EduBiblioSfera: Uśmiech za (bez)uśmiech

czwartek, 7.11.2024 00:00 257 0

Zacznijmy poważnie, od definicji. Uśmiech to czysto ludzkie zjawisko służące na ogół do wyrażenia dobrego samopoczucia i wesołości. Może być także wywołany pobudzeniem fizycznym (łaskotki), radością, że się góruje nad innymi lub dostrzeżeniem komizmu czy niestosowności jakiejś sytuacji.

Żeby się uśmiechnąć – wykorzystujemy 15 mięśni twarzy. Żeby zrobić krok uruchamiany, aż 200 mięśni. Czemu zatem tak rzadko uruchamiamy mięśnie twarzy? Jeden uśmiech może zmienić wiele w życiu – czyimś i naszym własnym.

Niekiedy dobrym wyjściem z kłopotliwej sytuacji, kiedy nie wie się, co zrobić - uśmiechamy się; to mechanizm obronny. Uśmiech bowiem może dużo sprawić, niezależnie od jego przyczyn. Nasz mózg lubi radosne twarze i identyfikuje je szybciej niż te smutne. Uśmiech jest tak ważny dla kontaktów społecznych, że widzimy go z odległości aż stu metrów! Ułatwia porozumienie i to prawie od pierwszych chwil życia. Już miesięczny noworodek uśmiecha się, najpierw podczas snu, a w trzecim miesiącu życia na widok mamy czy taty. Rozczula ich w ten sposób i zyskuje ich wsparcie. Czasem wystarczy komuś opowiedzieć coś śmiesznego, by pomóc mu uporać się z jakimiś trudnościami.

Uśmiech rodzi tzw. efekt pobłażliwości, dzięki któremu możemy być łagodniej potraktowani przez szefa, partnera, nawet jeśli coś przeskrobaliśmy. Ludzie, którzy się uśmiechają, odbierani są jako mili, szczęśliwi, ciepli, towarzyscy, szczerzy, atrakcyjni i odnoszący sukcesy. Nauka dowodzi, że radosne twarze wpływają na nasz wegetatywny układ nerwowy. Kiedy widzimy taką twarz, sami zaczynamy się uśmiechać, co wytwarza endorfiny w naszym mózgu. Nic dziwnego, że przyciągają nas uśmiechnięte osoby. Uśmiech rozbraja i sprawia, że stajemy się bardziej przychylni i mniej podejrzliwi wobec drugiego człowieka. Jest nicią, która łączy ludzi, pozwala nawiązać więź. Kolejna korzyść z uśmiechania się - zwiększa on zdolności poznawcze, a w szczególności umiejętność płynnego i złożonego myślenia.

Tak więc uśmiech jest jak psychiczna witamina – poprawia nam nastrój i samopoczucie, czyni bardziej twórczymi i zbliża z innymi ludźmi. Nie skąpmy więc uśmiechu innym oraz samym sobie.

Biblioteka Pedagogiczna w Ząbkowicach Śl.
ul. Mickiewicza 10
Tel. 74 8152303
e-mail: zabkowiceslaskie@dbp.wroc.pl
katalogi on-line: https://aleph.dbp.dolnyslask.pl/F

Dodaj komentarz

Komentarze (0)

Nowy wątek