytuacją epizootyczną w odniesieniu dozjadliwiej grypy ptaków, wystąpieniem przypadku u zwierząt dzikich na terenie sąsiedniego powiatu nyskiego i realnym zagrożeniem wystąpienia tej jednostki chorobowej na terenie naszego powiatu, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich zaleca: 

  • przygotować pomieszczenia (kurniki, inne zamknięte obiekty budowlane lub miejsca w gospodarstwie) dla drobiu lub innych ptaków pozwalające na całodobowe utrzymywanie ich w odosobnieniu oraz jak najszybsze, w miarę możliwości, utrzymywanie ptaków bez wypuszczania na zewnątrz,

  • karmienie i pojenie drobiu w zamknięciu lub miejscu osłoniętym, które w dostateczny sposób uniemożliwia dostęp dzikiego ptactwa i tym samym zapobiega kontaktowi dzikiego ptactwa z pokarmem i wodą przeznaczoną dla drobiu;

  •    powstrzymanie się od gromadzenia drobiu i innych ptaków żyjących w niewoli na targach, pokazach, wystawach i imprezach kulturalnych. 

Zalecenia dotyczą w szczególności całej gminy Kamieniec Ząbkowicki, gminy Złoty Stok, gminy Bardo oraz miejscowości Pomianów Dolny w gminie Ziębice.

Jednocześnie informuje, że w przypadku wystąpienia zjadliwej grypy ptaków na terenie powiatu ząbkowickiego, utrzymywanie drobiu lub innych ptaków w odosobnieniu przez całą dobę, w kurnikach lub innych zamkniętych obiektach budowlanych lub w innym zamkniętym miejscu w gospodarstwie stanie się obowiązkiem !!!

 Powiatowy Lekarz Weterynarii w Ząbkowicach Śląskich:

Wiesław Kałamaga

-------------------------------

Ptasia grypa atakuje zarówno dzikie ptaki (np. łabędzie, dzikie kaczki i gęsi, myszołowy) jak i stada drobiu. Aby skutecznie przeciwdziałać pojawieniu się choroby, hodowcy są zobowiązani stale zachowywać szczególną ostrożność, wnikliwie obserwować ptaki i stosować odpowiednie środki bioasekuracji minimalizujące ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Wśród dominujących objawów chorobowych należy wymienić: utratę apetytu, biegunkę, duszności, obrzęk zatok, zmniejszoną produkcja jaj, zmniejszenie pragnienia, paraliż nóg i skrzydeł, wybroczyny, drgawki, skręt szyi. Hodowcy drobiu, którzy zauważą w swoich stadach podobne objawy powinni natychmiast zgłosić się do lekarza weterynarii. Istotnym elementem walki z tą chorobą jest możliwość wczesnej identyfikacji zagrożenia poprzez monitoring padłych dzikich ptaków w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności wirusa środowisku.

Dlatego apelujemy o zgłaszanie przypadków znalezienia padłych dzikich ptaków funkcjonariuszom policji, straży miejskiej, służbom leśnym lub lekarzom weterynarii.

Przypominamy, że wirus grypy ptaków nie jest chorobotwórczy dla ludzi!

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek